Передумовою для твіндемії зараз може стати факт стримування грипу раніше за рахунок карантинних заходів
У поточному епідсезоні Україна може зіткнутися з твіндемією. Йдеться про одночасні епідемії коронавірусу та грипу. Якщо людина одночасно хворіє на ці два захворювання, це значно погіршує прогноз, а ризик смерті збільшується вдвічі.
Про це в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" заявив голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федір Лапій. В період з 2020 по 2022 рік фактично грипу у нас не було.
"Є підстави вважати, що грип цього сезону до нас повернеться, і ми зустрінемося з так званою твіндемією, тобто одночасними епідеміями COVID-19 та грипу", - сказав Лапій.
За його словами, передумовою для твіндемії зараз може стати факт стримування грипу раніше за рахунок карантинних заходів. Вони діяли в Україні до повномасштабного вторгнення рф для боротьби з пандемією COVID-19.
"У минулі два роки ті заходи, які були впроваджені для запобігання COVID-19: маски, карантинні заходи, дистанційне навчання, добре стримували грип. Тому в сезоні 2020-2021 і 2021-2022 року фактично грипу у нас не було. Втім, довго так продовжуватися не може, бо рано чи пізно ми все одно повернемося до звичного життя, до спілкування, до школи. Вірус грипу нікуди не зник, ми фактично два сезони грипу "прогуляли", тож очевидно, що накопичився неімунний прошарок, який сприятиме його епідемії. І зараз може бути реалізований сценарій твіндемії", - наголосив Лапій.
Він зазначив, що якщо людина одночасно хворіє на ці два захворювання, це значно погіршує прогноз. Крім того, ризик смерті збільшується вдвічі.
Грип та COVID-19 – респіраторні захворювання, які викликаються різними вірусами. Причиною першого є віруси грипу, другого – коронавірус, вперше виявлений у 2019 році. Як грип, так і COVID-19 можуть передаватись від людини до людини, які перебувають поруч, не дотримуючись дистанції. У порівнянні із грипом, COVID-19 може викликати більш серйозні наслідки для здоров’я. Проте обидва захворювання можуть мати важкий перебіг та летальні наслідки.
Окрім того, людина, інфікована COVID-19 може мати довший безсимптомний період і може бути заразною для інших також довше. Водночас, визначити, чим саме хворіє людина лише на основі симптомів неможливо. Особливо, якщо враховувати те, що COVID-19 може мати широкий спектр симптомів. Для підтвердження точного діагнозу необхідне тестування. Важливо, що людина може бути інфікована двома вірусами одночасно і мати симптоми як грипу, так і COVID-19. Також обидва захворювання можуть проходити безсимптомно. Спільними симптоми є:
Від моменту інфікування та появи симптомів може пройти один та більше днів. У обох випадках інфікована особа може виділяти та поширювати вірус до того, як з’являться видимі симптоми. Проте симптоми COVID-19 можуть проявлятись довше, ніж симптоми грипу. У випадку із COVID-19, людина може бути заразною довше, ніж хворіючи на грип. До груп, які мають ризик важкого перебігу грипу та COVID-19, зокрема, входять пенсіонери, особи із супутніми захворюваннями, вагітні. Необхідно консультуватись із сімейним лікарем та у разі погіршення самопочуття терміново йому про це повідомляти. У екстрених випадках телефонуйте на 103 для виклику медичної бригади.
Нагадаємо, дві вакцини від коронавірусу змінили назви. Крім того, у якому віці вакцинують дітей від кору, краснухи та паротиту.
Також Інформатор писав, що у Тернополі повернули масковий режим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.