Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції

Читать на русском

Зброю Україні дадуть, але питання про винищувачі наразі залишається відкритим

Читать на русском
Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції
Фото: DW

Зброю Україні дадуть, але питання про винищувачі наразі залишається відкритим

Підтримка України у війні, яку розв'язала росія, стала головною темою на 59-й  Мюнхенській безпековій конференції. Вона тривала 17-19 лютого у Німеччині. Вдруге поспіль до Мюнхена не запросили росію.

Інформатор зібрав найважливіші попередні висновки безпекової конференції. 

Важливим політичним моментом стало те, що першим після відкриття конференції, після її голови Крістофа Гойсґена, виступив по відеозв'язку президент України Володимир Зеленський. У програмі дня його виступ називався "Давид-на-Дніпрі: українська битва за волю". Зеленський порівняв Україну з біблійним Давидом, якому довелось давати відсіч "російському Голіафу". Він закликав союзників прискоритися в допомозі Києву.

"Нам потрібно поспішати. Нам потрібна швидкість - швидкість наших домовленостей, швидкість наших поставок, швидкість рішень щодо обмеження російського потенціалу. Альтернативи швидкості немає, тому що від швидкості залежить життя", - сказав Зеленський.

 

Польща закликала США очолити коаліцію літаків

Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що Польща надасть Україні власні винищувачі МіГ-29 за умови, що вони стануть частиною ширшої програми поставок літаків з інших країн на чолі з США.

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 1

Таким чином, у Варшаві хочуть підштовхнути Вашингтон до символічного кроку, як це було з поставками танків, коли обіцянка Білого дому надати Києву «Абрамси» спонукала Берлін дозволити постачання «Леопардів» для ЗСУ.

Великобританія надасть винищувачі Typhoon після війни

 За словами керівника Міноборони Великої Британії Бена Воллеса, Лондон готовий буде передати Україні винищувачі Typhoon, але лише після завершення розв’язаної Кремлем війни.

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 2

"Київ дуже конкретно запитує про бойову авіацію, це добре відомо. Ми дуже чітко сказали, що розпочнемо навчання українських пілотів реактивних літаків тут, у Великобританії, незабаром, спочатку на тренажерах. Але також зрозуміло, що питання про винищувачі, швидше за все, постане в середньостроковій перспективі, — зазначив очільник Міноборони Великої Британії", - сказав він.

ЄС прискорить і розширить виробництво боєприпасів

Міністр оборони Великобританії Бен Воллес заявив, що Захід не був готовий до війни в Україні.За його словами, стан західних Збройних сил "недостатньо хороший".

"Стан збройних сил, їхні запаси і їхня здатність розгортати системи озброєнь були "незадовільними" у всьому Альянсі НАТО", - сказав він. 

Ситуацію треба виправляти. Виробництво боєприпасів пришвидшать. 

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністри G7 домовилися про подальшу підтримку України. Йдеться про пришвидшення постачання зброї та введення нових санкцій проти рф.

США офіційно визнали злочини росіян проти людства 

Сполучені Штати Америки офіційно визначили, що під час повномасштабної війни в Україні росія скоює злочини проти людства. Причетні до звірств та знищення мирного населення обіцяють покарати. 

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 3

Про це заявила віцепрезидентка США Камала Гарріс.  

"США офіційно визначили, що росія скоює злочини проти людства. І я кажу всім тим, хто скоює ці злочини, а також їхнім керівникам, які є співучасниками злочину: ви будете притягнуті до відповідальності. Вбивства в стилі страти, побиття та катування електричним струмом... Російська влада силоміць депортувала сотні тисяч людей з України до Росії, включно з дітьми. Вони жорстоко розлучили дітей з їхніми сім’ями" – сказала Гарріс.

Віцепрезидентка США навела конкретні приклади воєнних злочинів росії: як війська рф бомбардували драмтеатр у Маріуполі, завдали удару по пологовому будинку, вчиняли звірячі розправи над мирними людьми у Бучі. Вона пригадала зґвалтування та масові депортації.

 

Прем'єр-міністерка Естонії Кайя Каллас сказала про необхідність притягнення президента росії володимира путіна до відповідальності за злочин агресії проти України. 

"Вам це не зійде з рук. Ви будете притягнуті до відповідальності. Якщо агресори або потенційні агресори в будь-якій точці світу дізнаються, що наслідків за подібні дії немає, тоді це серйозна проблема для безпеки всього світу - не тільки Європи", - зазначила вона.

Китай відстоює діалог і мирний план

Китай має власне бачення врегулювання війни росії проти України. Ван Ї, голова комісії з закордонних справ Китаю, виступив за діалог та розмови про мир.

"На річницю (повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого — ред. ) ми опублікуємо документ з нашою позицією, політичне рішення, щодо української кризи... Щодо проблеми України у нас позиція одна — ми підтримуємо розмови про мир. Ми на стороні миру і діалогу", — сказав він.

За словами Ї, Китай схвильований "розмахом кризи в Україні" і китайська сторона намагалась врегулювати ситуацію після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ще рік тому.

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 4

Захід у діалог не вірить, війна буде тривалою 

Президент Франції Еммануель Макрон у своєму виступі заявив, що Захід готовий до "довготривалого конфлікту" в Україні. Він закликав союзників посилити підтримку контрнаступу України та зазначив, що зараз "не час для діалогу" з РФ.

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг закликав готуватися до довготривалого протистояння НАТО з росією. Він висловив віру в те, що Україна може перемогти у війні. На його думку, війна може закінчитись за столом переговорів, але це залежить від сили України на полі бою, тож він закликав союзників поставити Києву сучасну зброю.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц теж вважає, що діалоги не допоможуть. 

 "Я вважаю, що розумно готуватися до тривалої війни", - сказав він. - Заходу важливо підтримувати Україну стільки, скільки це необхідно, нам не потрібні будь-які спекуляції щодо часу закінчення війни", - сказав він. 

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 5

              Вторгнення росії в Україну стало глобальною війною

Британський прем’єр Ріші Сунак і віцепрезидентка США Каміла Харріс зробили таку заяву під час зустрічі після виступів на Мюнхенській конференції з безпеки. Вони послалися на «вплив війни на продовольчу й енергетичну безпеку» та її «наслідки для міжнародних норм, таких як суверенітет».

Політики наголосили на важливості гарантувати, що Україна більше ніколи не зіткнеться з такою ж загрозою після закінчення війни.

Україна - гарант безпеки для Молдови

Розв'язана проти України російська війна несе цілком конкретні ризики для Молдови. Про це заявила президентка країни Майя Санду під час дискусії на Мюнхенській конференції з безпеки. Адже кремль намагається реалізувати у  Молдові план штучної революції.

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 6

«російська війна проти України чинить надзвичайний вплив на всі аспекти нашої безпеки, в тому числі ризик військовий… Україна тримає нас у безпеці», - підкреслила Мая Санду. 

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 7

До Мюнхена вдруге не запросили росію

Мюнхенська конференція була заснована в 1962 році як засідання представників оборонних відомств країн - членів Північноатлантичного альянсу (НАТО).

З кінця 1990-х років у ній беруть участь політики та військові із держав Центральної та Східної Європи. На самому форумі не ухвалюються рішення, але традиційно відбуваються двосторонні зустрічі.

Цього року в Мюнхенській конференції взяли участь участь понад 40 глав держав і урядів, близько 90 міністрів, а також сотні політиків та експертів з усього світу. Російської урядової делегації на форумі не було, як і у 2022 році.

Великобританія надасть нам винищувачі після війни, а Китай працює над мирним планом - підсумки Мюнхенської конференції 8

Коментуючи рішення не запрошувати росію на цю конференцію, Крістоф Гойсґен сказав:

"Можна запросити представників Росії, коли є надія - або хоча б її зачатки - на те, що можна наблизитися до врегулювання конфлікту шляхом переговорів. Проте висловлювання володимира путіна не дають жодного простору для руху". 

Раніше Інформатор писав, що рем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак на запланованому виступі на Мюнхенській конференції з безпеки звернеться до союзників щодо питання допомоги Україні. Він збирається закликати інші країни посилити військову допомогу, збільшивши кількість та якість озброєння та припасів. Фактично, мова йтиме про «подвоєння» допомоги.

Також міністр оборони Великої Британії заявив, що Європа наразі не має стратегічних проблем з поставками снарядів Україні. Він підтвердив, що Україна може часом відчувати певний дефіцит, але поставки підтримуються на потрібному рівні для постійно забезпечення фронту снарядами.

За словами президента Анджея Дуди, Польща планує передати Україні Leopard 2 упродовж місяця-двох. В цей термін мають й відправити й танки PT-91.

При цьому західні союзники вважають, що постачання літаків Україні не на часі — на їхню думку, важливіше протидіяти російському наступу, який триває на Сході Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.  

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.