За дев'ять місяців 2024 року не побудовано жодного бункера для енергостанцій, а існуючий захист недостатній
Україні загрожує чергова хвиля масової міграції громадян через сильні морози взимку та пошкодження енергосистеми внаслідок атак РФ. За дев'ять місяців 2024 року уряд не зробив нічого, щоб як слід захистити електростанції від ударів ворога. Посилаються в Україні на відсутність фінансування та корупцію.
Про це пише видання The Times. В матеріалі сказано, що понад 80% енергетики України або зруйновано, або пошкоджено. Коли температура впаде нижче нуля, Україна зіткнеться "з суворими та смертоносними зимовими морозами".
"Нездатність Києва побудувати бункери для електропідстанцій, які захистять їх від російських авіаударів, зробила країну вразливою перед зимою", - пише видання.
Україна зараз змушена обходитися так званими "першим" та "другим" рівнями захисту енергетичних об'єктів – це габіони, надземні бетонні укриття та системи ППО. Колишній голова агенства з питань захисту критичної інфраструктури Мустафа Найєм, якого в червні відправили у відставку, сказав, що Київ відмовився виділити півтора мільярда євро, які були потрібні на будівництво бункерів.
"Працювати було неможливо. Коли ви бачите, що керівництво уряду створює вам якісь штучні перешкоди, це марно... Коли люди в уряді бачать ці мільярди, вони навіть не можуть собі уявити, що немає ніякого інтересу для людей, які надають ці гроші", – сказав він.
Відсутність фінансування йде рука об руку з корупцією. Наступник Найєма, Сергій Сухомлін, заявив, що деякі підрядники очікували "занадто великого прибутку", тому довелося переглянути контракти з ними. А деякі з захисних споруд "перепроєктували" для скорочення витрат.
Зі свого боку, підрядники заявляють, що змушені брати кредити, щоб добудовувати укриття. Зараз споруди далекі від завершення. Окрім відсутності грошей, компанії стикаються з тиском – так, в офісі однієї з провідних українських будівельних компаній, які брали участь у контрактах із захисту підстанцій, відбулися обшуки з боку правоохоронних органів, які паралізували діяльність компанії.
"Якби необхідне фінансування було надано, ми б уже їх завершили, я впевнений. Якби третій рівень було завершено вчасно... відключень електроенергії було б набагато, набагато менше", – резюмував один з директорів компаній.
Росія масовано вдарила по Україні зранку 17 листопада. Масована ракетна атака тривала 2 години, атака БпЛА – понад 10 годин. РФ застосувала 120 ракет і 90 дронів, ППО вдалося збити понад 140 цілей, заявив президент України Володимир Зеленський.
У Києві постраждали: Печерський, Голосіївський, Деснянський та Дніпровський райони. Є пошкодження будинків, також удар був біля "Сільпо". Є постраждалі, яким надали медичну допомогу. У столиці та області діють аварійні відключення.
На Рівненщині удар припав по обласному центру. Місцевих попереджають про перебої зі світлом та водою. на Полтавщині теж лунали вибухи. В області діють аварійні відключення.
У Волинській області є влучання. Постраждала енергетична інфраструктура. За попередньою інформацією - без жертв та постраждалих. На Вінниччині є влучання в обʼєкти критичної інфраструктури
Також вибухи лунали на Одещині. Тут запроваджені аварійні відключення світла. Гучно було й на Франківщині, Дніпропетровщині (діють аварійні відключення), Запоріжжі, Хмельниччині, Чернігівщині (діють аварійні відключення), Закарпатті. Росія переважно цілила по енергетичній інфраструктурі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.