В МЗС пояснили, чому обмеження консульського обслуговування українців за кордоном не порушує прав людини

Читать на русском

Міністерство закордонних справ опублікувало ще одне роз’яснення щодо консульських послуг для чоловіків за кордоном

Читать на русском
Призупинення консульських послуг
МЗС заявляє, що призупинення консульських послуг чоловікам за кордоном не порушує права людини

Міністерство закордонних справ опублікувало ще одне роз’яснення щодо консульських послуг для чоловіків за кордоном

Призупинення консульських послуг для українських чоловіків призовного віку за кордоном це тимчасове явище. При цьому ні про яке порушення прав людини не йдеться. МЗС тимчасово призупиняє прийом нових заяв від цієї категорії громадян на обмежений період часу, а не позбавляє їх доступу до консульських послуг.

Про це йдеться у новому поясненні Міністерства закордонних справ про міфи та факти щодо цього рішення. Уточнюється, що рішення стосується лише чоловіків призовного віку, щоб підготуватися до роботи в умовах нового законодавства. Після завершення цього періоду, прийом заяв продовжиться.

"Рішення тимчасове і стосується лише прийому нових заяв. Після уточнення механізмів втілення нового закону, прийом заяв відновиться. Про жодне порушення прав людини в цьому випадку не може йтися, адже кожна держава оновлює та уточнює своє законодавство, що іноді потребує внесення змін до порядку функціонування закордонних дипломатичних установ і надання консульських послуг", - йдеться в повідомленні міністерства.

Відомство підкреслює, що технічна пауза в прийомі нових заяв від чоловіків призовного віку зумовлена необхідністю підготовки до вступу в дію нових правил надання консульських послуг для цієї категорії громадян в зв’язку зі вступом в дію нового закону про мобілізацію.

"Таке рішення було вимушеним, оскільки строк їхнього розгляду може перевищувати термін вступу в дію нового законодавства. Мета — забезпечити ефективне та організоване надання послуг усім категоріям громадян в умовах змін в законодавчій базі", – зазначають у роз’ясненні.

В МЗС зазначили, що після набуття чинності новими механізмами кожен чоловік призовного віку, який тимчасово перебуває за кордоном, матиме можливість уточнити свої облікові дані, зокрема дистанційно через електронний кабінет.

"Якщо чоловік уточнив свої дані та має правові підстави на отримання, відповідно до вимог законодавства, консульських послуг, він матиме таку можливість. Це рівні умови та ставлення держави до чоловіків в Україні та за кордоном", – підкреслено у повідомленні.

Призупинення консульських послуг чоловікам за кордоном

З 23 квітня консульства України тимчасово припинили надання послуг чоловікам призовного віку. Відтепер отримання внутрішнього та закордонного документу чоловіками призовного віку здійснюється виключно на території України в органі чи підрозділі Державної міграційної служби. Це спричинило черги та скандали у паспортних центрах за кордоном. Наприклад, у Варшаві десятки українських чоловіків, яким відмовили у видачі закордонних паспортів, в польському підрозділі ДП "Документ" влаштували скандал. Заборона на видачу документів призовникам стала причиною їхнього обурення. 

Польща спочатку заявляла, що готова допомогти Україні повернути додому чоловіків призовного віку у разі, якщо це буде необхідно. Ці люди зможуть стати до лав Збройних сил України. Проте пізніше міністр МВС Польщі заявив, що його країна буде охороняти права біженців. Тобто, ті хто не матимуть паспортів будуть підлягати тимчасовому захисту. Польща буде охороняти їх права і нікому не передасть їх приватних даних, в тому числі Україні".

В свою чергу естонська влада гарантувала, що не депортуватиме українських чоловіків призовного віку, які можуть бути мобілізовані, назад на батьківщину. Українці, чиї документи перебування в Естонії прострочені, зможуть продовжувати проживати в країні, але їм буде заборонено подорожувати в інші країни.

Нагадаємо, у новому законі про мобілізацію є норма про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет, інакше їм відмовлять у консульських послугах. Але обмеження почались вже зараз. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.