Скандал на кінофестивалі у Венеції: фільм про "росіян на війні", які нібито жертви, а не злочинці, обурив українців

Тепер картину, зняту на канадські гроші, повезуть на фестиваль до Торонто, МЗС України протестує

Анастасія Трофімова, Росіяни на війні кадр з фільму, російськи окупанти
Трофімова (праворуч) заявила, що сама вона за сім місяців, що прожила у батальйоні з російськими окупантами, не бачила жодного випадку скоєння солдатами звірств чи "сильного бажання вбивати"

Російська режисерка Анастасія Трофімова та її документальний фільм "Росіяни на війні" опинилися в центрі скандалу після показу картини на Венеціанському кінофестивалі. Трофімова, яка раніше знімала фільми на замовлення російського пропагандистського телеканалу Russia Today, обходить у своїй стрічці тему окупації України, представляючи російських військових як заручників ситуації, які потрапили на війну невідомо як, невідомо навіщо і не розуміють її сенсу – і виглядають жертвами, а не військовими злочинцями. Сама режисер також потрапила до окупованих регіонів України теж невідомо як (тобто незаконно) і провела тут сім місяців, знімаючи життя російських окупаційних підрозділів.

Документалістка каже, що створила фільм, щоб "кинути виклик стереотипам", пише Reuters. Адже, за її словами, на батьківщині вони вважаються героями, проте глобальний Захід таврує їх військовими злочинцями.

Але Трофімова заявила, що сама вона за сім місяців, що прожила у батальйоні з російськими окупантами, не бачила жодного випадку скоєння солдатами звірств чи навіть "сильного бажання вбивати". Вона запевняє, що створила "антивоєнний" фільм.

"Я хочу чітко сказати, що цей канадсько-французький фільм - антивоєнний, і він був зроблений в умовах великого ризику для всіх, перш за все для мене", - заявила режисерка. Вона додала, що в РФ їй тепер загрожує кримінальне переслідування.

Тож "антивоєнна" стрічка ніяк не показує злочинів, руйнувань і жертв, що завдають росіяни українцям. Reuters зазначає, що фільм показує лише короткі проблиски реальних боїв і взагалі не дає розуміння про руйнування, які Росія спричиняє в Україні. Один з солдатів у фільмі відкрито заперечує звинувачення в тому, що російські війська коять воєнні злочини. Режисерка не заперечує що більшість солдатів з РФ йдуть воювати, щоб заробити грошей. Але також поширює наратив, що частина окупантів військових воює "заради помсти" й "з відчуттям товариськості" до загиблих побратимів.

"Для мене найбільшим шоком було побачити, наскільки вони (російськи солдаті) звичайні. Абсолютно звичайні хлопці з сім'ями, з почуттям гумору, з власним розумінням того, що відбувається на цій війні. Мене вразило, наскільки вони витримують те, що з ними відбувається. Навколо фізичні поневіряння, розпач, смерть. Але попри це люди намагаються триматися і залишатися людьми", – розповіла Трофімова після презентації стрічки.

"Росіян на війни" показували поза конкурсною програмою Венеційського фестивалю. Фільм розповідає про команду медиків, які забирають тіла з поля бою і перебувають в розпачі, коли троє з їхнього підрозділу повертаються в чорних мішках. Військові переживають постійне розчарування у так званому конфлікті, мають застаріле озброєння та техніку, рятуються алкоголем і сигаретами. Навіть називають висвітлення війни в пропагандистських російських медіа "брехнею".

Українці закликають прибрати фільм із програми фестивалю у Торонто

Керівництво Венеційського фестивалю ще не висловлювало публічно своєї позиції щодо суперечки через фільм Трофімової, пише "Голос Америки". А Українське генеральне консульство та Конгрес українців Канади (UСС) звернулися до організаторів авторитетного Міжнародного кінофестивалю в Торонто, де також заплановано показ фільму "Росіяни на війні", і зазначають, що фестиваль на їх звернення не реагує.

Українська дипломатична установа виступила з протестом проти "спроби використати Міжнародний кінофестиваль у Торонто TIFF для відбілювання злочинів російських солдатів в Україні".

"Фільм Russians at War  - "Росіяни на війні", знятий колишньою режисеркою-документалісткою Russia Today Анастасією Трофімовою, яка нещодавно піддала сумнівам російські звірства у Бучі у своїх заявах у Венеції, навмисно спотворює реалії війни Росії проти України", – заявив Генеральний консул України в Канаді Олег Ніколенко у п'ятницю, 6-го вересня.

Український дипломат додав у своєму дописі в мережі Facebook, що підтримує заяву UCC, який також у п'ятницю вимагав зняти фільм "Росіяни на війні" з програми Міжнародного кінофестивалю у Торонто.

Крім цього, UCC виступив проти використання грошей канадських платників податків на підтримку фільму, який, на думку української організації, виправдовує російську агресію проти України. Також йдеться про те, що  Трофімова, ймовірно, не мала дозволу на відвідування територій України, які наразі знаходяться під окупацією армії ворога.

У заяві, зокрема, лунають запитання, чому Канадський медійний фонд (Canada Media Fund) використав кошти платників податків на підтримку фільму, який "намагається виправдати геноцидну війну й агресію Росії проти України" і знятого режисером, чиї попередні фільми транслювалися на телеканалі RT, раніше Russia Today, який є під санкціями канадського уряду.

UCC опублікував скріншот титру стрічки, на якому видно, що він мав підтримку державно-приватного Канадського медійного фонду, що фінансується урядом Канади. За даними UCC, стрічка, яка є копродукцією Франції та Канади, отримала 340 тисяч доларів з державних коштів.

Заява долучає листа, якого Конгрес українців Канади адресував керівнику фестивалю Джеффрі Ремедіосу ще 19-го серпня, в якому йшлося про те, що українська громада є глибоко стурбована рішенням фестивалю демонструвати фільм режисерки Анастасії Трофімової.

"Ви заявляєте, що "Росіяни на війні" нагадують нам про людську ціну з обох сторін". Це є моральна еквівалентність найганебнішого роду. Якою б не була "людська ціна", яку несе Росія – це вина Росії. До того ж смішно звинувачувати "пропаганду" чи "туман війни" за поведінку росіян, які вторглися в Україну – росіян, які ґвалтують, катують, вбивають і знелюднюють українців. Це інфантилізація злочинця, і намагання зняти моральну і юридичну відповідальність зі злочинця за його злочини", – мовиться у листі.

Керівництво фестивалю не надавало публічної відповіді на цього листа. Як зауважив Ніколенко у своєму дописі, керівництво фестивалю не відреагувало і на звернення українських дипломатів.

"На жаль, після тижнів інтенсивного спілкування вище керівництво фестивалю не продемонструвало бажання належним чином вирішити наші занепокоєння", – написав Ніколенко.

Українські митці, політики та дипломати обурилися

У Києві звинуватили режисерку у спробі виправдати окупацію України та російську армію. Українські режисери називають стрічку пропагандистською, яка спотворює реальність. Зокрема, українська продюсерка Дар'я Бассель, чий військовий документальний фільм "Пісні землі, що повільно горить" також демонструється у Венеції, переглянула стрічку і написала у мережі Facebook, що "цей фільм представляє дуже спотворену картину реальності".

За її словами, він поширює неправдиві наративи, "називаючи російське вторгнення та анексію Криму громадянською війною; припускаючи, що російська армія не вчиняє жодних воєнних злочинів; представляючи тих, хто є частиною армії агресора, жертвами". Бассель закцентувала увагу на тому, що подібні проєкти використовуються ворогом як один із видів зброї.

"Цей фільм може ввести вас в оману, вважаючи, що це антивоєнний фільм, який ставить під сумнів нинішній режим в Росії. Проте те, свідком чого я стала, є яскравим прикладом чистої російської пропаганди. Режисер – як і Путін і його режим – веде цікаву гру з цими людьми. Вони відмовляють росіянам у простій здатності володіти гідністю, думати і вирішувати самостійно. Для неї ці люди просто безсилі об'єкти. Поки я це пишу і поки ви читаєте, ракети б'ють по українських містах. Кнопки натискають звичайні росіяни. Чи є їхні злочини менш значущими просто тому, що вони стверджують, що не знають, чому вони втягнуті в цю війну?" – написала вона.

Бассель помітила, що Трофімова використовує термін "вторгнення", а не "повномасштабне вторгнення". Вона не згадує, що Росія вторглася в Україну та анексувала Крим у 2014 році. Цих двох подій ніби не існує у всесвіті цього фільму.

Також Трофімова заявляє, що Росія не брала участі у війнах багато років і що вона читала про війни лише в книгах. І війна у 2022 році стала для неї повним шоком. Той факт, що Росія була залучена в різні війни та окупації принаймні протягом останніх 30 років – ігнорується. Мова про: 1992-93 Придністров'я, війна в Абхазії, 1994-96 та 1999-2009 війни в Чечні, війна 2008 року в Грузії та вторгнення до Сирії у 2015-2022 роках.

"Герої фільму – це українець, який зараз живе в Росії й воює на боці Росії. Пізніше цей персонаж буде стверджувати, що у 2014 році в Україні почалася громадянська війна і українці бомбили східні регіони власної країни. Саме тому він і переїхав до РФ. Інший персонаж заявляє, що українці – нацисти. Це відомий наратив, який чути з усіх росЗМІ", - наголошує українська продюсерка.

Закінчується фільм тим, що більшість героїв фільму гине під Бахмутом, а родичі потім сумують на їх могилах. Всі вони повторюють, що не розуміють, навіщо ця війна і кому вона потрібна. Тому, як Бассель зауважує, що кожна "нормальна" людина, яка буде дивитись фільм Трофімової, буде відчувати жаль, смуток і емоції. Але слід пам'ятати, що росіяни, показані у фільмі, приєднались до ЗС РФ добровільно (і це показано у картині).

Також Бассель нагадує, що наратив про те, що прості росіяни не мають вибору, непричетні до війни в Україні – не має змісту, хоч його постійно повторює пропаганда як і офіційна, так і так званої російської опозиції. Звинувачувати у війні в Україні тільки Путіна та його оточення дивно, адже саме "прості росіяни" у лавах ЗС РФ скидають бомби на українські міста, вчиняли воєнні злочини у Бучі, Ірпіні, Маріуполі і вчиняють їх зараз на тимчасово окупованих територіях.

На показ фільму про російських окупантів на кінофестивалі також відреагувала українська режисерка Ірина Цілик. Вона також зазначила, що Анастасія Трофімова раніше працювала на російському державному каналі RT і використовує у фільмі знайомі їй інструменти пропаганди.

"Цей фільм - чистий зразок російської пропаганди. Це не дивує, дивує інше. Цей фільм мав прем’єру в Венеції, потім, наскільки я знаю, їде в Торонто. І ось тут уже наздоганяє чорне відчуття столітньої втоми від такого цинізму і нерозбірливості топових кінофестивалів", - написала Цілик.

Український продюсер Олександр Роднянський заявив, що картина "Росіяни на війні" має на меті оббілити російських солдатів. Також він зауважив, що герої фільму Трофімової діляться відповідями на запитання про цілі війни, "повторюючи мантри російського телебачення: "єдиний народ", "брати", "ми на чужій землі, але винні всі".

"Вони - чергові жертви держави, послані, як і багато поколінь до них, на забій у явно несправедливій війні. Вони можуть розплакатися, говорячи про загиблих товаришів, обуритися несправедливістю влади, але вони не сперечаються з правом держави відправити їх безглуздо вмирати. Іноді здається, що фільм зроблено на замовлення розумних чиновників Міноборони РФ чи ФСБ", - резюмує Роднянський.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак у своєму телеграм-каналі висловив обурення у зв'язку із показом картини у Венеції та закликав "заборонити цей абсурд".

"Дуже цікаво, чому пропагандистський фільм "Russians at war" взагалі показали на Венеційському кінофестивалі. І чому режисерка Анастасія Трофімова, а також деякі інші діячі російської культури - країни, яка щодня вбиває українців, наших дітей, взагалі можуть працювати у цивілізованому світі. Це ганебно", - написав голова ОП.

Росіяни готують ще один пропагандистський фільм, а Meta видалила фейкові сторінки

Російські окупанти готують пропагандистський форум під назвою "Молодь двох морів" на захоплених територіях України. Захід сподіваються провести взимку. Учасників заманюють грошима, обіцяючи фінансові гранти.

Компанія Meta видалила фейкову мережу, яка поширювала російську пропаганду в соціальних мережах. Це були фіктивні новинні вебсайти та контент, розрахований на західну аудиторію. Автори цього контенту працювали на зменшення допомоги для України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube