У Порошенка ініціюють законопроєкт про регулювання Telegram в Україні: які обмеження пропонуються

Читать на русском

Нардеп Микола Княжицький пропонує встановити ті ж правила для російського месенджера, які існують для інших платформ, на кшталт YouTube

Читать на русском
Телеграм, Рада, Telegram, блокування телеграм в Україні
Наразі Княжицький збирає підписи для реєстрації законопроєкту

Нардеп Микола Княжицький пропонує встановити ті ж правила для російського месенджера, які існують для інших платформ, на кшталт YouTube

Нардеп від "Євросолідарності" Микола Княжицький ініціює законопроєкт про регулювання Telegram та подібних платформ в Україні. Парламентар, зокрема, пропонує зобовʼязати месенджер реагувати на поширення забороненого на території держави контенту. За його словами, такі правила вже встановлені законом про медіа для інших платформ на кшталт YouTube.

Також документ передбачатиме заборону використання сервісу держорганами, якщо буде доведено, що структура месенджера власності не є прозорою. Зʼясувати це Княжицький пропонує Нацраді з питань телерадіомовлення. Про це народний депутат написав у своєму Facebook в четвер, 21 березня.

Княжицький зазначив, що Telegram є російською мережою, яка "співпрацює з кремлівською владою". Однак 72% українців дізнаються новини саме через цю платформу, також її активно використовують представники української влади. Водночас нардеп пропонує не заблокувати Telegram, а врегулювати його діяльність в Україні.

"Так сталось, що Закон про медіа регулює всі типи засобів масової інформації, за виключенням платформ типу Telegram та їм подібним. Тобто і платформи типу YouTube, і онлайн-ЗМІ, і телеканали, включаючи іноземні, - для всіх них закон передбачає окреме регулювання. Натомість месенджери типу Telegram в законі хоч і згадуються, але регулювання для них ніякого немає", - пояснив нардеп.

Княжицький пропонує внести у законодавство такі зміни:

  • Telegram та подібні платформи повинні реагувати на поширення через них такого саме контенту, який вже зараз заборонено поширювати через інші медіа - порнографію, пропаганду наркотиків, глорифікацію фашизму, виправдовування російської агресії тощо. Перелік заборон залишається тим самим, який існує зараз, і цим законопроектом не змінюється;

  • Telegram та подібні платформи зобовʼязані за запитом Нацради з питань телерадіомовлення розкривати структуру власності, а також джерела фінансування - як зараз передбачено для інших медіа та сервісів;

  • Якщо структура власності або джерела фінансування Telegram та подібних платформ будуть визнані непрозорими, вони не можуть використовуватись держорганами та фінансовими структурами, які обробляють персональні дані українців. Такі платформи та пов’язані з ними сервіси не зможуть встановлюватись на будь-яких пристроях, які використовуються для службових цілей.

"Це відповідає практиці, яка вже зараз існує в Швейцарії та деяких країн ЄС. Наприклад, в Норвегії службовцям заборонено використовувати Telegram та службових пристроях з березня 2023 року приблизно з тих самих причин", - зазначив Княжицький.

  • Обмежувати доступ до платформ з непрозорою формою власності для Сил безпеки та оборони може тільки уряд. Без відповідної постанови такі структури матимуть змогу продовжити користування такими сервісами через специфіку своєї діяльності.

"Сподіваюсь, колеги-депутати підтримають цю ініціативу, і ми зможемо встановити прозорі правила діяльності для інформаційних платформ типу Telegram", - додав Княжицький.

Наразі тексту законопроєкту на сайті Верховної Ради немає. Нардеп закликав своїх колег підписатись під його ініціативою для її внесення до парламенту. Коли саме це може статися наразі невідомо. Нагадаємо, лідером фракції "Європейська солідарність", до якої входить Княжицький, є пʼятий президент Петро Порошенко, який під час своєї каденції у 2017 році заблокував "ВКонтактє", "Однокласники" та інші російські соціальні мережі на території України.

В Україні обговорюють блокування Telegram

Минулоріч про можливість блокування Telegram в Україні говорив секретар РНБО України Олексій Данілов. На його думку, цей месенджер є інструментом впливу, тому що автори Telegram-каналів набивають підписників і за гроші просувають певні наративи.

28 лютого з ініціативи парламентського Комітету з питань свободи слова відбувся круглий стіл, під час якого обговорювали діяльність журналістів та стандарти професії в Україні, а також торкнулися теми платформи Telegram. Там визнали ресурс шкідливим і закликали шукати шляхи для його блокування. 

Центральне розвідувальне управління США вже заборонило своїм аналітикам використовувати Telegram з робочих комп'ютерів. Цей месенджер часто застосовується російськими військовими блогерами, які висвітлюють війну в Україні. Американський уряд дедалі більше турбує можливість витоку даних унаслідок небажаного використання інформації.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Вже довгий час ми чуємо про потребу у 500 000 мобілізованих. Проте, що насправді думає про цю цифру ветеран війни, Юрій Гудименко, та щодо необхідних для цього 500 мільярдів гривень? Долучайтеся до нашого відео, щоб отримати обґрунтовані відповіді та зрозуміти суть цього питання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.