В Україні з'явилась онлайн-карта нелегальних АЗС

Нелегальні АЗС мають або легалізувати свою діяльність, або залишити ринок, вважають у Нафтогазовій асоціації України (НАУ)

АЗС
Майже чверть усіх нелегальних АЗС працюють на Львівщині, ще по 10% припадає на Одеську й Івано-Франківську області, про це свідчать дані інтерактивної мапи PerevirAZS.info

В Україні зросла кількість автозаправних станцій (АЗС) з ознаками нелегальної діяльності. За даними інтерактивної мапи PerevirAZS.info, станом на вересень вона досягла 419 об’єктів. Про це повідомили у Нафтогазовій асоціації України (НАУ).

Згідно з даними інтерактивної мапи на вересень 2024 року, кількість АЗС з ознаками нелегальної діяльності в Україні знову зросла і досягла 419 об’єктів. Лідерами за кількістю таких станцій стали Львівська область — 98 АЗС (23%), Одеська — 42 АЗС (10%), Івано-Франківська — 41 АЗС (10%), Київська — 31 АЗС (7%) та Дніпропетровська — 29 АЗС (7%). 

ТОП-5 регіонів з нелегальними АЗС
ТОП-5 регіонів з нелегальними АЗС

Як наголошують в асоціації, в умовах війни легальні оператори нафтогазового ринку натрапляють на труднощі, а нелегальні гравці ринку продають контрафактне пальне, уникають сплати податків та ігнорують вимоги щодо безпеки як для оточуючих, так і для власних працівників. 

"Нелегальні гравці ринку продають контрафактне пальне, уникають сплати податків та ігнорують вимоги щодо безпеки як для оточуючих, так і для власних працівників. Це дозволяє їм пропонувати пальне за цінами іноді нижчими за собівартість, що створює недобросовісну конкуренцію та суттєво знижує надходження до бюджету", - заявив президент НАУ Ярослав Старовойтенко.

НАУ звернулася до Кабінету міністрів, Державної податкової служби та Тимчасової слідчої комісії із закликом провести додаткові перевірки об’єктів, які можуть працювати з порушеннями. У НАУ вважають, що нелегальні АЗС мають або легалізувати свою діяльність, або залишити ринок. 

Варто додати, що Нафтогазова Асоціація України — галузеве об’єднання, що представляє інтереси найбільших гравців нафтогазового ринку. На сьогодні до складу Асоціації входять найбільші гуртові, роздрібні, видобуваючи, переробні підприємства, що представляють національний, міжнародний, приватний і державний бізнес, серед них: WOG, ОККО, Shell, AMIC Україна, SOCAR, KLO, UPG, Orlen, Паралель, Укргазвидобування та Укрнафта.

В Україні понад 400 нелегальних АЗС
В Україні понад 400 нелегальних АЗС

 Які АЗС вважаються нелегальними

Нелегальні АЗС – це об’єкти роздрібної торгівлі пальним, які мають ознаки роботи із порушенням чинного законодавства України такі як:

  • АЗС/АГЗП не надає фіскальний чек,
  • торгівля паливом здійснюється з автоцистерн, каністр в гаражах,
  • чек містить інформацію, що каса працює в тестовому режимі,
  • на АЗС/АГЗП відсутній куточок споживача, в якому має бути інформація про власника АЗС, ціни на пальне та документи про якість продукції,
  • АЗС/АГЗП розташовано з порушенням норм містобудівного законодавства,
  • на АЗС/АГЗП відсутні засоби пожежогасіння.

Дрібні мережі АЗС готуються платити податки авансом

Як йдеться у публікації Delo.ua, за оцінкою консалтингової компанії "Нафторинок" станом на 11 жовтня порівняно з 4 жовтня середня гуртова ціна на дизельне пальне зросла на 26 коп./л до 43,83 грн/л. Дизельні котирування в ЄС за результатами минулого тижня знизились на 1-1,4% до $702-709/т в портах Північно-західної Європи та $700-709/тонна в портах Середземного моря. Проте в другій половині тижня 10 листопада порівняно з 9 листопада дизельні котирування в Європі зросли на $11/т. Середня гуртова ціна на бензин за минулий тиждень зросла на 36 коп./л до 46,40 грн/л.

"Трейдери розраховують на подальше подорожчання дизпалива дрібним гуртом на цьому тижні. Водночас ринок залишається профіцитним, що стримуватиме збільшення відпускної ціни на АЗС", - вважає аналітик консалтингової компанії "Нафторинок"

Він зауважує, що надалі ціни на бензин та дизель на невеликих мережах АЗС залежатимуть від проходження закону підвищення податків. Якщо норма про сплату АЗС податку на прибуток авансом почне діяти, частина дрібних гравців спробує перекласти цей податок на споживача та збільшить ціни на стелі. Станом на 11 жовтня порівняно з 4 жовтня середня ціна бензину на АЗС зросла на 11 коп./л до 56,63 грн/л, а дизпаливо на АЗС здешевшало на 11 коп./л до 52,51 грн/л.

Засновник групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін каже, що передумов до суттєвих змін ціни на бензин та дизпальне немає. Він наголошує, що трейдери підтримують рівень запасів пального в країні вищий за середній, а комерційне споживання на 10-15% нижче за тогорічне, тож це стримує ціни від зростання.

"Фактор зростання ціни на нафту поки не зіграв, а нафта марки Brent ще не закріпилася на рівні $80/барель, тож поки можна не чекати різкого здорожчання бензину та дизелю на АЗС. Але ми не виключаємо, що в найближчі тижні трапиться "чорний лебідь", який змінить все. Це може бути ще один ураган, ескалація конфлікту на близькому сході або вибори в США", - акцентує Льоушкін. 

Таким чином ціни на дизель і бензин на АЗС на цьому тижні загалом залишаться незмінними з можливим коригуванням вгору на невеликих мережах АЗС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube