Українські чоловіки в Польщі: що робити, якщо завершився строк документів

Читать на русском

Польща готова допомогти Україні повернути призовників, але чекає на рішення ЄС. При цьому у країні відновили прийом заяв, але з умовою надання військово-облікового документа

Читать на русском
Українські чоловіки у консульствах Польщі
Посольства та консульства за кордоном відновили прийом заяв за умови реєстрації у Резерв+

Польща готова допомогти Україні повернути призовників, але чекає на рішення ЄС. При цьому у країні відновили прийом заяв, але з умовою надання військово-облікового документа

Уряд України призупинив надання консульських послуг для всіх українських чоловіків віком від 18 до 60 років до 18 травня, коли набув чинності новий закон про мобілізацію. З 18 травня українські сервіси та консульства відновили прийом заяв, але з умовою надання військово-облікового документа. У польському МВС також відповіли, що відсутність дійсного проїзного документа наразі не заважає громадянину України успішно подати необхідну заяву до воєводи.

Єврокомісія в березні 2022 року рекомендувала державам-членам перенаправляти тих, хто не може надати документи, до процедури надання притулку. Це означає, що українські чоловіки за кордоном, у яких закінчилися документи, можуть отримати нові документи європейського зразка, хоча ці рекомендації не мають обов'язкової юридичної сили. У польському урядовому Офісі у справах іноземців та Міністерства внутрішніх справ підтвердили, що українці можуть легалізувати своє перебування в Польщі за допомогою інших документів або подати заяву на міжнародний захист, повідомляє  ТСН.ua.

"Це стосується осіб, які хочуть легалізувати своє подальше перебування в Польщі на підставі відповідного дозволу на проживання. В такому разі громадянин України може на загальних умовах пред’явити інший документ, що посвідчує його особу. У той же час він повинен достатньою мірою продемонструвати, що отримати новий (український – ред.) проїзний документ неможливо. Такі справи воєвода розглядатиме індивідуально. Крім того, громадянин України може в будь-який момент звернутися за міжнародним захистом, подавши відповідну заяву через органи Прикордонної служби", - відповіли нам у МВС Польщі.

Закон про допомогу громадянам України в Польщі забезпечує особливі правила легалізації їхнього перебування та надання номера PESEL. У квітні Польща продовжила легальне перебування українців до 30 вересня 2025 року. Всі питання щодо перевірки законності перебування іноземців належать до компетенції Прикордонної служби Польщі.

"Можливості продовження перебування в Польщі залежать від індивідуальної міграційної та правової ситуації конкретного іноземця. Однак, слід пам’ятати про спеціальні рішення (Закон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни), присвячені громадянам України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року у зв’язку з російською агресією. Вони можуть скористатися тимчасовим захистом, зареєструвавшись та отримавши номер PESEL UKR, і тому не повинні подавати заяви про міжнародний захист або притулок. Питання щодо перевірки законності перебування іноземців та проведення проваджень щодо їхнього повернення (так званої депортації) належать до компетенції Прикордонної служби", - зазначили в польському урядовому Офісі у справах іноземців.

Чому українським чоловікам відмовляють у наданні консульських послуг

Усі консульства України з 23 квітня тимчасово припинили надання послуг чоловікам призовного віку. Обмежено усі послуги окрім дій з оформлення посвідчень особи на повернення в Україну. Рішення, як сказали в МЗС, тимчасове та буде скасоване 18 травня – у день, коли набере чинності закон про посилення мобілізації. Також припинено прийом заяв та видачу готових паспортів для чоловіків віком від 18 до 60 років в усіх консульських установах та закордонних підрозділах ДП "Документ". Зазначимо, що у новому законі про мобілізацію є норма про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет.

Дипломатичні місії у Фінляндії, Польщі, Латвії та інших країнах відмовляють громадянам України в наданні послуг. Наразі є альтернативні шляхи отримання дійсних документів, зокрема, так званий "сірий" паспорт. Він дозволяє легально перебувати на території країни, заробляти на життя та здобувати освіту. Щоправда, "сірий" паспорт видають на обмежений строк.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.