В Україні дорожчає автогаз: які причини і що буде далі з цінами

Експерти пояснили, чому автогаз в Україні почав різко дорожчати

АЗС
АЗС

За жовтень в Україні вартість автогазу зросла приблизно на 9%. Тепер водії платять в середньому 28,19 гривні за літр пального. Проте експерти вважають, що подорожчання може статися ще. Стало відомо, які для цього причини.     

Як передає Forbes, на західному кордоні вже шосту добу стоїть 22 залізничних вагони автогазу енерготрейдера  "Надежда". За словами співвласника компанії Станіслава Батраченко, наразі очікують документи, щоб показали митниці, де пальне було вироблено та як воно було доставлено до кордону. За словами аналітика "НафтоРинку" Олександра Сіренко, у жовтні, якщо порівнювати з вереснем, добові обсяги розмитнення впали на 11,6%.  

В чому причини затримок?   

В Україні з 17 жовтня почали діяти нові правила для розмитнення пального. Якщо раніше митники просили лише сертифікат про походження товару, то тепер потрібно надавати документи про весь шлях автогаза від завода-виробника до самого кордону. Такі зміни запровадили для того, щоб зупинити імпорт в Україну автогазу російського походження. Частка такого пального на нашому ринку в жовтні, за словами співзасновника "Консалтингової групи А-95" Артема Куюна, могла становити 20%.     

Результатом цих затримок стало подорожчання автогазу. Тільки за жовтень ціна зросла на 8,7%: середня вартість становить близько 28,19 гривні за літр. Найвідчутніший стрибок був 18 жовтня, після запровадження нових правил розмитнення: тоді за одну добу автогаз у гурті подорожчав на майже 50 копійок.   

Ціни зростатимуть й надалі     

За даними Інституту дослідження авторинку, навесні 2023 року автовласники встановили рекордну кількість газових установок – понад 3000 газових. Водночас труднощі із перетином кордону і далі підігріватимуть ціни на автогаз, вважає Артем Куюн. На початку листопада, прогнозує експерт, вартість автогазу може зрости до 29 гривень за літр. Заправки преміум-сегменту продаватимуть автогаз за близько 30 гривень за літр, вважає експерт.       

Серед причин також є й дефіцит пального в Румунії: це пов'язано з ремонтами нафтових компаній Rompetrol та OMV. Водночас польські перевізники готуються заблокувати з 3 листопада два пропускних пункти на українсько-польському кордоні: вони вимагають повернути українським перевізниками видачу дозволів. Враховуючи всі ці фактори, автогаз, як вважають експерти, буде дорожчати в Україні ще щонайменше два тижні. 

Що буде далі з бензином?

Раніше засновник групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін зазначав, що на ринку ситуація залишається напруженою. Зокрема, це пов'язано з перебоями поставки через південні кордони України. Внаслідок цього виник певний дефіцит на ринку дрібного гурту пального. За словами експерта, через це бізнесу (зокрема, аграріям) складно знайти вільну партію палива по хорошій ціні.     

Водночас експерт вважає, що великі мережі АЗС уже наростили поставки палива. При цьому дрібніші імпортери починають поступово переорієнтовуватися з поставок палива з Болгарії, Молдови та Румунії на Литву, Латвію та Польщу. Це дає змогу зберегти певну стабільність на паливному ринку.   

"Ситуація стабілізується тоді як впаде попит на пальне та закінчиться сезон активного споживання. Зараз коливання якраз через високе споживання палива. Попит вже дещо впав через дощову погоду, але очевидно ще кілька тижнів буде триматися осіння погода. Тому попит поки не переходитиме в осінньо-зимовий режим низького споживання хоча й рости він вже не буде", - зауважив експерт. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube