В Україні можуть зʼявитися п'ять нових статусів замість обмежено придатного: чи можна з ними потрапити до ЗСУ

Читать на русском

Українців, які раніше були обмежено придатними, можуть розподяляти на цілком непридатних, непридатних з переоглядом через півроку, тих, які потребують лікування тощо

Читать на русском
"Обмежено придатних" розподілять на нові категорії
В Україні готують нові статуси для військових

Українців, які раніше були обмежено придатними, можуть розподяляти на цілком непридатних, непридатних з переоглядом через півроку, тих, які потребують лікування тощо

В Україні можуть впровадити новий статус для військових та військовозобов'язаних замість "обмежено придатного", статус який було скасовано. У наступні дев'ять місяців, починаючи з травня, особи з обмеженою придатністю повинні пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК), під час якої медичні працівники визначатимуть, чи підходять вони для військової служби чи ні. При цьому Міноборони ще не розробило нового наказу про ВЛК, тому медики поки що не мають критеріїв, куди віднести обмежено придатного - до придатних чи ні.

Цю інформацію надав департамент охорони здоров'я міністерства оборони відповідно до запиту ВВС Україна. У заключних положеннях закону зазначено, що на вирішення питання щодо статусу "обмежено придатних" у Міноборони є 3 місяці. За цей час у відомстві мають розробити новий наказ 402 про ВЛК. І тоді вже медичні фахівці отримають чітких критерії для класифікації тих, хто раніше був "обмежено придатним". Вже зараз відомо, що замість "обмежено придатних" можуть запровадити нові статуси придатності, а саме:

  • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • непридатні з переоглядом через 6-12 місяців;
  • тимчасово непридатні, які потребують лікування, відпустки чи звільнення (ця категорія була і раніше);
  • придатні;
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦП та СП, вищих військових навчальних закладах та установах.

Нагадаємо, що зміни до деяких законів про права військових і поліцейських на соціальний захист, були підписані президентом Зеленським 2 квітня. Вони скасували в тому числі й "обмежену придатність" військових серед інших поправок, які підтримав парламент.

Новий підхід може полегшити життя багатьом військовим, які мають серйозні хвороби, але підлягають мобілізації. Однак деякі правозахисники висловлюють занепокоєння, вважаючи, що проміжний статус між придатним та непридатним є необхідним. Наприклад, після оновлення списку хвороб, деяких осіб, які раніше класифікувалися як обмежено придатні, можуть звільнити. Однак ймовірно, що їх кількість буде обмеженою, оскільки у війську серйозний дефіцит кадрів. Також є питання щодо того, як нові правила вплинуть на кадрову ситуацію у Збройних Силах. 

ВЛК для "обмежено придатних"

Скасування статусу “обмежено придатний” не означає автоматичного переходу до іншого статусу (придатний/непридатний). Громадяни, яких визнали “обмежено придатними” раніше, мають пройти ВЛК до 4 лютого 2025 року.

21 березня Верховна Рада в другому читанні ухвалила законопроєкт № 10313. Окрім збільшення пільг, законодавчого закріплення грошових виплат сім’ям загиблих та інших важливих питань, було внесено зміни щодо вилучення графи «обмежено придатний» та зобов’язання про повторний огляд у ВЛК. Законопроєкт може також полегшити життя багатьом військовозобов’язаним, яких остаточно визнають непридатними до військової служби.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.