У Молдові все дуже серйозно: після протестів може бути удар з Придністров'я

Читать на русском

"Кишинівська весна" - Кремль намагається реалізувати у сусідній країні план штучної революції: з чого він складається, що про це думають у Румунії та Україні

Читать на русском
У Молдові все дуже серйозно: після протестів може бути удар з Придністров'я
Вуличні протести, що розпочалися у Кишиневі 16 лютого, можуть бути першим кроком до дестабілізації у країні із залученням бойовиків з Придністров'я

"Кишинівська весна" - Кремль намагається реалізувати у сусідній країні план штучної революції: з чого він складається, що про це думають у Румунії та Україні

16 лютого в Кишиневі опозиційні партії приєдналися до акції протесту, яку організувала парламентська фракція «Шор» і Партія соціалістів. Люди, які зібралися, вимагають розпуску парламенту та відставки президента Майи Санду. Що передбачає російський сценарій дестабілізації ситуації в країні, наскільки готові Майю Санду підтримати західні партнери і, головне, чим ситуація в Молдові загрожує Україні – в матеріалі Інформатора.

 

Громадянські акції це є лише перший крок із трьох

16 лютого, саме в той час, коли депутати правлячої президентської партії «Дія і солідарність» затверджували новий кабінет міністрів Дориана Речана до парламенту Молдови прийшли сотні людей. Крім розпуску парламенту та відставки президента Майи Санду, ці люди вимагали збільшення компенсацій комунальних рахунків за газ та електроенергію.

Після відставки прем’єр-міністра Молдови Наталії Гаврилиці парламентська опозиція заявила, що не буде голосувати за вотум довіри до нового уряду, тому що він «не здатен будь що змінити, а його затвердження виглядає, як знущання над народом». «Рух за народ Молдови», яке заснувала партія «Шор», повідомило про проведення 19 лютого чергової акції протесту перед будівлею парламенту проти «антисоціальної політики влади».

Політичні оглядачі прогнозують, що після таких «соціальних протестів всього народу», можуть початися провокації проти сил поліції під час протестів, а також використання бойовиків для нападу на будівлі уряду та парламенту. В середовищі бойовиків можуть бути як представники радикальних кіл, так і іноземні громадяни, насамперед з РФ.

«Третій етап мав би використовувати потенціал сепаратистського регіону Придністров'я, з якого готується наступ ударних формувань. Дуже ймовірно, що будуть плани захоплення аеропорту Маркулешті, щоб відрізати північну частину країни вздовж лінії Бельці-Фалешті. Аеропорт, необхідний для встановлених опорних пунктів, щоб блокувати північну і центральну частини Молдови. Крім того, очікується, що кілька військових угруповань Придністров'я будуть задіяні для наступу на столицю країни», - йдеться в прогнозі.

За словами колишнього міністра оборони Молдови Віталія Маринуца, ризики дестабілізації ситуації в Молдові реальні. Він переконаний, що російський план по захвату влади в Молдові, перехоплений українською розвідкою, може відповідати дійсності.

«Зараз напруга досягла дуже високого рівня. Я впевнений, що у Росії давно був готовий план по Молдові. Вона недалеко пішла від своїх шаблонів з підготовки держпереворотів. У неї є свої осередки як всередині Молдови, так і люди з інших країн, яких можуть залучити для цих цілей», - сказав Маринуца.

 

Протести в Молдові
Протести 16 лютого не завадили обрати новий уряд. Участь в них беруть пенсіонери, які вимагають від влади повністю оплатити їм рахунки за газ у зимовий період. Фото: Moldova Libra


Плани росії на переворот в Молдові в США назвали "знайомим сценарієм"

Заступниця держсекретаря США з питань Європи та Євразії Карен Донфрід заявила, що в США стурбовані повідомленнями про можливі плани Росії здійснити державний переворот у Молдові. Вона назвала це "знайомим сценарієм", який Кремль вже реалізував у кількох сусідніх країнах.

"Ми дуже добре знайомі з російським сценарієм. Ми бачили, що зробила Росія в багатьох місцях, включно з Молдовою, включно з Україною, включно з Грузією. Список можна продовжувати", - заявила Карен Донфрід.

Донфрід підкреслила, що США дуже занепокоєні планами Росії щодо Молдови і перебувають у "дуже тісному контакті" з молдовськими партнерами в цей критичний час. Вона також додала, що США міцно підтримує лідерство президента Молдови Майи Санду.

Водночас, президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що стурбований новинами про те, що російське політичне керівництво готує переворот у Молдові.

"Публічні сигнали про будь-які спроби незаконного втручання Російської Федерації з метою повалення демократичного і конституційного ладу Молдови, суверенної держави, яка вільно вибрала свій політичний курс, викликають крайню тривогу. Загрози, спрямовані на дестабілізацію Молдови, особливо в цей складний період, відзначений на глобальному рівні кризами у сфері безпеки та економіки, не повинні залишатися поза увагою", — сказав Клаус Йоганніс.

Він зазначив, що у цій боротьбі Молдова не самотня, і Румунія готова пройти цю кризу разом із нею. Молдова має стати в майбутньому частиною Європейського Союзу, і з цього шляху вже не згорнути.

 

Чим загрожує Україні дестабілізація ситуації в Молдові 


Політолог Володимир Фесенко вважає, що російський диктатор путін хоче дестабілізувати ситуацію в Молдові, щоб спровокувати новий конфлікт по сусідству з Україною і розосередити допомогу західних партнерів. Політолог нагадав, що Молдова не є членом НАТО. Крім того, там існують доволі потужні проросійські сили, ризики несе і Придністровʼя. Через це Молдова є дуже зручним обʼєктом для дестабілізації ситуації в тилу України.

"Знаєте, вибачте за таку аналогію, але створити геморой для нас, щоб частина сил України відгукувалася не тільки на військові дії на Донбасі, на півдні України, на прикриття північного флангу на кордоні з Білоруссю, а щоб ще змушені були відволікатися на ситуацію з Молдовою. Це ще зона напруги біля кордонів Європейського Союзу і НАТО, біля Румунії. Тому я думаю, що це для того, щоб розосередити увагу і Європейського Союзу, НАТО, України, відвернути частину сил на те, щоб якимось чином врегулювати ситуацію в Молдові. Але це стиль Кремля – розпалювати пожежу там, де це можна", – сказав експерт.

Водночас Фесенко не виключає потенційної небезпеки створення нового фронту внаслідок дестабілізації ситуації в Молдові. І це "для нас дуже небезпечно".

"І дуже показово, що саме наша військова розвідка отримала ці плани, попередила про них керівництво Молдови, для того, щоб воно могло відреагувати профілактично. І я думаю, що зараз і з нашою допомогою, і за допомогою європейських колег, за допомогою Румунії, я думаю, що влада Молдови докладає зусиль для того, щоб нейтралізувати ризики таких дій з боку Росії", – резюмував політолог.

 

Що цьому передувало

Президент Молдови Майя Санду 13 лютого заявила, що влада підтвердила російську змову щодо дестабілізації країни, про яку президент України Володимир Зеленський попередив Молдову 9 лютого.

Санду повідомила, що згідно плану, росія хоче здійснити переворот і привести до влади в Кишиневі своїх ставлеників. Ймовірно, що під виглядом акцій протесту вони можуть почати нападати на молдавські держустанови і захоплювати заручників. Для виконання завдань начебто хочуть залучити диверсантів з військовою підготовкою, одягнутих у цивільний одяг. Деяких з них можуть привезти з росії, Сербії і Чорногорії. Санду стверджує, що Москва хоче зупинити інтеграцію Молдови в ЄС і використати республіку у війні з Україною.

Російський МЗС назвав заяви Санду «абсолютно необгрунтованими і бездоказовими». При цьому в останні тижні з Москва неодноразово лунала критика в бік Молдови: зверталася увага на те, що «накачування тієї чи іншої країни західним озброєнням або розміщення західних військових контингентів часто дорого обходиться одержувачам такого «сприяння».

Раніше ми писали, що 16 лютого у Молдові футбольний матч єврокубку між Шерифом та Партизаном проведуть без вболівальників. Влада країни припускає, що під виглядом сербських глядачів до Молдови можуть потрапляти російські диверсанти. Таким чином росіяни втратять можливість скористатися матчем для у якості прикриття злочинної діяльності.

 

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.