Територію, яку утримували ЗСУ у цьому напівоточенні, прострілювали з усіх боків
Десятки солдатів ЗСУ зникли безвісти у так званому "Успенівському мішку", що на південь від Курахового. Так називають проміжок фронту між Вугледарською і Курахівською зонами. З родичами військових, котрі після ліквідації "мішка" росіянами наприкінці грудня 2024 року так і не вийшли на зв'язок, поспілкувалися журналісти. З'ясувалося, що бійці ЗСУ пройшли крізь справжнє пекло війни й зникли у невідомості, з оточення тоді вийшли далеко не всі.
Видання "Громадське" розшукало і розпитало родичів зниклих безвісти бійців про ті події. З'ясувалося, що територію, яку утримували ЗСУ у цьому напівоточенні прострілювали з усіх боків.
"Телефонувала командуванню, запитувала, чи можуть вони пошукати наших. Але у відповідь чула, що немає можливості завести туди ні евакуаційні групи, ні важку техніку», - розповідає сестра зниклого військового Наталія (її брат Артем воював на той момент у селі Трудове).
"Командир спочатку розповідав, що коли прийшла ротація, то почався обстріл, і куди поділися наші — невідомо. Потім версія змінилася: нібито вони вийшли без наказу, попередивши про це, та їх дроном супроводжували. Через 20-30 хвилин після їхнього виходу їх атакували дрони", - каже жінка.
Пізніше військові розповіли їй, що у групі її брата було четверо бійців. Вони на тиждень залишилися без їжі та води. І потім були змушені виходити у темряві без наказу, бо, за їхніми словами, ротації просто не було. Після цього вони зникли.
Наталя розшукала ще 30 сімей, чиї родичі зникли в "Успенівському мішку". Вони подали заяви до ДБР і чекають на реакцію влади.
Інший військовий – Микита – зник 19 грудня, у перший свій вихід на "нуль". Його мати довго шукала його, жінка зв’язалася з командиром, який сказав, що з групою Микити "печальна історія", і ніхто не бачив, щоб її син виходив із позицій.
"А іншій мамі з роти Микити казав, що мого сина начебто бачили загиблим. Правди немає де взяти. Результатів службового розслідування ще немає. З Микитиної групи побратимів не можу нікого знайти", — каже жінка.
Ще один хлопець – Іван – з чотирма бійцями з його відділення також зникли безвісти. Родичі скаржаться, що офіційно про долю їхніх рідних ніхто нічого не повідомляє.
Військові кореспонденти раніше писали, що багато солдатів ЗСУ не змогли вийти з "мішка" через відсутність наказів на відхід. Командування це заперечувало.
Командування 71 окремої єгерської бригади відповіло Hromadske, що їхні військові виконували бойове розпорядження і разом із суміжними підрозділами утримували позиції у своїй зоні відповідальності.
"Втрата позицій на одній ділянці чи самовільний відхід одного із військових організмів призводить до смертельної небезпеки для інших військ. Рішення про оборону рубежів чи спланований відступ ухвалюють військові органи управління вищої ланки", — каже командування.
2 січня українська моніторингова група DeepState повідомляла, що Курахове майже повністю в руках Росії.
8 січня офіцер резерву Збройних сил України Андрій Крамаров в етері "Ранок.LIVE" підтвердив втрату міста Курахове. Офіцер наголосив, що проблема полягає у відсутності чітко визначених оборонних рубежів у регіоні.
"Курахове ми втратили, це факт... Коли у вас є ворог, який дуже сильно переважає чисельністю і кількістю озброєння, за можливостями, коли у вас над головами летять 500-кілограмові КАБи, дуже важко утримувати позицію... Проблема полякає в тому, що наше командування не визначило рубежі оборони на Донеччині", - зазначив Крамаров.
Згодом у DeepState повідомили, що минуло два тижні відтоді, як російські окупанти захопили Курахове на Донеччині. Втім, за офіційними повідомленнями, Сили оборони ще тримають якісь позиції в населеному пункті. Вже колишній комбриг 46 ОАеМБр, полковник Віталій Золотарьов може стати відповідальним за втрату міста. Джерела DeepState в бригаді повідомляють, що на нього відкрили кримінальне провадження.