Український уряд пообіцяв МВФ обмежити надвисокі пенсії та не давати нових пільг

Також український уряд у Меморандумі вказав, що за підтримки Світового банку планує працювати над спрощенням пенсійної системи

МВФ проти надвисоких пенсій чиновників
МВФ проти надвисоких пенсій чиновників

В оновлений Меморандум з МВФ українські урядовці записали проведення пенсійної реформи, обмеження спецпенсій прокурорам, а також уведення в дію норми, відповідно до якої визнання КСУ неконституційними змін не повертає попереднє правове регулювання. 

Так, уряд вказав наступне у Меморандумі з МВФ: «У найближчій перспективі ми вживемо заходів для обмеження розміру додаткових виплат певним категоріям пенсіонерів, крім внескової частини їхніх пенсій. Ми також запропонуємо уніфікований підхід до щорічного збільшення всіх пенсій, призначених у пенсійній системі, виключно через механізм індексації. Зокрема, ми подамо до парламенту законопроект про припинення практики прив'язки щорічного збільшення певних спеціальних пенсій до збільшення заробітних плат. Крім того, ми покращимо адресність та запобігатимемо зловживанню деякими пенсійними доплатами шляхом уточнення критеріїв відповідності».

Також уряд зазначив, що вживає заходів для пом'якшення фіскальних ризиків, що виникають через складність пенсійної системи.

«Неоднозначність у законодавстві призвела до численних судових справ з несприятливими наслідками для бюджету – вказано у Меморандумі. Для досягнення більшої правової визначеності та уникнення додаткового тиску на пенсійні витрати, спричиненого правовою неоднозначністю", - йдеться в документі.

За даними урядовців, виправити ситуацію допоможуть вже подані до парламенту законопроєкти:

  • поправки до законодавства для забезпечення негайного набуття чинності статтею 61, частиною 5 Закону 3354-20 (йдеться про ч. 5 ст. 61 закону про правотворчу діяльність, яка передбачає, що визнання КСУ нормативно-правового акта або окремого його структурного елемента неконституційним, або таким, що втратив чинність, не відновлює дію нормативно-правового акта або його окремого структурного елемента, що діяв раніше. Відповідний законопроект 12165, вже зареєструвала у парламенті Галина Третьякова. Вочевидь, йдеться про те, що, до прикладу, визнання закону про зменшення чи скасування певних видів пенсій неконституційним не означатиме, що автоматично діятиме закон, який регулював відносини до їх зменшення чи скасування).
  • нове законодавство (законопроект 12278 авторства Галини Третьякової), що забороняє будь-які зміни до пенсійної системи через непов'язане законодавство (тобто поза пенсійним законом).

“Також ми зосередимося на консолідації положень пенсійного законодавства для заміни різних галузевих законодавчих актів, що регулюють пенсійні права, і ми вживемо всіх необхідних кроків для організації витрат на виплати за ретроспективними судовими рішеннями та пенсіями, перерахованими за судовими рішеннями», зазначає українська сторона у документі”, - йдеться в Меморандумі.

Крім того, український уряд у Меморандумі вказав, що за підтримки Світового банку планує працювати над спрощенням пенсійної системи.

«Також ми працюватимемо над запровадженням уніфікованих умов призначення страхових пенсій. Ми розглядаємо можливість запровадження другого рівня пенсійної системи, коли будуть створені відповідні умови. Будь-які запропоновані законодавчі зміни, які збільшили б пенсійні витрати, повинні супроводжуватися середньостроковим аналізом фіскальної та боргової стійкості та чітким визначенням необхідних ресурсів у змінах до бюджету Пенсійного фонду України”, - обіцяє Кабмін.

Уряд обіцяє утримуватися від:

  • запровадження нових спеціальних пенсій або привілеїв;
  • прийняття будь-якого нового законодавства, яке призвело б до додаткових пенсійних умовних зобов'язань, не забезпечених фінансовими ресурсами; 
  • модифікацій, які призвели б до зниження законодавчо визначеного пенсійного віку», зазначено у документі.

Фантастичні пенсії, отримані через суд

В Україні найбільша пенсійна виплата станом на сьогодні становить 390,1 тисячі гривень на місяць. Водночас понад 5 тисяч українців отримаують пенсію у розмірі понад 59 тисяч грн. Здебільшого високі пенсії отримують судді, прокурори, військові та “чорнобильці” завдяки відповідним судовим рішенням.

За законом, в Україні розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних – це наразі 23,6 тисячі гривень. Зазначається, що тисячі пенсіонерів в Україні звернулися до суду з вимогою, щоб Пенсійний фонд перерахував їхні виплати, зокрема, заднім числом. Через це ПФУ довелося виділити ще мільйони гривень.

Станом на 1 листопада в Україні налічується 24,6 тис. осіб, які отримують понад 23 610,00 грн пенсії. А ща 4,9 тис. українців отримують пенсійні виплати понад 50 000 грн.

“Йдеться про суддів, прокурорів, військових, чорнобильців та інші “спеціальні” пенсії. Щомісяця на їхні виплати витрачають 9,9 млрд грн”, - повідомили у Мінсоцполітики.

Водночас найбільша пенсія в Україні становить 390 184 гривні. Кому її призначено – достеменно невідомо.

 

Пенсії в Україні

10,34 мільйона пенсіонерів нараховується в Україні станом на 1 жовтня 2024 року за даними Пенсійного фонду України (ПФУ). 25% українських пенсіонерів отримують близько 2 760 грн (66 доларів). Найбільші виплати у пенсіонерів з Києва, а найменші — у західних регіонах. 

Водночас в Україні на початок поточного року середній розмір довічного грошового утримання суддів становив 99,74 тисячі гривень, а розмір пенсії прокурорів – 21,94 тисячі гривень. Як зазначають у Мінсоцполітики, кількість спецпенсіонерів зростає попри те, що загальна чисельність українських пенсіонерів скорочується. Про це йдеться у матеріалі "Економічної правди".

Нагадаємо, що в липні 2025 року в Україні має відбутися пенсійна реформа. Її закладено у проєкті держбюджету. Інформатор поспілкувався з народним депутатом України Сергієм Гривком щодо того, як може змінитися пенсійна реформа. За його словами, скоріше за все буде запроваджена накопичувальна пенсійна система, яку ще на початку 2023 року запропонували Давид Арахамія з колегами. Також уріжуть пенсії прокурорам та чорнобильцям. Детальніше - у матеріалі Інформатора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube