На першому тижні 2025 року ціни на бензин та дизпаливо на АЗС будуть незмінними, а протягом січня ці види пального можуть здорожчати в межах 1,5-2 грн/л, а от ціни на автогаз на АЗС можуть зрости на 0,5-1 грн/л та зберігатимуть подальший потенціал до здорожчання
Головним фактором на ринку пального у перший місяць нового року стане чергове підвищення акцизів на усі види пального. Проте низький сезон споживання та досить непогана маржа у великих мереж можуть стримати зростання цін на бензин та дизель. Тож різкого зростання цін на ці види палива з 1 січня водіям чекати не варто. Водночас ціни на автогаз продовжуватимуть зростати як внаслідок недавнього збільшення гуртових цін в ЄС, так і через зростання акцизів.
За словами засновника групи "Прайм" Дмитра Льоушкіна в перший тиждень нового року водіям не варто очікувати на зміну цін на стелах. Трейдери будуть святкувати Новий рік, тож закуповувати пальне за вищими цінами будуть мало. Вже з другого тижня грудня в Україну почне надходити дорожче пальне за вищими цінами, однак чекати різких стрибків цін на стелах також не варто — оператори АЗС стримуватимуть ціни намагаючись не втратити клієнта.
“Підвищення ціни відбуватиметься поступово, залежно від того які в тої чи іншої мережі АЗС фінансові можливості та маржа. Загалом підвищення в межах 1,5-2 грн/л відбуватиметься маленькими кроками протягом 40 днів після підвищення акцизу”, - зазначив Дмитро Льоушкін.
За його словами ринок також уважно стежитиме за першими кроками новообраного президента США Дональда Трампа. Якщо Трамп після інаугурації 20 січня створить передумови для суттєвого зниження цін на нафту, цей фактор може знівелювати фактор акцизу і підвищення цін на бензин та дизель взагалі не відбудеться.
Схожої думки дотримується директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. За його оцінкою, збільшення акцизів збільшить гуртові ціни на дизпальне на 2 грн/л, на бензин на 1,5 грн/л та на автогаз на 1,3 грн/л. Однак мережі АЗС мають непоганий запас міцності у своїй маржі тож можуть замортизувати підвищення ціни.
“Я не виключаю, що преміальні мережі можуть проковтнути підвищення акцизів шляхом зменшення націнки. Відповідно решта гравців, якщо і підвищить ціни, то це підвищення не буде значним. Тож це взагалі може пройти непомітно”, - каже Сергій Куюн.
Таким чином на наступному тижні ціни на бензин та дизпаливо на АЗС будуть незмінними, а протягом січня ці види пального можуть здорожчати в межах 1,5-2 грн/л. Хоча таке здорожчання може й не відбутись якщо ціни на нафту знизяться або якщо великі мережі захочуть переманити клієнтів у дрібних.
За словами засновника Sintonec LPG Михайла Шубана, більшу частину наявної маржі трейдери можуть втратити через нові акцизи. Проте бізнесмен вважає, що гуртові ціни в січні ціни залишаться на поточному рівні через низький рівень попиту на сировину.
“Як і в будь-який несезон маржа у трейдерів буде мінімальною, а гуртові ціни не ростимуть, бо споживання низьке. Не виключено що частина працюватиме у збиток. А от в роздрібному сегменті ціна може зрости на 0,5-1 грн/л, оскільки роздріб ще не наздогнав останнє підвищення гуртових цін, яке було пов'язано з ембарго на російський газ в ЄС”, - каже Михайло Шубан.
Водночас Куюн вважає, що фактор акцизу може додати ще 1 грн/л до цін на автогаз на АЗС, оскільки націнка на цьому виді палива нижчою за бензин та дизель. Таким чином у січні ціни на автогаз на АЗС можуть зрости на 0,5-1 грн/л та зберігатимуть подальший потенціал до здорожчання через зростання акцизу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.