Українців можуть позбавити права на землю для будівництва фортифікацій

Коли Кабмін збирається подати документ на розгляд Ради, Тарас Мельничук не повідомляє

боєць ЗСУ, фототрифікації, траншея, зуби дракона
Щоб прискорити будівництво фортифікацій, землю, на якій їх зводитимуть, пропонується тимчасово відчужувати у господарів та не питати у них дозволу

Українців можуть позбавити прав на їх землю для будівництва фортифікацій для оборони країни. Законопроєкт, який включає таку можливість, підготував уряд. Про це 15 жовтня за підсумками засідання Кабінету Міністрів України заявив представник Кабміну у Верховній Раді нардеп Тарас Мельничук.

Повідомляється, що уряд пропонує запровадити під час воєнного стану міру, яка передбачає примусове тимчасове позбавлення права користування земельною ділянкою. Таке положення є у схваленому урядом проєкті Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо користування земельними ділянками, необхідними для будівництва та утримання військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд в умовах правового режиму воєнного стану". 

Коли Кабмін збирається подати документ на розгляд Ради, Мельничук не повідомляє. Законопроєктом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України та закони України "Про правовий режим воєнного стану", "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану".

Зміни передбачають:

  • запровадження, як заходу правового режиму воєнного стану, можливості примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою - обтяження у вигляді позбавлення власника та землекористувача права користування земельною ділянкою (або її частиною) для будівництва та утримання військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд:
  • визначення особливостей примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою (або її частиною), складання акта про примусове тимчасове позбавлення права користування земельною ділянкою (або її частиною); порядок прийняття рішення про припинення примусового тимчасового позбавлення права користування земельною ділянкою (або її частиною) або про її викуп.

Скандал довкола фортифікацій 

Нагадаємо, що гучний скандал довкола будівництва фортифікацій на кордонах з російським агресором виник в середині травня 2024 року. Тоді рашисти якраз пішли в наступ на Харківщині. А бійці з того напрямку почали заявляти, що першої лінії оборони фактично просто не було, хоча робота велася і гроші виділялися. Була створена ТСК при Раді, справою зайнялася СБУ, були виявлені махінації на закупках деревини та інші подібні речі.

Журналісти також почали активно вивчати цю тему, в результаті чого спливло багато цікавого. Наприклад, "Інформатор" писав про те, що найбільші замовлення на сировину (дерево) для фортифікацій на Харківщині отримали фірми з ознаками фіктивності. Одна була оформлена на продавчиню з "генделика", а інша - на жінку-алкоголічку. Також виявилося, що до будівництва причетні компанії, опосередковано пов'язані з Росією. Та й взагалі серед підрядників було дуже багато підозрілих осіб та компаній, що могло вказувати на ознаки корупції. А от харківська місцева влада взагалі відмовилася розкривати підрядників, які провалили будівництво фортифікацій. 

І це тільки один зі скандалів. Після виходу ЗСУ з Авдіївки, наприклад, з'ясувалося, що оборона за містом "напрочуд слабка", укріплень підготовлено явно недостатньо. Про це писала NYT, проаналізувавши супутникові знімки. Також, як свідчить Колишній Генеральний прокурор України та глава МВС Юрій Луценко, який служив у ЗСУ, між Покровськом Донецької области та Павлоградом Дніпропетровської области, на потенційному напрямку наступу РФ, немає жодних фортифікацій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube