Захворювання почалося із жовтяниці
У Чернівецькій області на початку грудня виявили гепатит А у школяра. Загалом це вже п’ятий випадок інфікування у регіоні, чотири з них були у дорослих. Дитина перебуває у лікарні, а її стан вже покращився.
Про це повідомляє епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб Юрій Падурару в ефірі “Українського радіо”. За його словами, захворювання почалося із жовтяниці.
“Зараз ми відпрацьовуємо кожен випадок підозри на вірусний гепатит A. Під час епідрозслідування ми встановили, що дитина деякий час не відвідувала школу. Захворювання почалося із жовтяниці, високої температури та слабкості. Перебіг захворювання був достатньо важкий, але зараз дитина почувається краще”, – зазначив він.
Фахівці встановили вже медичне спостереження за дітьми, які могли контактувати із хворим, у школі та вдома. Їх оглядають щодня та вимірюють температуру. Крім того, знезаразили воду у колодязі господарства, де проживає дитина, а також дослідили воду у школі та вдома – вірусу не виявили. Наразі готуються щепити людей із групи ризику.
Востаннє спалах гепатиту А фіксували у Чернівецькій області у 2007 році. Тоді хворіли 187 людей. Наразі ж у регіоні посилили інформування щодо профілактики вірусного гепатиту А. Для цього проводять “Дні здоров'я” у містах та селах області.
Також мобільні групи щодня моніторять якість питної води. У центрі діють Групи швидкого реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров'я. Крім того, створили групи епідеміологічного спостереження та дезінфекційні бригади.
“Наразі епідеміологи розслідують кожен випадок захворювання або підозру на вірусний гепатит А й інші гострі кишкові інфекції. Для цього відвідують "домашні вогнища" хвороб. Якщо реєструють випадок інфекції в колективах чи дитячих закладах, то надають рекомендації для профілактики та протиепідемічних заходів. Також дезінфікують осередки", – повідомила гендиректорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Гопко у коментарі “Суспільному”. За її словами, у разі поширення інфекції в області організують швидке тестування людей.
Це гостре інфекційне захворювання, яке насамперед та переважно вражає печінку. Важка форма та тяжкі наслідки спостерігаються у людей, які старші за 65 років. Втім, у підлітків часто виникають рецидиви та аутоімунні захворювання.
Вірус може зберігатися у воді від трьох до десяти місяців, залежно від температури. На фекаліях – впродовж 30 діб. Останніми можуть буди забруднені вода, руки, продукти, посуд або іграшки.
Інкубаційний період триває 25-30 днів. Тоді ж проявляються перші симптоми. У дорослих може бути складна форма, у 70% випадків – жовтуха. Діти до 6 років зазвичай обходяться без симптомів, жовтуха розвивається у 10% хворих. Найчастіше виникають такі симптоми:
Через це можуть бути погіршення апетиту, неприємний запах з рота. Також внаслідок запалення печінки людина може відчувати тяжкість та біль у правому підребер'ї, а у дітей нерідко виникає закреп або пронос.
Під час жовтяниці протягом перших двох днів сеча набуває темного кольору, у третині хворих знебарвлюється кал. Згодом жовтіє шкіра тіла та обличчя, склери очей. Приблизно на третій день стан хворого покращується. На 7-14 день пацієнт може відчувати себе здоровим, але паталогічні зміни залишаються у печінці. Після перенесення хвороби у людини формується довічний імунітет, тому повторно захворіти неможливо.
Передусім, для профілактики варто зробити щеплення. Вакцина є рекомендованою, тому її можна придбати за власні кошти в аптеці, коштом підприємств або за гроші з міського бюджету. Вакцинуватися варто людям, які контактували з хворими, персоналу водоочисних споруд, водогонів і каналізацій. Епідеміологи рекомендують наступні кроки:
Якщо у вас з’явилися перші симптоми гепатиту А, необхідно звернутися до сімейного лікаря. Він призначить обстеження та встановить, чи потрібно консультування з епідеміологом.
В Україні все ще вирує гепатит А. Нові випадки фіксують не лише на Вінниччині, а й в інших областях. Втім, там масового поширення хвороби немає. Симптоми хвороби можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі.
Відомо, що спалах інфекційного захворювання вже ліквідували у Вінницькій області. Раніше також Інформатор у своєму матеріалі повідомляв, чому важливо робити тестування регулярно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.