Чому в Україні застосовують графіки відключення світла - відповідь Міненерго

За даними Міненерго, наразі практично вся генерація, що може працювати з огляду на безпекові питання та наявні технічні рішення, працює в енергосистемі

Відключення світла
Міненерго назвало причину застосування графіків відключень світла

Ворожі обстріли енергетичної інфраструктури – це єдина причина вимушених графіків відключення світла. Енергетики продовжують відновлення пошкоджених об’єктів, щоденно повертаючи електрику тисячам споживачів. Про це в ефірі Національного марафону «Єдині новини» сказав заступник міністра енергетики Микола Колісник.

Наразі триває ремонтна кампанія з відновлення енергооб'єктів, які були уражені. Світло вимикають за графіками через ворожі обстріли. 

«Дійсно, триває ремонтна кампанія з відновлення тих об'єктів, які були уражені. Того, що можливо відновити. Хочеться зауважити, що наразі графіки обмеження електричної енергії застосовуються виключно як наслідок обстрілів об'єктів енергетичної інфраструктури», – заявив Колісник.

За його словами, наразі практично вся генерація, що може працювати з огляду на безпекові питання та наявні технічні рішення, працює в енергосистемі. Колісник також нагадав про ухвалене рішення щодо оновлення інструкції про складання і застосування графіків погодинного обмеження електроенергії.

«Міністерство розробило відповідні зміни саме з метою уніфікації та приведення до рівності застосування черг для того, щоб поєднати баланс: як побутові потреби громадян, так і доступну електричну енергію та необхідність балансування енергосистеми», – зазначив Колісник.

Зокрема, передбачено, що кожен оператор системи розподілу повинен чітко, відповідно до цих інструкцій розробляти графіки у своєму регіоні. Держенергонагляд буде слідкувати за дотриманням цих графіків.

Укренерго про нові принципи відключень світла

Встановити однакові принципи застосування графіків погодинних відключень для населення в усіх областях. Таку мету має оновлена «Інструкція про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії», затверджена наказом Міністерства енергетики України №439 від 27.11.2024 року. Що змінюється і як це надалі працюватиме:

Для побутових споживачів  

  • кожна черга ГПВ буде додатково розділена на дві підчерги — для більш точного та рівномірного розподілу обмежень між регіонами та всередині кожної області. Наприклад, якщо знеструмлення однієї черги забагато — диспетчером може бути віддана командна на знеструмлення 0,5 черги, або 2,5 черги — якщо 2 черг замало;
  • на знеструмлення та заживлення абонентів офіційно відводиться до 30 хв;
  • графіки погодинних відключень (ГПВ) в усіх областях будуть уніфіковані, з дотриманням принципів рівномірності і справедливості. Кожна група споживачів у кожній області, яку визначає оператор системи розподілу (обленерго), отримає чіткий час, коли заходи обмеження будуть застосовуватись щодо неї. З урахуванням максимально справедливого розподілу за критеріями день/ніч, будень/вихідний.

Оскільки упродовж доби повністю урівняти тривалість відключень кожної групи неможливо — остаточне вирівнювання тривалості знеструмлень відбуватиметься за підсумками тижня. І за це, як і раніше, відповідатимуть оператори системи розподілу (обленерго). Черга ГПВ — це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. Весь обсяг обмежень під час застосування графіків погодинних відключень поділений на 6 рівних черг. До ГПВ не включаються критично важливі об’єкти, яким має бути забезпечено пріоритетне енергопостачання, відповідно до встановленого мінімального навантаження. Перелік таких об’єктів затверджується обласними і Київською міською військовими адміністраціями.

Зміни внесені також до «Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання» (наказ Міністерства енергетики №453 від 03.12.2024 року). Відтак, на промислових споживачів — теж чекають нововведення:

Для промисловості та бізнесу 

  • посилюється контроль застосування графіків обмеження потужності (ГОП) для промисловості. Якщо підприємства/юридичні особи не виконують команду про застосування ГОП — оператори системи розподілу (обленерго) мають самостійно застосувати графіки аварійного відключення щодо тих споживачів, які підключені до їхніх мереж. А оператор системи передачі — застосувати графік аварійних відключень (ГАВ) щодо тих споживачів, які підключені до магістральних мереж.

Зараз усі оператори системи розподілу адаптують свої графіки до нових вимог. Про зміну графіків відключення у кожному з регіонів — дізнавайтесь на сайті чи офіційних сторінках обленерго. В умовах війни, внаслідок систематичних ворожих атак на енергооб’єкти, можливими є не тільки погодинні, а й аварійні відключення електроенергії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube