В ЄС хочуть змінити порядок вступу нових країн: Україна може отримати низку переваг, - Politico

Читать на русском

Зокрема, керівництво Єврокомісії хоче дозволити країнам-кандидатам приєднатися до єдиного ринку ЄС

Читать на русском
ЄС, Україна
Києву може не знадобитися чекати роками на членство, щоб відчути переваги членства в ЄС

Зокрема, керівництво Єврокомісії хоче дозволити країнам-кандидатам приєднатися до єдиного ринку ЄС

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у середу запропонує комісарам змінити правила прийому нових членів до Євросоюзу. Зокрема, Брюссель хоче поступово інтегрувати Україну, Молдову та Західні Балкани. Це передбачатиме надання цим країнам права приєднатися до єдиного ринку ЄС.

Крім цього, ЄК запропонує відмовитись від правила одностайності. Очікується, що цей крок дозволить уникнути "глухих кутів" у ситуаціях, коли блок має ухвалювати рішення щодо зовнішньої та податкової політики. Про це з посиланням на чернетку документа пише видання Politico. 

"Згідно з проєктом, замість поточного підходу "все або нічого" Брюссель хоче поступово полегшити вступ України, Молдови та Західних Балкан до ЄС. Це дозволило б країнам із залу очікування ЄС отримати певні переваги членства, а не чекати роками чи десятиліттями, поки вони здійснять необхідні реформи", - йдеться у публікації.

Так, Брюссель пропонує поступово дозволити країнам-кандидатам приєднатися до єдиного ринку ЄС. Відповідні пропозиції минулого року висунули Франція, Німеччина та Португалія. Водночас більшість лідерів ЄС вже попередили, що у разі розширення блоку до 30+ членів ним буде важче керувати. Задля вирішення цієї проблеми Єврокомісія запропонує відійти від вимоги одностайності у прийнятті рішень.

Проєкт документа пропонує запровадити голосування кваліфікованою більшістю "з відповідними та пропорційними гарантіями для врахування таких стратегічних національних інтересів". 27 єврокомісарів збираються схвалити документ на засіданні Колегії у середу. За даними ЗМІ, деякі країни ЄС були занепокоєні щодо документа, оскільки вони не хотіли, щоб велика увага приділялася розширенню блоку перед червневими виборами до Європарламенту.

В ЄС не хочуть публічно обговорювати вступ України

За даними того ж видання Politico, європейські чиновники прагнуть тримати в таємниці роботу з підготовки до остаточної інтеграції України, Молдови та ряду країн Західних Балкан в Євросоюз. ЄС не хоче багато говорити публічно про прийняття нових членів на фоні майбутніх виборів до Європейського парламенту та через розлючених фермерів, які останнім часом влаштовують жорстокі протести по всьому континенту. Очікується, що справжні дебати щодо розширення блоку відбудуться вже після червня 2024 року.

12 березня Європейська комісія передала країнам-членам Ради Європи пропозиції щодо проєкту переговорних рамок. Сам процес перемовин, ймовірно, розпочнеться не раніше літа, оскільки вимагає одностайного схвалення всіх 27 лідерів країн ЄС.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Максим Бахматов, колишній радник мера Києва та голова Офісу трансформації, розгляне одну з інфраструктурних проблем - збільшення автомобільного потоку у місті, а також незаконні автостоянки в центрі міста. Приєднуйтеся до нашого відео, щоб дізнатися більше про ці питання та можливі шляхи їх вирішення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.