Українці все частіше визнають себе банкрутами: адвокати назвали причини та наслідки

Громадяни, які потрапили у скрутне матеріальне становище, можуть ініціювати своє банкрутство і, пройшовши всю процедуру, звільнитися від боргів

Банкрутство
Адвокати вважають, що збільшення справ щодо визнання громадянами себе банкрутами спричинене війною та скасуванням мораторію на стягнення боргів у виконавчих провадженнях

Статистика свідчить, що українці вдвічі частіше стали визнавати себе банкрутами. Збільшення справ щодо банкрутства пов'язують з двома головними чинниками - війною та скасуванням мораторію на стягнення боргів у виконавчих провадженнях. Про це Інформатору розповіли адвокати. 

Адвокатка Анна Даніель нагадала, що Кодекс України з процедур банкрутства встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи. Його прийняли ще у 2018 році. 

"Чинники, в основному, спричинені повномасштабним вторгненням РФ на територію України та скасуванням мораторію на стягнення боргів у виконавчих провадженнях", - пояснила Даніель. 

Керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков наголошує, що в умовах війни дедалі складніше знайти стабільний дохід. Поряд з цим, багато громадян зіткнулися з необхідністю суттєвих витрат внаслідок знищення майна та необхідністю переїздів з окупованих територій.

"Однак, цьогорічний «бум» щодо визнання громадян банкрутами пов’язаний зі скасуванням мораторію на стягнення заборгованості. У зв’язку з цим, ще більше осіб вирішили скористатися процедурою банкрутства. Відповідно до ч. 1 ст. 115 Кодексу України з процедур банкрутства, для того, щоб розпочати процедуру банкрутства фізична особа-боржник має звернутися до господарського суду з відповідною заявою. Підставою для цього може бути відсутність майна, на яке може бути звернене стягнення, неможливість боржника виконувати зобов’язання. З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів. Тобто зупиняється виконання боржником будь-яких грошових зобов’язань", - наглосив Шабельніков. 

За результатами розгляду справи Господарський суд може ухвалити постанову про визнання особи банкрутом. Після цього реалізується процедура погашення заборгованості. Також, існує альтернатива банкрутству, зокрема мова йде про фінансову реструктуризацію. Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про фінансову реструктуризацію» процедура фінансової реструктуризації проводиться без звернення до суду шляхом переговорів між боржником, його пов’язаними особами та залученими кредиторами щодо реструктуризації грошових зобов’язань перед такими кредиторами в порядку, передбаченому цим Законом. Тобто фінансова реструктуризація, це дещо простіший спосіб розв'язати ваші проблеми з кредиторами шляхом переговорів без необхідності проходження повноцінної процедури банкрутства.

"Збільшення справ з банкрутством повʼязано насамперед з тим, що процес банкрутства фізичної особи набуває все більшої практики застосування. Він досить громіздкий, як по оформленню, так й строкам його проведення, але застосовується як ефективний засіб списання безнадійної заборгованості. Крім того, на це у будь-якому разі впливає загальний стан економіки, що страждає від війни. В умовах жорсткої кризи не може не відбуватися зменшення доходів, а відтак й можливості погасити великі борги. Стосовно питання наявності альтернативи банкрутству, то це питання не має правильної відповіді. Реструктуризація боргу фізичної особи, наприклад, може бути якщо зобовʼязання відносно помірні за розміром, а постійні доходи у людини наявні. Також якщо є багато майна, то виконавча служба також може реалізувати його та у такий спосіб гасити зобовʼязання перед кредитором. Утім якщо доходів не має, майно відсутнє, а заборгованість сягає мільйонів гривень, то чи є інших спосіб ніж банкрутство? Напевно, що не має. Тому воно є окремим елементом, але ніяк не має альтернативи у чистому виді", - вказав заступник голови адвокатського об'єднання "Алібі" Олексій Бебель.

Що говорить статистика 

За даними Верховного суду України, наразі про банкрутство людей відкрита 651 справа. Як свідчить статистика Опендатабот, справ побільшало майже вдвічі за останні 4 місяці цього року. Найчастіше неплатоспроможними просять визнати себе громадяни віком від 25 до 45 років — це 64,1% банкрутів. Ще 28,7% припадає на осіб старше 45 років. 51% банкрутів — жінки, ще 48% припадає на чоловіків. Найбільше банкрутів у столиці: 95 справ або ж 15% від загальної кількості. Наслідує Київщина: 58 або 9%. Замикає топ Дніпропетровщина із 53 справами — це 8% від загальної кількості. Верховна Рада дозволила громадянам ставати банкрутами ще у жовтні 2018 року. Повноцінно процедура почала працювати вже у 2019 році. Відтоді людина, яка потрапила у скрутне матеріальне становище, може ініціювати своє банкрутство і, пройшовши всю процедуру, звільнитися від боргів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube