В Україну вже повернули 3310 українців, включаючи 161 цивільного, завдяки співпраці з Координаційним штабом
Україна створила новий канал комунікації та механізм звільнення полонених з Росії. Хоча поки що рано говорити про нові обміни, перспективи виглядають обнадійливо. На сьогодні Росія продовжує утримувати в полоні майже 14 тисяч українців.
Про це Лубінець розповів на пресконференції "Повернути означає врятувати", пише rfi.fr. Омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що за 2024 рік було отримано 177 тисяч звернень, більшість з яких стосуються порушення прав людини. Це майже вдвічі менше, ніж торік. Більшість запитів стосувалися консультацій з питань порушення прав людини.
Основним завданням Офісу омбудсмена, за словами Лубінця, є виконання четвертого пункту української Формули миру: повернення всіх полонених і депортованих. Разом із Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими вдалося повернути 3310 громадян України, зокрема 161 цивільного. Станом на сьогодні було проведено 53 обміни військовополоненими, останній з яких відбувся 25 червня.
Лубінець зазначив, що для звільнення полонених Росії працюють три напрямки, кожен з яких потребує окремих підходів: діти, цивільні та військовополонені.
Міжнародна коаліція з 39 країн допомагає у визволенні українських дітей. Деякі країни не готові публічно заявити про свою участь, але активно підтримують ці зусилля за лаштунками. Вже 736 дітей повернулися до України завдяки співпраці державних органів, громадських організацій та міжнародних партнерів. Офіс омбудсмана сприяв репатріації 129 дітей.
"Чи готуємося ми до наступної групи дітей? Так, але не можемо назвати точну дату. Ми мали випадки, коли публічне оголошення роботи призводило до блокування звільнення російською стороною", - сказав Лубінець.
Омбудсман також оголосив про підготовку ордерів на арешт представників російської влади. Поки що такі ордери виписані лише на Володимира Путіна та уповноважену при президенті РФ з прав дитини Марію Львову-Бєлову. Після публічних дій Міжнародного кримінального суду питання звільнення дітей зрушило з мертвої точки.
"Список відповідальних осіб дуже великий. Не лише вони беруть участь у депортації дітей", - запевнив Лубінець.
Обміни військовополоненими здійснюються згідно з Женевськими конвенціями. За міжнародними нормами їх звільнення має починатися після закінчення міжнародного воєнного конфлікту. Україна довела, що може повертати своїх громадян, попри ці норми.
Для безпеки майбутніх обмінів омбудсман не називає точної кількості полонених, але запевняє, що вона відома. На жаль, у полоні більшість полонених зазнають тортур.
"Основні порушення Росії - це тортури українських військовополонених, включаючи сексуальне, фізичне та психологічне насильство, а також вбивства", — зазначив Лубінець.
Звіт ООН показав, що російська влада вбила 38 українських військовополонених. Імена частини тих, хто виконував злочини, відомі. У звіті спеціальної доповідачки з питань тортур Еліс Едвардс вказано, що 90% українських військовополонених та цивільних зазнавали катувань у російському полоні.
31 травня під час чергового обміну було звільнено 75 українських героїв. За словами омбудсмана, всі вони зазнали тортур, включаючи сексуальне насильство.
У російському полоні перебуває понад 400 українських жінок-військовослужбовиць. Перший обмін жінками між Україною та Росією відбувся 17 жовтня 2022 року, коли з полону було звільнено 108 українок.
"Ми працюємо над організацією другого великого обміну, але поки що без деталей", — зазначив Лубінець.
Зараз у російському полоні перебуває понад 14 тисяч цивільних українців, затриманих з 2014 року. Міжнародне гуманітарне право забороняє обмін цивільними, дозволяючи лише обмін військовополоненими. Росія виносить численні судові вироки проти цивільних, даючи їм великі терміни ув'язнення - 20-25 років. Тому Росія не хоче проводити обміни цивільних. Лубінець також зазначив, що проводяться слідчі дії щодо неповнолітніх, які можуть отримати довготривалі тюремні строки.
"Ми маємо новий канал комунікації та механізм повернення цивільних громадян. Поки що не можу обіцяти швидке звільнення, але робота ведеться", — сказав омбудсман.
Обговорення обміну полоненими за формулою "всіх на всіх" відбулося під час саміту миру у Швейцарії в червні 2024 року. Дмитро Лубінець вважає, що такий обмін неможливий через різницю в кількості затриманих.
"На території Росії набагато більше затриманих українців. Хоча є підтримка партнерів, немає готовності з боку Росії", - пояснив омбудсман.
Він додав, що росіяни готові обговорювати обмінні процеси. Але вони не хочуть проводити швидкі великі обміни. Попри велику імовірність можливості обміну за формулою "всіх на всіх" після Саміту миру 15 червня, цього не сталося.
Нагадаємо, що Вселенський патріарх Варфоломій у травні, напередодні саміту, закликав до такого великого обміну. Про це духовний лідер заявляв під час літургії на честь Воскресіння Христова (Великодня).
"Духовно ми підтримуємо ініціативу "Нашого виходу" щодо обміну військовополоненими між Росією та Україною з нагоди великого свята Великодня. Це було б дуже конкретним виразом сили Воскресіння. Ми молимо Господа милості просвітити наші уми і серця, щоб ми могли йти шляхом істини та свободи, повні воскресіння і надії, з воскреслим Христом на наших устах", - заявляв патріарх.
На жаль, навіть слова святих отців залишаються не почутими. І єдине пояснення цьому, як раніше вже казав керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов - у тому, що Москва не зацікавлена в таких обмінах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.