The New York Times пише, що Україна повинна знайти баланс між необхідністю протистояти невпинному російському наступу, мобілізувавши нових людей, та ризиком втратити ціле молоде покоління
В Україні зараз дуже мало молодих людей. Так, 40-річних чоловіків у 2 рази більше, ніж 20-річних, а частка чоловіків віком 20-30 років є найменшою за період сучасної історії. Це є величезною демографічною проблемою для країни, яка перебуває у стані війни.
Про це пише The New York Times. Газета зазначила, що на фронті служить близько мільйона українських військових, багато з них воюють вже два роки. Десятки тисяч були вбиті або важко поранені. Українська армія стикнулася із суттєвою нестачею новобранців.
Видання нагадало, що 2 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон про зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років. І це все ще є "вражаючим віком" за стандартами більшості армій. Наприклад, у Сполучених Штатах, чоловіки можуть бути призвані, починаючи з 18 років. NYT зауважує, що нижчий призовний вік несе ризик ще більше скоротити ціле покоління.
"Небажання України ще більше знизити мобілізаційний вік відображає тривалий вплив історії. Причини сучасної демографічної проблеми сягають понад століття (NYT має на увазі дві світові війни та розпад СРСР - ред.)", - пише видання.
Згідно з демографічними даними ООН, на які посилається NYT, у 1990-х роках в Україні відбулося різке зниження народжуваності. Різкий спад тривав понад 10 років. Зокрема, у рік здобуття Україною незалежності, 1991 рік, українки в середньому народжували 1,9 дитини. Через десятиліття народжуваність впала до 1,1 дитини.
"Хлопцям, які народилися тоді, зараз від 18 до 27 років, це першокласний бойовий вік. Але 40-річних чоловіків в Україні вдвічі більше, ніж 20-річних", - пише The New York Times.
Зазначається, що подібна демографічна ситуація спостерігалася в багатьох пострадянських країнах, у тому числі й в Росії. Але демографічний виклик України під час війни набагато гірший, ніж у Росії. Загалом у Росії майже вчетверо більше людей, що дає їй більшу кількість чоловіків.
NYT наголошує, що вже зараз стають зрозумілими наслідки війни для наступного покоління українців. З 2021 по 2023 рік кількість новонароджених впала майже вдвічі.
Як розповів у коментарі виданню демограф з українського Інституту демографії та соціальних досліджень імені В.М. Птухи Олександр Гладун, перспектива народжуваності зараз залежить від двох факторів: скільки чоловіків загине на фронті на війні та скільки жінок повернеться з Європи в Україну. Але, як наголосив експерт, у нашої держави зараз немає іншого вибору, окрім як призвати молодших людей до виснаженої армії.
"Що ми можемо зробити? Це війна", - заявив демограф.
У вівторок, 2 квітня, президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт про зниження мобілізаційного віку. В результаті відтепер до армії зможуть забирати чоловіків з 25 років, а не з 27 років. За цей документ проголосували нардепи ще 30 травня 2023 року. З того часу він майже рік не підписувався президентом. Як вважалося, цю норму хотіли ухвалити разом із загальним законом про мобілізацію, який парламент прийняв у другому читанні у четвер, 11 квітня.
Тепер громадяни, які досягли 25-річного віку, підлягають зняттю з військового обліку призовників та взяттю на військовий облік військовозобов'язаних. Їх викликатимуть ТЦК та СП для уточнення облікових даних, проходження медичного огляду та оформлення відповідних військово-облікових документів.
Нагадаємо, молодший сержант ЗСУ у відставці та голова ГО "Українське об’єднання "Мрія" Юрій Гудименко розповів про важливість того, щоб в армії заявилися нові люди. За його словами, "якщо ми зараз не дамо війську піхоту, в нас не буде нічого завтра. Не буде перемоги".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.