Україна працює над створенням далекобійних балістичних ракет: що відомо про Сапсани

Експерти прогнозують, що у 2025 році українське небо може поповнитися новими далекобійними системами, здатними вражати цілі на значній відстані

Україна, балістична ракета
Україна працює над створенням балістичних ракет

Українські оборонні підприємства активно працюють над створенням високотехнологічної ракетної зброї. Хоча компактні реактивні дрони-ракети поки залишаються нішовим інструментом, вони можуть стати основою для розробки більш потужних далекобійних систем. Вже зараз українці працюють над, ймовірно, далекобійним "Сапсаном" та вдосконалюють "Нептун".

Про майбутнє української ракетної програми йдеться у матеріалі видання "Економічна правда". Експерти зазначають, що створення великих крилатих ракет є значно складнішим завданням, яке вимагає тривалого часу, значного фінансування і тісної кооперації між державою та приватними компаніями. Для успіху необхідно забезпечити точне технічне завдання, надійне фінансування, доступ до сучасних компонентів та інтеграцію розробок у Збройні сили.

Однією з найуспішніших українських розробок є протикорабельна ракета "Нептун", яка постійно вдосконалюється і вже успішно використовується для ураження наземних цілей. Також триває робота над балістичною ракетою, ймовірно, "Сапсаном", випробування якої цього року були визнані успішними.

Попри високий рівень секретності, ракетна програма України вже продемонструвала несподівані рішення. Зокрема, у 2023-2024 роках на полі бою з’явилися унікальні розробки, як-от "Паляниця" та "Пекло", які стали для росіян справжнім випробуванням.

Що відомо про "Сапсан"?

Самохідна пускова установка "Сапсан" чи "Грім-2" - це розробка, яка триває в Україні з 2009 року. Про ракету раніше розповідав вже колишній генеральний директор "Укроборонпрому" Герман Сметанін. У листопаді 2023 року він заявляв, що робота над цим комплексом триває.

У інтерв'ю "Економічній правді" Сметанін розповідав, що державна програма з нарощення виробництва ракет в Україні продовжується. Він також сказав, що всі працівники, які беруть участь у ній, є дуже мотивованими та хочуть завдати удару по російських об'єктах. Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи встигне ОТРК "Сапсан", який є важливою частиною ракетної програми, на поле битви, Сметанін пояснив, що така інформація надсекретна. Втім голова "Укроборонпрому" дав зрозуміти, що робота над установкою триває, всі хочуть "у*бати по Москві".

Точна інформація про те, чи є українські ракетні комплекси "Сапсан" і "Грім-2" одним і тим же проєктом чи це різні розробки, досі невідома. Офіційні джерела не дають жодних коментарів, а сам проєкт засекречено.

Військові експерти розділилися в думках щодо цього питання. Одні припускають, що "Грім-2" є експортною версією "Сапсану". Інші вважають, що це різні комплекси з різними характеристиками.

Прихильники першої версії аргументують свою думку тим, що "Сапсан" і "Грім-2" мають схожі зовнішні характеристики. Крім того, обидва комплекси розробляються "Укроборонпромом".

Прихильники другої версії вважають, що "Грім-2" має меншу дальність польоту, ніж "Сапсан". Вони також вказують на те, що "Грім-2" розроблявся для експорту до війни, а "Сапсан" - для потреб Збройних сил України. 

Останні розробки "Укроборонпрому"

Україна розробила і представила нову ракету-дрон, не гіршу за "Паляницю". Нова розробка отримала назву "Пекло", ймовірно натякаючи на те, що вже невдовзі очікує окупантів на українській землі. Новітня зброя потужна - вона здатна долати відстань у 700 кілометрів за одну годину. Український президент Володимир Зеленський і головнокомандувач Олександр Сирський вже оглянули новітню зброю. Першу партію новітньої зброї вже відправили на потреби ЗСУ.

Нову українську далекобійну ракету-дрон "Паляниця" вперше застосували на честь святкування Дня Незалежності. Вона поєднує тактико-технічні характеристики як ракети, так і безпілотника. Це робить її унікальною зброєю. До 24 серпня про таку розробку не було жодної інформації.

Але деякі деталі про "Паляницю", яка встигла знищити військовий об'єкт противника на окупованій території України, Інформатор вже зібрав. Зокрема, запускається "Паляниця" з наземної платформи та має дальність польоту до 600-700 км, що означає, що може дістати двадцяти російських аеродромів Росії.

Президент України Володимир Зеленський жартував, що назву ракети-дрона "Паляниця" ворогу буде складно вимовити. Також він додав, що цій зброї складно протидіяти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube