Окупація російських територій може виявитися поганим варіантом для українського контрнаступу
В інформаційному просторі з’явилася новина про те, що в українському Генштабі розглядається можливість захоплення російських територій під час контрнаступу. Ідея виглядає привабливо, адже, на відміну від укріплених територій на окупованому півдні, сусідні регіони росії значно менш укріплені та незахищені армією. Однак для України ризики, пов’язані з такою дією, можуть призвести до катастрофічних наслідків.
Американське видання The Washington Post проаналізувало дані зі зливу таємних документів розвідки США й на основі цього аналізу опублікувало статтю, у якій стверджує, що Україна планує напад на територію росії, зокрема на Білгород та Брянськ. На думку видання, президент Володимир Зеленський має «агресивні інстинкти», які різко контрастують з іміджем очільника країни, яка обороняється. Washington Post стверджує, що на засіданні Генштабу в січні Зеленський запропонував окупувати частину території рф, аби мати чим торгуватися на перемовинах. Крім того, ніби-то, були також пропозиції розбомбити нафтопровід, яким нафта іде до «Угорщини — члена НАТО».
«Вони (документи — ред.) розкривають лідера з агресивними інстинктами, які різко контрастують із його публічним образом спокійного та стоїчного державного діяча, який витримує жорстокий наступ росії», — пише видання.
Видання підштовхує читача до думки, що не все так просто, і щоб не було зіткнення росія-НАТО, треба бути обережним із передачею Києву зброї. Мовляв, ЗСУ зможуть використати її для вторгнення в міжнародно визнані кордони рф. Тому, мовляв, виникають запитання, чи можна передавати далекобійні ракети ATACMS, а чи F-16. Рупор демократичної партії, Washington Post, озвучує думку частини американського істеблішменту, яка за те, аби не допомогти Україні перемогти, а «не дати Україні програти». Видання зазначає, що адміністрація Байдена стверджує, що перехоплені коментарі Зеленського не є причиною для відмови у передачі ATACMS.
«Україна неодноразово зобов’язувалася використовувати надану США зброю відповідально та стратегічно, коли це було необхідно для протидії російській агресії, і ми впевнені, що так буде й надалі», — розповіло анонімне джерело Washington Post в оборонному відомстві США.
Росіяни давно «готуються» до можливого наступу України на прикордонні території. На шляху можливого наступу росіяни готували лінії укріплень — часто за власні кошти їх копали місцеві підприємці — готують війська територіальної оборони Білгородської області. Але всеодно це відносно незахищений напрямок. Нове життя в цю ідею вдихнув очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин, коли в березні описував перспективи оточення російського угрупування під Бахмутом.
«З півночі на південь — перший удар, який вони (ЗСУ — ред.) намагаються нанести, вони намагаються вийти на територію Білгорода, під Білгород, щоб він став хорошою змінною картою для тиску на росію», — кричав тоді Пригожин.
Ідея удару на територію росії дійсно може виглядати привабливою. Воєнний експерт Роман Світан каже, що падіння російської авіатехніки 13 травня може бути пов’язане з підготовкою такого наступу.
«Ось з Оріхова до Керчі якщо нам іти, потрібно рухатися через сотні тисяч російських військ, які утримують напрям… Тобто це потрібно вийти на Токмак, з Токмака на Мелітополь, з Мелітополя на Джанкой, з Джанкоя на Керч, з Керчі вийти на Керчинський міст. Так ось з Оріхова до Керчинського мосту — 600 кілометрів фронтових доріг. Дуже важких, переритих потужними системними укріпленнями… Доведеться знищити не одну сотню російських військ, які там нас чекають. А ось тепер, якщо подивитися не на Південь, а на Північ — це називається «край неляканих ідіотів»… Із середини Буди, це Сумська область, до москви — 500 кілометрів. І там нема нікого й нічого», — малює привабливу картину експерт.
Подібно казковому дракону, росія має своє вразливе місце, м’яке черево, удар по якому може бути фатальним. От тільки вона виставляє його на показ настільки демонстративно, що це виглядає пасткою.
Інформація, на якій базується новина, з’явилася після витоку таємних документів Пентагону. Міноборони Великобританії та України повідомляли, що частина цієї інформації була сфальшована. Теоретично, Київ дійсно міг би планувати не йти напролом на ворожі укріпрайони на окупованих територіях, а перенести війну на територію супротивника, вдарити по відносно беззахисних прикордонних територіях рф, з яких раз-по-раз здійснюють напади на Україну, вильоти авіації та ракетні обстріли. Але ця ідея приваблива тільки на перший погляд, адже негативних наслідків може бути значно більше.
Захоплення про Білгорода, Брянська чи Курська — це те, про що постійно говорить російська пропаганда, аби залякати та мобілізувати своїх слухачів. Путін давно мріє перетворити війну на «народну», але коли битва йде за «новоприєднані» території, це зробити важко. Якщо ж Київ вирішить-таки ввести війська на загальновизнану територію рф, це стане чудовим «доказом» того, що НАТО руками українців хоче окупувати росію. А геніальний путін випередив усіх, і переніс війну на територію супротивника. Це, ймовірно, дійсно дасть можливість об’єднати населення довкола ідей кремлівського вождя.
Якщо удар двох невідомих безпілотників по резиденції путіна в кремлі був занадто незначною подією, аби застосовувати ядерну зброю, як погрожували російські окупанти, то захоплення російських територій, не кажучи вже про наступ на москву, можуть в очах світової громадськості бути вагомою причиною, аби виправдати її використання. І тут уже не гратиме ролі, що це росіяни були зачинателями війни, адже ядерна довбня залишається вагомим аргументом у руках саме кремля.
Світова громадськість буде стурбована можливим застосуванням ядерної зброї й це стане підгрунтям для інших важливих змін у ставленні до України. Межі між росіянами, агресорами та окупантами, та українцями, які в ході контрнаступальних дій окупують територію супротивника, розмиватимуться. Супротивники надання допомоги Україні, такі, як прем’єр Угорщини Віктор Орбан, отримають нові аргументи на користь своїх тверджень про те, що потрібно припинити надавати допомогу Україні.
Зрештою, що робити із захопленими російськими територіями? Їх важко буде утримувати. Потрібно винищувати підпілля, годувати нелояльне населення, постачати війська на ворожій території і таке інше. Крім того, ідея, що можна буде захопити території ворога, укласти перемир’я і запропонувати обміняти їх на українські, звучить розумно, але хто дасть гарантію, що росія погодиться на таке? А що як навпаки?. Вождь путін отримає можливість зібрати біля себе мотивоване населення на «Вітчизняну війну», підтягнути сили для захисту, заручитися підтримкою своїх людей на Заході, які проти озброєння України. Що робити тоді? Іти на москву? Побачити палаючий кремль — це чудово, однак у ЗСУ нема сил на окупацію росії.
Ймовірно, на нараді в Генштабі лунали різноманітні ідеї, у тому числі й щодо вторгнення на нашу історичну територію — Білгородщину. Однак мінусів у цьому сценарії занадто багато, щоб говорити, що його мало не беруть за основу, як пише Washington Post. На пресконференції, під час зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, Зеленський відкинув інформацію про те, що Україна планувала перекинути війська на територію рф.
«Ми не атакуємо російську територію. Ми звільняємо свої законні землі. Нам нецікаво атакувати росію. У нас немає на це сил, часу й немає зброї. Ми зосередились на підготовці контрнаступальних дій для деокупації наших територій. Ми діємо згідно з міжнародним правом та законом», — сказав президент України.
Публікація головного рупора демократичної партії Washington Post з’явилася на тлі новин, що Білий дім намагається перестрахуватися, аби уникнути критики, якщо український контрнаступ буде провальним. Politico повідомляє, що адміністрація Байдена хвилюється, що якщо контрнаступ ЗСУ буде невдалим, на них накинуться з критикою як супротивники надання допомоги Україні, які доводитимуть, що ця ідея від початку була провальною, так і прихильники виділення більшої допомоги, які стверджуватиму, що Вашингтон занадто стримувався. Показуючи, що ЗСУ може захопити територію росії, що підніме ескалацію на абсолютно новий рівень, вони виправдовуються, у першу чергу перед внутрішніми критиками, чому Білий дім не передає Києву ATACMS та F-16. Голосів, які це запитують, стало більше на тлі новини про передачу Великобританією ракет Storm Shadow.
Нещодавно ми писали про те, що президент Зеленський прокоментував статтю Washington Post про намір окупувати частину рф. А ще ми розповідали, що Washington Post оприлюднив дані таємних розмов Зеленського.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.