В Івано-Франківську чоловік відмовився служити у ЗСУ через релігію: що вирішив суд

Чоловіка спочатку визнали винним в ухиленні від служби та призначили покарання

Відмова від служба у ЗСУ
Верховний Суд скасував покарання чоловіка, який відмовився служити в ЗСУ через релігію. Колаж: Інформатор

В Україні чоловік просив замінити йому військову службу за мобілізацією на альтернативну через свої релігійні переконання. Однак суд не врахував цього та не обґрунтував висновок про неможливість проходження альтернативної служби. Крім того, там мали перевірити наявність чи відсутність підстав для проходження такої служби. Саме тому Верховний Суд скасував вирок суду першої інстанції.

Про це йдеться у матеріалі “Судово-юридичної газети”.

Відомо, що чоловік приїхав з Донецької області до Івано-Франківська 30 травня 2022 року та отримав там повістку. Він прибув до дільниці, але вирушати у військову частину відмовився через релігійні переконання. 

Вже 15 вересня 2022 року суд в Івано-Франківську звинуватив його в ухиленні від призову та призначив покарання у вигляді позбавлення волі на рік. У січні 2023-го апеляційну скаргу не задовольнили. 

У своїй скарзі засуджений заявив, що суди дійшли помилкових висновків. За його словами, заява про відмову через свої переконання є достатнім доказом цим переконань. За таких обставин він вважає, що суди обох інстанцій не виконали вимоги ряду міжнародних договорів, учасником яких є України, не врахували практику Європейського суду з прав людини щодо вказаного питання та не обґрунтували свої рішення щодо правильності визнання винуватим у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК за вищевказаних обставин, не забезпечивши йому можливість проходження альтернативної служби.

Верховний Суд зазначив, що обвинувачений заперечив обставини, зазначені в обвинувальному акті, але суд у першій інстанції цього не врахував. Зазначається, що у разі, якщо військова служба суперечить релігійним переконанням, виконання цього обов`язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою, згідно статті 35 Закону України.

“Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров`я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Ніхто не може бути звільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань”, – наголосили у Верховному Суді.

Там додали, що зазначені чоловіком обставини мали врахувати та перевірити. Саме тому рішення скасували, а при новому розгляді врахують всі обставини.

Що відомо про Закон про альтернативну службу

Відповідно до Закону «Про альтернативну (невійськову) службу» альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов`язку перед суспільством. Статтею другою вказаного закону передбачено, що право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов`язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 10 листопада 1999 року №2066 підставою для відмови громадянину в направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори є:

  • несвоєчасне подання заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори;
  • відсутність підтвердження істинності релігійних переконань;
  • неявка громадянина без поважних причин до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації.

Частиною 3 статті 4 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 №987-XII передбачено, що ніхто не може з мотивів своїх релігійних переконань ухилятися від виконання конституційних обов`язків. Заміна виконання одного обов`язку іншим з мотивів переконань допускається лише у випадках, передбачених законодавством України.

Відмова від військової служби

56-річного чоловіка з Івано-Франківщини засудили до двох років іспитового терміну за відмову від мобілізації. Попри наявність важких хвороб, українця зобов'язали прибути до військкомату та визнали частково придатним до служби.

Так, на початку цього року, франківця, хворого на цироз печінки та гіпертонію, визнали обмежено придатним до військової служби. Його могли мобілізувати до військ забезпечення, ТЦК і СП та на службу до навчальних закладів. Однак українець у зазначений термін не прибув до військкомату, оскільки не міг через погане самопочуття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube