В Укренерго розповіли про нову схему відключень світла - що зміниться для громадян і бізнесу

Зараз усі оператори системи розподілу адаптують свої графіки до нових вимог

Відключення світла
Укренерго пояснило, як діятимуть нові принципи відключень світла

В усіх областях України для населення хочуть встановити однакові принципи застосування графіків погодинних відключень світла. Міністерство енергетики затвердило своїм наказом від 27.11.2024 року оновлену «Інструкцію про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії». Про це повідомили в Укренерго. 

Зараз усі оператори системи розподілу адаптують свої графіки до нових вимог. Про зміну графіків відключення у кожному з регіонів — дізнавайтесь на сайті чи офіційних сторінках обленерго. 

"В умовах війни, внаслідок систематичних ворожих атак на енергооб’єкти, можливими є не тільки погодинні, а й аварійні відключення електроенергії", - нагадали в Укренерго. 

Що змінюється для побутових споживачів:

  • кожна черга ГПВ буде додатково розділена на дві підчерги — для більш точного та рівномірного розподілу обмежень між регіонами та всередині кожної області. Наприклад, якщо знеструмлення однієї черги забагато — диспетчером може бути віддана командна на знеструмлення 0,5 черги, або 2,5 черги — якщо 2 черг замало;
  • на знеструмлення та заживлення абонентів офіційно відводиться до 30 хв;
  • графіки погодинних відключень (ГПВ) в усіх областях будуть уніфіковані, з дотриманням принципів рівномірності і справедливості. Кожна група споживачів у кожній області, яку визначає оператор системи розподілу (обленерго), отримає чіткий час, коли заходи обмеження будуть застосовуватись щодо неї. З урахуванням максимально справедливого розподілу за критеріями день/ніч, будень/вихідний.

Оскільки упродовж доби повністю урівняти тривалість відключень світла кожної групи неможливо — остаточне вирівнювання тривалості знеструмлень відбуватиметься за підсумками тижня. І за це, як і раніше, відповідатимуть оператори системи розподілу (обленерго). Черга ГПВ — це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. Весь обсяг обмежень під час застосування графіків погодинних відключень поділений на 6 рівних черг. До ГПВ не включаються критично важливі об’єкти, яким має бути забезпечено пріоритетне енергопостачання, відповідно до встановленого мінімального навантаження. Перелік таких об’єктів затверджується обласними і Київською міською військовими адміністраціями.

Зміни внесені також до «Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання» (наказ Міністерства енергетики №453 від 03.12.2024 року). Відтак, на промислових споживачів — теж чекають нововведення:

Що змінюється для промисловості та бізнесу: 

  • посилюється контроль застосування графіків обмеження потужності (ГОП) для промисловості. Якщо підприємства/юридичні особи не виконують команду про застосування ГОП — оператори системи розподілу (обленерго) мають самостійно застосувати графіки аварійного відключення щодо тих споживачів, які підключені до їхніх мереж. А оператор системи передачі — застосувати графік аварійних відключень (ГАВ) щодо тих споживачів, які підключені до магістральних мереж.
Укренерго 1
Укренерго про зміни у застосуванні графіків відключення світла

 У ДТЕК пояснили, чому на заході України не вимикають світло за графіками

Ворог намагається зупинити не тільки генерацію, а й передачу електрики, саме тому ситуація з відключеннями світла по країні різниться. Там, де мережі вціліли, а електростанції ближче, світло повертається швидше, де передача електрики досі ускладнена, діють графіки відключення світла. Про це розповіли у пресслужбі ДТЕК.

"Графіки відключень світла з'являються, коли електроенергії не вистачає. Це може статися з двох причин. Перша - коли електростанції пошкоджені війною, не можуть виробити достатньо енергії. Друга, коли електрика є, але її неможливо передати через розбиті дронами мережі. Цілісність електромереж так само важлива, як і виробництво електроенергії. Окупанти розуміють це і намагаються зупинити не тільки генерацію, а й передачу електрики, саме тому ситуація з відключеннями по країні різниться: туди, де мережі вціліли, а електростанції ближче, світло повертається швидше, де передача електрики досі ускладнена, діють графіки відключення світла. Енергетики працюють цілодобово, щоб всі українці були зі світлом", - пояснили у ДТЕК.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube