В Україні за рік зафіксували більше півсотні спалахів ботулізму: відомо про смертельні випадки - подробиці

Читать на русском

Повідомлення про летальні випадки надходили з двох областей країни

Читать на русском
Неякісні консерви, що можуть викликати ботулізм
Ботулізмом найчастіше хворіють через неякісні консерви та рибу. Фото: zatishst.otg.dp.gov.ua

Повідомлення про летальні випадки надходили з двох областей країни

В Україні за вісім місяців 2023 року виявлені 57 випадків ботулізму, чотири з яких - у дітей. Двоє пацієнтів через захворювання померли. Це мешканці з Києва та Запорізької області. 

Про це повідомляють в Центрі громадського здоров'я. За словами головного державного санітарного лікаря країни Ігоря Кузіна, здебільшого ці випадки були пов’язані зі вживанням риби та продуктів з неї.

"Лідерами" за захворюванням на ботулізм є Житомирська та Чернігівська області. В цих регіонах фіксуються найвищі ризики поширення цієї інфекційної хвороби, додав санлікар. 

Окрім випадків на ботулізм ще влітку було зафіксовано два повідомлення про підозру на холеру. Однак після ретельної перевірки діагнози були скасовані. 

"Один випадок був у Запорізькій області, інший - у Чернігівській. За підсумками швидких тестів були позитивні результати, але під час епідемічного розслідування цей діагноз було знято", – зазначив Ігор Кузін.

Наслідки ботулізму: що відомо про захворювання 

Ботулізм – це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків і навіть смерті. Токсин ботулізму є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут. Водночас у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися харчових правил. Серед причин захворювання – вживання смаженої та в'яленої річкової риби власного приготування чи невідомого виробництва, домашніх консервів.

Пам'ятайте, що важливо уникати споживання :

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
  • м'ясних та грибних консервів;
  • консервів домашнього виробництва;
  • якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
  • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Основні симптоми характерні для багатьох харчових отруєнь – частий пронос, блювота, різкі болі в животі, невелике підвищення температури. Далі ботулізм починає виявлятися більш специфічно – порушується гострота зору, спостерігається "двоїння" в очах, "туман", погано розрізняються предмети. Виникає порушення мови та зміна голосу, з’являється м’язова слабкість і сухість у роті. Якщо хворобу не лікувати, то м’язова слабкість прогресує і настане смерть від паралічу дихальної мускулатури.

Нагадаємо, що на початку червня цього року у Дніпропетровській області зареєстрували 2 випадки ботулізму. Один з них безпосередньо у місті Дніпрі, інший - у селі Партизанське Дніпровського району. Захворювання виявили у двох чоловіків 68 та 60 років, які вживали засолену та засушену рибу домашнього приготування. Один з випадків виявився летальним

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.