В Україні хочуть впровадити вхід до громадськиї місць за QR-кодами. Як це працює в інших країнах
17 листопада прем'єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував 5 цифрових рішень, які повинні допомогти у боротьбі з пандемією COVID-19. Серед інших згадується запровадження QR-кодів у громадських місцях.
Інформатор розповідає, що це за система, як вона працює, у яких країнах її намагаються впровадити, і що з цього виходить.
QR-коди у громадських місцях - це частина алгоритму з відстеження контактів з хворими на коронавірусну інфекцію.
Як це працює в ідеалі? Заклад розміщує у себе QR-код, всі відвідувачі сканують його при вході. Якщо хтось із відвідувачів захворіє на COVID-19, то всім, хто знаходився у закладі поряд із ним, прийде відповідне повідомлення. Таким чином, можна виявити і розірвати ланцюжок захворювання на коронавірус. Особисті дані хворого при цьому не розголошуються.
Як саме заклади та суб'єкти господарювання будуть отримувати QR-коди, і хто буде стежити за тим, щоб всі їх розмістили, поки невідомо. У Кабміні подробиць не розповідають,тому що ці рішення поки знаходяться у розробці. Один з варіантів - оформлення кодів онлайн, коли заклад заповнює анкету на сайті, отримує QR-код, а потім роздруковує і розміщує його самостійно.
Першою про впровадження подібної системи заговорила Великобританія,як пише BBC , Перші випробування відбулися ще у травні, але уряд вирішив відкласти запуск до осені.
У кінці вересня в Англії і Уельсі запрацював додаток NHS Covid-19. Сканування QR-кодів - тільки одна з його функцій, і далеко не основна.
NHS використовує технологію стеження від Google та Apple, яка дозволяє встановити, з ким перебував інфікований. Додаток також може визначати, коли поруч знаходиться інший користувач програми. Коли два телефони, на яких запущено додаток, знаходяться поруч один з одним, вони встановлюють зв'язок через Bluetooth.
Якщо користувачі знаходяться поруч впродовж досить тривалого часу, і один з двох власників пізніше поділиться позитивним тестом на коронавірус через додаток, то інший отримає попередження і прохання піти на самоізоляцію.
При цьому, у Великобританії продовжує діяти і альтернативний спосіб відстеження контактів. Люди з позитивним тестом на COVID-19 можуть ввести інформацію про це на спеціальному сайті або повідомити телефоном на гарячу лінію.
В середині жовтня подібну систему почали використовувати у декількох містах Росії.Там QR коди рекомендують розмістити всім закладам, чия діяльність пов'язана з прийомом та обслуговуванням відвідувачів. Крім того, мер Москви Сергій Собянін повідомив,що потрапити до нічних закладів міста без сканування QR-кодів буде неможливо.
Таким чином, Україна буде не першою країною, яка впроваджує подібну систему. І навіть не другою (як вчора заявив Шмигаль).
Якщо коротко, то взагалі-то ніяк.
В Україні є додаток «Дій.Вдома», але він покликаний контролювати дотримання самоізоляції людьми, які отримали позитивний результат тесту на ковід. Встановлюють його в основному ті, хто повертається з-за кордону і проходить паспортний контроль. Для всіх інших встановлення додатку є добровільним. Що стосується самоізоляції, то деякі користувачі мережі повідомляють також про перевірки поліцейських, які стежать за тим, щоб хворий не покидав місце ізоляції. Але ці випадки не носять масового характеру.
Повернемося до відстеження контактів. Ще на самому початку пандемії український уряд розумів важливість цього пункту і обговорював можливість його впровадження. Однак далі обговорень справа не пішла.
Тільки у серпні в Кабміні згадали, що «МОЗ, МВС, Мінціфри та інші відповідальні органи повинні створити ефективну систему відстеження контактів людей, які захворіли на COVID-19». До листопада зрушень в цьому питанні так і не відбулося.
Залишається сподіватися, що розробка нових цифрових рішень не затягнеться надовго і дозволить дійсно ефективно боротися з поширенням інфекції. До тих пір розраховувати доводиться в основному на свідомість самих українців.
Раніше ми розповідали, як в Україні за останню добу виявили 12 496 нових випадків COVID-19. Також ми повідомляли, що Верховна Рада провалила голосування за скасування «карантину вихідного дня».Народним депутатам не вдалося зібрати необхідну кількість голосів.
Відзначимо, у Міністерстві охорони здоров'я стверджували, що в разі скасування карантинних обмежень в Україні буде 30 тисяч хворих на коронавірус щодня,що спричинить за собою колапс системи охорони здоров'я.