В Україні надрукували підручники з рідної мови з картою без Криму: що рекомендують робити автори

Співавторка підручника вибачилася та заявила, що Крим - український

Скандал з підручниками через Крим
Підручники надрукован у 2024 році

У новому підручнику з української мови для 7 класу опублікували карту України без окупованого Росією Криму. Така помилка сталася як в друкованій, так і в електронній версії книги. Співавторка вже попросила вибачення та пояснила, що це сталось через технічну помилку. Також вона запропонувала запустити флешмоб "Домалюй Крим", під час якого учні самостійно домалюють півострів у своїх підручниках, бо в надрукованих книгах помилку вже не виправити. В електронній версії зображення Криму вже поновили.

Так, скандал виник навколо підручника "Українська мова" для 7 класу авторів Анастасії Онатій та Тараса Ткачука. Надруковані вони у 2024 році та рекомендовані Міністерством освіти і науки України.

Карта України без Криму зображена на сторінці прямо поруч з текстом гімну України. На це звернули увагу українці, розгорівся скандал.

На 3 сторінці підручника Україну показали без Криму
У шкільному підручнику Україну зобразили без Криму

Співавторка Анастасія Онатій вже відреагувала. Вона визнала недогляд, вибачилася та заявила, що Крим - український.

"Почну з головного: ми щиро визнаємо свій недогляд, піктограма у формі України без Криму потрапила в книгу через прикру неуважність. Недоперевірили, недогледіли - ми можемо назвати це по-різному, але факт лишається фактом: ми несвідомо зробили боляче людям і перепрошуємо за це. Крим наш, український - це беззаперечне твердження, і ми його проговорюємо чітко ще раз і готові робити це знов і знов. Нам важлива ваша думка, нам важлива єдність суспільства", - заявила авторка.

Онатій також надала пояснення від верстальників. Там заявили, що зображення для підручника купили на стоці, і, як виявилося, на стоках тепер викладають "зручні" карти України з двома "шарами" зображень - з Кримом і без. І під час редагування картинок, один з таких шарів "загубився".

"Ми на 100% визнаємо цю помилку і пропонуємо виправити її разом з учнями та ученицями. Підтримайте нас, будь ласка", - заявила Онатій.

Вона запропонувала запустити флешмоб "Домалюй Крим". Онатій звернулася до вчителів з проханням виділити 10-15 хвилин на уроці, щоб обговорити цю помилку з учнями та домалювати піктограму в підручнику.

Так виглядає флешмоб
Так виглядає флешмоб

"Буде гарний привід поговорити про Крим, його українськість. А також, авжеж, про інформаційні пастки і важливість визнавати власні помилки. До слова, якщо натрапите ще на якісь неточності, обов’язково пишіть нам - ми завжди відкриті до зворотного зв’язку й прагнемо робити наші матеріали кращими. Не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Сподіваємося на ваше розуміння і чекаємо фото з флешмобів. До слова, у цьому підручнику є щонайменше 3 згадки про український Крим - це для тих, хто захоче побачити зраду", - підкреслила співавторка скандального підручника.

В електронній версії підручника помилку вже виправили. Станом на 9 вересня карта України зображена разом з Кримом.

Електронна версія вже з правильною картою
Електронна версія вже з правильною картою

Скандали з зображенням карти України без окупованого Криму

Так, цей скандал з підручником та Кримом в Україні вже не перший. Ще у 2021 році у шкільних підручниках з історії України для 9 та 10 класів опублікували карти України без окупованого Росією Криму. Помилку виявили в книгах авторства А. К. Струкевич.

Скандали з некоректним зображенням карти України виникали й за кордоном. Зокрема, в листопаді минулого року на сайті Європарламенту з'явилася мапа України без Криму та інших тимчасово окупованих територій. Це відбулося на тлі привітання українців із Днем Гідності і Свободи від глави Європарламенту Роберти Мецоли. Згодом Європарламент оновив мапу й Україна була зображена з усіма територіями.

А влітку минулого року уряд Угорщини опублікував у своєму ютуб-каналі відеоролик, де з’явилась карта нашої країни без Криму. Загалом відео було присвячено Україні. Там звучав заклик "Досить війни! Настав час миру!", але без прямого звинувачення РФ. Після зауважень ролик видалили, замість нього опублікували новий, де зобразили півострів частиною України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube