Мавпяча віспа зафіксована у Швеції, хворий підхопив інфекцію під час перебування в Африці
У Швеції заявили про перший підтверджений за межами Африки випадок штаму мавпячої віспи. Цей штам має назву Clade I, він вважається значно заразнішим та смертоноснішим за свій попередній варіант. Постраждалий, скоріше за все, інфікувався під час перебування в регіоні Африки, де фіксується сильний спалах вірусу.
Про це повідомило шведське видання SVT із посиланням на голову Агентства громадської охорони здоров’я Швеції Олівію Вігзелл. За її словами, хворий на мавпячу віспу зараз перебуває під наглядом лікарів відповідно до директив на такий випадок.
"Те, що хворий на віспу пацієнт лікується у Швеції, не означає ризику для населення загалом", – сказала вона.
Втім, посадовці ще не дали офіційної оцінки щодо епідеміологічної ситуації. А експерти з Вігзелл не погоджуються: так, державний епідеміолог Швеції Магнус Гісслен вважає, що це тривожний розвиток подій і що до виявлення вірусу слід ставитися серйозно.
"Те, що ми зараз зафіксували випадок у Швеції, не є несподіваним, адже це епідемія, за якою ми стежимо протягом тривалого часу. Не слід ані переоцінювати, ані недооцінювати ризики", – сказав він.
Віспа мавп – це віспоподібне захворювання, спричинене вірусами родини поксвірусів. У ВООЗ мавпяча віспа отримала позначення mpox. Вона за симптомами схожа на натуральну віспу: передається через будь-який тісний фізичний контакт із висипом на тілі інфікованої людини, кашель, чхання, контакт з одягом, рушниками, постільною білизною хворого, а також через інфікованих тварин. Має два штами – Clade 1 та Clade 2, перший вважається більш важким та смертоносним.
Визначити, що захворів на мавпячу віспу, можна у випадку, якщо протягом не менше ніж п'ять днів зберігаються такі симптоми, як гарячка, сильний головний біль, збільшення лімфатичних вузлів, біль у спині, м’язах та сильна слабкість. Далі з'являються висипи – переважним чином на обличчі, але можуть бути й на інших частинах тіла.
До 2022 року віспа мавп фіксувалася переважно у країнах Центральної та Західної Африки. У вересні 2022 року перший випадок мавпячої віспи був зареєстрований в Україні. У 2023 році Україна отримала 10 тисяч доз вакцини Jynneos проти віспи мавп – тому ризику епідемії не повинно бути. Доречі, 14 серпня ВООЗ оголосила мавпячу віспу глобальною надзвичайною ситуацією через спалах у Конго.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.