Послуга "єВідрядження" не запрацювала
Виїзд чоловіків за кордон під заставу у 200 тисяч гривень вирішили відкласти. Ініціатива мала запрацювати 1 вересня. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль поки не підписав відповідну постанову.
Як зазначив голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, програма "єВідрядження" викликала вал критики в суспільстві. Скористатися такою послугою мали б ФОПи і юридичні особи приватної форми власності, передає Інформатор.
Що відомо про ініціативу
Першою про неї повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко. За її словами, з 1 вересня бізнес, який сплачує офіційно заробітну плату, який не має заборгованостей по податках та зборах перед бюджетом, у якого середня зарплата – не менше 20 тисяч гривень, 10% штатної чисельності, але не більше 10 людей мав би змогу виїжджати.
Термін, на який можна було виїхати, – 7 днів за заявкою роботодавця, інформація якої відображалась на порталі "Дія". Тоді Свириденко зауважила, що це – важливий крок, адже він – необхідний для бізнесу, щоб:
Як вона мала б працювати
Згодом міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив, що запускають експериментальний проєкт — послугу "єВідрядження", яка дозволить оформлювати дозвіл на робочі поїздки за кордон. Підприємцям потрібно було подати податкову звітність, сплатити єдиний соціальний внесок, за 7 днів до відрядження внести 200 тисяч гривень на рахунок "Ощадбанку". Важливо, щоб середня зарплата в компанії була не менше 20 тисяч гривень. Одночасно відправити у відрядження підприємство могло не більше 10% співробітників.
Чому прем'єр не підписав постанову
"Насправді немає нічого дивного в тому, що прем'єр-міністр відклав підписання ухвали про так зване "єВідрядження", яке викликало вал критики в суспільстві. Ініціатори механізму виїзду за кордон військовозобов'язаних запропонували рішення інтуїтивно, без належних розрахунків, що зрозуміло не змогло переконати суспільство у його доцільності", - зазначив Гетманцев.
Він додав, що поки ніхто не надав статистику щодо впливу заборони на економіку країни.
"Наскільки негативно заборона впливає на зайнятість та ВВП? Хтось вивчив? Які цифри? Наскільки позитивно вплине механізм на розвиток економіки? Знову у цифрах. Звідки цифра зарплати у 20 тисяч гривень? Якщо середня зарплата за січень становить 14 577 гривень, а з того часу, за даними НБУ, зарплата зменшилася на 12%", - наголосив Гетманцев.
Він також наводить приклад вказаної суми застави у 200 тисяч гривень за людину.
"Чому саме 200 тисяч гривень та яка природа цього платежу при неповерненні працівника? Штраф? Але ж штраф сплачується лише на підставі закону, а не експерименту. Чому людину випускають на гранично короткий термін 7 днів, збільшуючи ризик її неповернення вчасно?", - акцентував Гетманцев.
Також він піддав критиці іншу статистику та підтримав рішення прем’єра.
"Чому в компанії має бути щонайменше 10 осіб? Звідки цифра 10? І чому не розглядається варіант видачі тимчасових документів? Зрозуміло, що на сьомий місяць війни із відрядженнями треба щось вирішувати. Однак, очевидно і те, що настав час приймати виважені та прораховані рішення, замість інтуїтивних. Підтримую позицію прем’єра", - резюмував Гетманцев.
За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, зараз ще відбувається дискусія в уряді щодо цієї постанови, щодо її доопрацювання та публікації.
"Ми анонсували, що було прийняте рішення на засіданні Кабміну, але постанова ще не підписана. Наразі ще відбувається дискусія в уряді щодо цієї постанови, щодо її доопрацювання, публікації і так далі. Зараз я не можу сказати, чи буде вона підписана, коли та в якому форматі. Якщо її підпишуть, ми цю послугу швидко реалізуємо", – сказав Федоров.
Нагадаємо, в Україні хочуть дозволити студентам виїжджати за кордон. Крім того, з 1 липня в Україні почав діяти візовий режим з росіянами.
Також Інформатор писав, чи можна виїхати за кордон, якщо паспорт недійсний.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.