В Україні найближчим часом зростуть ціни на хліб - експерт назвав причини

Експерт назвав два фактори, що впливають на зростання ціни на хліб

Ціни
В Україні прогрозують зростання цін на хліб

В Україні ціни на хліб невдовзі можуть підскочити. Така тенденція пояснюється подорожчанням сировини та електроенергії. Про це в ефірі "Київ-24 розповів віцепрезидент Всеукраїнської асоціації пекарів Олександр Тараненко.

За його словами, хліб найближчим часом подорожчає. Однак суттєвих змін громадянам не варто очікувати. 

"Насамперед, це відбувається через подорожчання сировини, яка за період травень-червень подорожчала майже на 40%. Ми знаємо, яка ситуація в енергетиці. Це теж збільшує витрати. Ми не припиняємо виробництво, але змушені працювати на дизельних генераторах, а електроенергія від генераторів у 2,5 раза дорожча, ніж від мережі", - заявив Тараненко.

Він зазначив, що всі ці фактори збільшують витрати на виробництво продукції, і, як наслідок, ціни на неї. Водночас він вказав, що говорити про збільшення рентабельності не доводиться - пекарні працюють майже з нульовою рентабельністю. 

"Найближчим часом я не бачу підстав для різкого зростання цін на хліб, але, якщо зважати на нинішні тенденції на ринках зерна та борошна, то ми очікуємо зростання цін", - додав Тараненко.

Ціни на пшеницю в Україні можуть зрости через низькі запаси

Станом на 1 вересня запаси пшениці в Україні становлять 18,7 мільйона тонн, що значно менше середньорічних показників попередніх сезонів, коли цей показник перевищував 20 мільйонів тонн. Про це повідомляють аналітики сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в рамках ВАР.

"Між експортерами та Мінагрополітики підписано меморандум про те, що Україна не експортуватиме більше ніж 16 мільйонів тонн пшениці. Якщо експорт триватиме на рівні 2 мільйони тонн на місяць, то пшениці може вистачити до березня-квітня наступного року. Однак, об'єктивно кажучи, обсяг пшениці для експорту буде невеликим, і зазвичай ціна зростає через зменшення пропозиції" - коментують аналітики.

Експерти зазначають, що в серпні ринок залишався стабільним завдяки форвардним контрактам. Однак у вересні ситуація починає змінюватися.

"Трейдери повідомляють, що пропозицій щодо пшениці небагато. І якщо в серпні вдалося втримати ситуацію завдяки форвардним угодам, то у вересні таких контрактів майже немає. Ринок працюватиме переважно на основі спотових угод", - кажуть у ПУСК.

Чи відчують українці нестачу продуктів

На тлі такої ситуації із врожаєм в Україні експерти все ж не лякають прогнозами на осінь і зиму. Про це йдеться у матеріалі видання "Фокус".

"Дефіциту ми не відчуємо. Продукція на прилавках магазинів буде, але ціна її залишатиме кращого. Якщо не вистачатиме власної продукції, торговельні мережі імпортуватимуть власними зусиллями, адже вони мають досить широку мережу трейдерів. Думаю, що, відчуваючи якісь серйозні прогалини в асортименті, вони завчасно реагуватимуть", - сказала експертка Світового Банку Оксана Руженкова.

І йдеться не лише про овочевий набір, але й про хліб і хлібобулочні вироби. За даними експертки, урожай зернових в Україні цього року склав приблизно 27 мільйонів тонн. В умовах помірного експорту (держава дозволяє вивозити 16 мільйонів тонн) в країні залишиться 10 мільйонів тонн зерна, чого має вистачити для громадян.

"Споживання серйозно скоротилося. Держава залишає у країні сировини із запасом у кілька мільйонів. Цей запас досить хороший, щоб хліб однозначно був. Щодо цін, то тут може бути помірне зростання. Думаю, що переробники та й самі фермери, починаючи від продажу зерна на борошномельні підприємства, а звідти на хлібопекарські комбінати, намагатимуться зіграти на своїй ціні. В умовах військових ризиків їм потрібно мати кошти на проведення весняної посівної. Так, усі бояться інфляції, перебоїв з електроенергією. Те саме борошномельне підприємство, яке відчуло подорожчання електроенергії, однозначно намагатиметься продати борошно дорожче всередині країни, бо йому теж потрібно платити зарплати, закуповувати газ, електроенергію та мати хоч якусь маржу, щоб не скорочуватися. Все це позначиться на ціні", - зауважила Руженкова.

Проте, якщо самі хлібопекарі очікують подорожчання на свою продукцію на 10-15%, то, наприклад, Мінагрополітики оптимістичніше дивиться у майбутнє і прогнозує підвищення не більш як на 3-5%.

"Думаю, що міністерство тут праве. Будь-який виробник, панікуючи, що небезпідставно, закладає граничну суму втрат. Сподіватимемося, що подорожчання хліба залишиться в межах 3-5%", - зазначила Руженкова.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube