Україна збирається купити "АЛЬФА-БАНК" за 1 гривню: що буде з клієнтами та вкладниками

Читать на русском

Через російських бенефіціарів банк вирішили націоналізувати

Читать на русском
Україна збирається купити "АЛЬФА-БАНК" за 1 гривню: що буде з клієнтами та вкладниками

Через російських бенефіціарів банк вирішили націоналізувати

У квітні Нацбанк запевняв, що міжнародні санкції не вплинуть на роботу "АльфаБанку", як і українські персональні санкції на адресу його власників росіян. Днями в інтерв’ю народна депутатка Роксолана Підласа зізналась, що держава збирається націоналізувати “АЛЬФА-БАНК”, тобто купити його акції за 1 гривню. Все це нагадує історію з націоналізацією "ПриватБанку" у 2016 році. Якими будуть наслідки для клієнтів банку?

6 квітня Міністерство фінансів США наклало санкції на низку великих російських фінансових установ та банків, серед них і "АЛЬФА-БАНК". Наступного дня Нацбанк відреагував на це: 

"Національний банк, керуючись законодавством України, визнав ділову репутацію акціонерів АТ "АЛЬФА-БАНК" (Україна)  – громадян рф, до яких застосовані міжнародні санкції,  небездоганною та застосував заходи впливу у вигляді заборони власникам істотної участі в АТ "АЛЬФА-БАНК" використовувати право голосу.  Водночас санкції, застосовані до власників АТ "АЛЬФА-БАНК" (Україна), а також міжнародні санкції щодо банків росії не накладають додаткових обмежень  на роботу АТ "АЛЬФА-БАНК" (Україна) в Україні", - йдеться у повідомленні пресслужби.

Додатково Нацбанк пояснив, що українське АТ "АЛЬФА-БАНК" є відмінним від російського "Альфа банк", працює в межах українського законодавства і не підпадає під міжнародні санкції. 

Доказом пильної уваги до власників "АЛЬФА-БАНК" є рішення Комітету з питань нагляду за діяльністю банків від 27 жовтня про заборону Андрію Косогову мати істотну частку акцій в "АЛЬФА-БАНК". Пресслужба звертає увагу на те, що він набув її без погодження Нацбанку, хоча регулятор 15 квітня 2022 року визнав його власником опосередкованої участі у розмірі близько 40% капіталу. 

27 жовтня народна депутатка Роксолана Підласа розповіла в інтерв’ю виданню "Телеграф" процедуру націоналізації "АЛЬФА БАНК". За її словами, саме під це і створювали відповідний закон № 8069. 26 жовтня його підписав Президент.

"Процедура така: Нацбанк формально визнає його неплатоспроможним, потім докапіталізовує, після чого відбувається націоналізація. Процес схожий на націоналізацію Приватбанку в 2016 році", - заявила Роксолана. 

Наслідки для клієнтів і вкладників "АЛЬФА-БАНК"

Фактично НБУ проголошує "АЛЬФА–БАНК" неплатоспроможним, однак докапіталізації він не потребуватиме - про це йдеться у пояснювальній записці до закону. Незалежно від капіталу банк продадуть державі за 1 гривню. Акціонери зможуть розраховувати на відшкодування тільки коштом репарацій, які росія відшкодує Україні як країна агресор. Фонд гарантування вкладів не передбачає створення резервів на покриття збитків за активними банківськими операціями і не залучатиме міжнародно визнану аудиторську фірму для висновків щодо фінансового стану банку. 

Втім, ризиків для клієнтів немає - так вважає заступник директора з питань цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. За його словами, націоналізація "АЛЬФА БАНК", як і у випадку з "ПриватБанк", нічим не погрожує клієнтам установи. У банку просто змінюється власник, а одже не постраждають ані депозити, ані кредити. 

Економіст Михайло Крапівко поділяє цю думку, проте вбачає ризики для держави - репутаційні, інвестиційні, корупційні. По-перше, якщо банк дійсно належить росіянам, і цьому є докази, то його можна націоналізувати в рамках діючої норми про майно росіян. Якщо немає таких доказів, і власниками є європейці, то це може викликати негативні наслідки на міжнародній арені. Адже міжнародна спільнота сприйматиме це як пограбування європейських капіталів, а сама процедура виглядає штучною..

"Банк штучно визнається неплатоспроможним, заводиться керівництво, докапіталізується і переводиться у державну власність. Це штучні дії. 

Для держави, на мій погляд, немає нічого. Хіба що у власників відібрати і потім комусь продати. В нас і так забагато банків державної власності", - каже Михайло Крапівко. 

По-друге, якщо банк все ж націоналізують, тому державній власності буде половина банківського сектору. На думку фахівця, це є впливом на бізнес - незрозуміло, яким буде кредитування, чи відбуватиметься це на ринкових умовах, чи в рамках державної політики. Тому ми поступово скочуємось до радянських часів, коли держава повністю керувала грошовими потоками. 

Це матиме і шкоду для інвестиційної привабливості України, адже інвестори не захочуть заводити капітал в країну, де можуть прийняти закон, яким відберуть цей капітал.  

"Це знову сварить нас із західними партнерами, на яких ми зараз спираємось і які допомагають нас у перемозі". 

Видання Forbes посилається на власні джерела в Офісі Президента і повідомляє, що “АЛЬФА-БАНК” націоналізують вже цього грудня. 

Раніше ми писали про те, як зміняться ціни на пальне та продукти під впливом пришвидшеної інфляції. Про заплановані одноразові виплати українцям читайте тут

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.