Деякі європейські країни зменшили свою залежність від російської нафти
Росія є одним із найбільших виробників сирої нафти та забезпечує понад третину імпорту в Європу. У понеділок, 5 грудня, набуло чинності обмеження ціни на російську морську нафту, узгоджене Європейським Союзом, країнами Великої сімки та Австралією. Запровадження ціни на рівні 60 доларів за барель спрямоване на обмеження доходів Москви та обмеження її здатності фінансувати війну проти України.
Про це пише видання Al Jazeera. Цю угоду розкритикувала Україна, яка заявила, що обмеження все ще вище поточної ринкової ціни на російську нафту і не завдасть значної шкоди Москві.
Кремль заявив, що не буде дотримуватися обмеження, навіть якщо це означатиме, що доведеться скоротити виробництво. А найбільші покупці нафти в росії – Китай та Індія – не взяли зобов’язань щодо нафтової стелі. Обмеження набуло чинності в понеділок, 5 грудня, через день після того, як ОПЕК+ погодилася дотримуватися цільових показників видобутку нафти.
Росія є членом ОПЕК+, яка складається з Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) та її союзників. До складу ОПЕК входять Алжир, Ангола, Республіка Конго, Екваторіальна Гвінея, Габон, Іран, Ірак, Кувейт, Лівія, Нігерія, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та Венесуела. Союзниками є Азербайджан, Бахрейн, Бруней, Казахстан, Малайзія, Оман, Росія, Південний Судан і Судан. За даними Управління енергетичної інформації США, країни-члени ОПЕК виробляють близько 40 % світової сирої нафти та 60 % загального обсягу нафти, що продається на міжнародному ринку.
Росія є другим за величиною виробником сирої нафти серед членів ОПЕК+, поступаючись Саудівській Аравії. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у жовтні він викачував понад 9,7 мільйона барелів на день. Два місяці тому члени ОПЕК+ погодилися скоротити видобуток на 2 мільйони барелів на день з листопада до кінця 2023 року. Скорочення склало близько 2 % світового попиту.
Цей крок викликав гнів Сполучених Штатів та інших західних країн. Вашингтон звинуватив ОПЕК+ у тому, що вона стала на бік Росії, незважаючи на її вторгнення в Україну. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), європейські країни, які входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), у листопаді 2021 року імпортували 34 % нафти з Росії. Того місяця Росія експортувала 7,8 млн барелів на день. До європейських членів ОЕСР входять Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина Республіки, Словенії, Іспанії, Швеції, Швейцарії та Великобританії. Литва імпортувала 83 % сирої нафти та продуктів переробки з Росії, або близько 185 тисяч барелів на день. Інші європейські країни імпортували більше половини загального обсягу нафти з Росії, включаючи Фінляндію (79 %), Словаччину (74 %) і Польщу (58 %). Німеччина імпортувала найбільшу кількість сирих і нафтопродуктів у листопаді 2021 року – 835 тис. барелів на день (31 % загального імпорту нафти). Після вторгнення Росії в Україну деякі європейські країни зменшили свою залежність від російської нафти. Серед них Литва і Фінляндія. Інші країни, такі як Словаччина, Угорщина, Чехія, Туреччина, Латвія та Італія, з 2021 року збільшили відсоток імпорту нафти з Росії.
Довгий час європейцям не вдавалося виробити спільну позицію на формування максимуму ціни, який має враховувати витрати на видобуток нафти та невелику надбавку на прибуток для виробників. Однак тепер, за даними Reuters, досягнуто попередньої згоди про запровадження ціни на морську нафту на рівні 60 доларів за барель. Нині ціна російської нафти складає 70 доларів за барель. Передбачається, що кожних два тижні ціну переглядатимуть, але вона має бути на 5 % нижчою, ніж ринкова.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.