Українцям дозволять розлучатися під час вагітності жінки

Читать на русском

Наразі Сімейний кодекс фактично забороняє розірвання шлюбу в таких умовах

Читать на русском
Сімейний кодекс України
Нова редакція СКУ може викликати негативну реакцію суспільства, попереджають експерти

Наразі Сімейний кодекс фактично забороняє розірвання шлюбу в таких умовах

Українські жінки та чоловіки, які перебувають в зареєстровану шлюбі, зможуть подавати позов щодо розірвання союзу протягом вагітності жінки та протягом одного року після народження дитини.

Сьогодні Верховна Рада ухвалила відповідні зміни до Сімейного кодексу. Йдеться про законопроєкт під номером 5492. Зазначимо, що він поки що прийнятий лише в першому читанні.

Наразі в сімейному законодавстві України діє застаріла, затверджена ще в радянські часи норма, яка забороняє розлучення під час вагітності і до моменту, поки дитині виповниться один рік.

"Якесь рабство. Тим часом отримуємо багато скарг від жінок, які потерпають від домашнього насильства, але не можуть розлучитися, бо чекають дитину. Внесли ініціативу щодо скасування заборони на розірвання шлюбу під час вагітності та протягом одного року після народження дитину, якщо причиною розірвання шлюбу є домашнє насильство", - коментує ініціативу співавторка законопроєкту, депутатка Ірина Геращенко. 

Зміни в Сімейний кодекс підтримали 232 народних обранці. Очікується прийняття закону в другому читанні та в цілому. Далі його має підписати президент, після чого рішення набере чинності.

Розлучення під час вагітності та впродовж року з народження дитини: що каже Сімейний кодекс

Наразі в Україні діє стара редакція Сімейного кодексу. Частина друга статті 110 каже, що позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини. Однак є і виключення: випадки, коли хтось із подружжя вчинив стосовно партнера та/або дитини протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення.

Витяг з Сімейного кодексу України
Витяг з Сімейного кодексу України

Натомість частинами третьою та четвертою статті 110 СКУ передбачено наступне:

  • чоловік чи дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;
  • чоловік чи дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Автори нового законопроєкту вважають, що розірвання союзу під час вагітності чи в перший рік після пологів є важливим для тих сімей, де відбувається домашнє насильство. Таким чином, метою законотворчої ініціативи є в широкому сенсі боротьба з домашнім насильством в Україні. 

Що кажуть юристи та профільний комітет

В профільному комітеті Верховної Ради зазначають, що повністю підтримують законопроєкт та вважають його доречним та актуальним. Натомість, в Національній асоціації адвокатів України (НААУ) реакція дещо інша.

Так, в НААУ в цілому підтримують та розділяють основну ідею закону. Проте до нього є кілька важливих юридичних зауважень, які нардепам слід буде врахувати та виправити до другого читання. Окрім цього, адвокати зазначають, що нова редакція Сімейного кодексу може викликати "категорично негативну" реакцію суспільства

Раніше ми писали, що українцям сподобалося одружуватися дистанційно і число союзів, укладених таким чином, невпинно зростає. А ще в Україні почали боротьбу з фіктивними шлюбами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.