Бронювання ключових співробітників від мобілізації – болюча тема для українського IT-бізнесу
Електронну систему бронювання Уряд планує запустити до кінця року. Проєкт вже показали зацікавленому бізнесу. Процедуру декілька разів вдосконалювали, але всі проблеми вирішити не вдалося.
Як повідомляє Forbes Ukraine з посиланням на статистику Мінцифри, в Україні станом на 11 жовтня 2023 року заброньовано 3 500 спеціалістів зі 157 технокомпаній. Це менше ніж 1% від усієї індустрії, яку профільна асоціація IT Ukraine оптимістично оцінює у майже 363 тисяч фахівців. Приріст із вересня – дві сотні заброньованих айтівців.
"Міністерство економіки налаштоване на запуск "єБронювання" до кінця 2023 року", - повідомили виданню у міністерстві.
Процес не швидко, але рухається. За технічну частину відповідає Мінцифри.
"Це дозволить значно пришвидшити процес погодження списків осіб, яких необхідно забронювати та видачі фінального рішення", - запевнив правовий експерт проєктного офісу "Дія.City" Дмитро Зінченко.
Спершу мають завершити регуляторну частину, за яку відповідає Мінекономіки. Ключовий момент – погодження постанови Кабміну, що регулюватиме "єБронювання", з органами центральної влади, Пенсійним фондом, податковою, зацікавленим бізнесом. Комунікаційники Мінекономіки запевняють, що попередній проєкт постанови вже існує. Запускати окремий застосунок чи платформу для "єБронювання" не планують.
"Доступ до послуги "єБронювання" здійснюватиметься через застосунок "Дія", - стверджують у пресслужбі Мінекономіки.
Через "єБронювання" керівники підприємства матимуть змогу дізнатися, скільки військовозобовʼязаних працівників вони зможуть забронювати. Це стане можливо завдяки обміну даними між реєстрами органів державної влади, Міністерства оборони та Генштабу ЗСУ.
Якщо ввести у сервіс облікові дані конкретного працівника, можна буде перевірити, чи підпадає він під бронювання, чи має дефіцитну військову спеціальність, чи потрібно йому оновити дані в ТЦК.
Якщо людина підпадає під усі критерії бронювання, отримує відстрочку від призову на військову службу на пів року. Якщо дані потрібно уточнити, механізм передбачає можливість бронювання на один місяць. За цей час людина має звернутися у ТЦК та актуалізувати дані. Після цього компанія зможе повноцінно забронювати такого працівника. Після запуску "єБронювання" заброньовані отримуватимуть не паперовий витяг із наказу Мінекономіки, а витяг із реєстру заброньованих військовозобов’язаних. Він міститиме QR-код, що зчитуватиметься при перетинанні кордону. Це не остаточна версія механізму, всі інші чинні правила бронювання диджиталізація процедури не змінить.
Недосконала процедура бронювання – один із факторів, що гальмує відновлення ІТ-індустрії, вважає в.о. виконавчої директорки Асоціації IT Ukraine Марія Шевчук. За підсумками воєнного 2022 року техносектор був третім за розмірами постачальником валюти у країну з 7,3 мільярда доларів експортного виторгу. За вісім місяців 2023-го IT-експорт просів на 8,2%, або ж на 403 мільйонів доларів, свідчать дані НБУ.
Головний недолік - процедура актуалізації військово-облікових документів, каже CEO GigaCloud Ukraine Володимир Бєлов. Є ризик, що співробітник, який пішов уточнювати дані в ТЦК, опиниться у лавах ЗСУ, раніше ніж отримає витяг про бронювання.
Інша складність - забронювати можна тільки співробітників, оформлених у штат. За словами CFO Ciklum Андрія Оксенюка, ІТ-компанії часто співпрацюють із гіг-контракторами та ФОП-контракторами, тож кількість штатних співробітників зазвичай невисока.
Однак не всі гравці на ринку охоче обговорюють бронювання. Ajax, MacPaw та Softserve відмовилися коментувати, посилаючись на сенситивність теми й "політику компанії". Дехто налаштований радикально.
"Ми не вдавалися до бронювання спеціалістів. Не вважаємо процедуру ефективною", - пояснив головний юридичний консультант Intellias Олег Зеліско.
Щоб процедура бронювання запрацювала, Зеліско пропонує розширити термінологію у постанові Кабміну. Зокрема, додати у перелік військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку, підрядників та гіг-контракторів. Це дозволить бронювати оформлених як ФОП-спеціалістів і людей, які працюють за гіг-контрактами в компаніях-нерезидентах "Дія.City".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.