Україна може запросити іноземних миротворців: ключове рішення — за Верховною Радою

Конституція дозволяє миротворчі війська в Україні, але потрібне рішення ВР

Федір Веніславський, миротворці
У Раді пояснили, як допустити в Україну іноземних миротворців

Конституція України дозволяє ухвалювати рішення про розміщення іноземних військових формувань на території країни, якщо вони виконуватимуть функцію миротворців. Таке рішення може бути прийняте лише за згодою Верховної Ради. Утім наразі обговорення цього питання відбувається лише на рівні гіпотетичних дискусій. 

Про це в ефірі "Radio NV" розповів народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський, який є членом комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

За його словами, питання розміщення миротворців на території України може стати важливим інструментом для примушування Росії до миру. Він зазначив, що на засіданнях профільного комітету вже обговорювалися можливі сценарії залучення іноземних військових формувань.

"Це рішення взагалі приймається, за Конституцією, виключно за згодою Верховної Ради України. Рішення приймає президент. Але без затвердження Верховною Радою жодні іноземні війська на території України, чи це миротворчі, чи інші, розміщені бути не можуть", – підкреслив Веніславський.

Депутат додав, що у разі актуалізації цього питання та готовності іноземних партнерів розмістити свої війська в Україні, Верховна Рада буде змушена розглядати такі пропозиції.

"Наскільки ця ідея є життєздатною – я думаю, що якщо президент її озвучує систематично, то, напевно, якісь підстави для цього у президента є щонайменше. Наскільки вона буде реалізована – це залежить насамперед від наших партнерів. Тому що ми чудово розуміємо: Росія враз не зупинить свої активні бойові дії", – зауважив Веніславський.

Він також зазначив, що країни, які потенційно можуть відправити миротворців в Україну, усвідомлюють ризики таких дій.

"Цьому мають передувати якісь гарантії з боку, в тому числі, Російської Федерації, що вона припинить вогонь і не буде обстрілювати ті іноземні війська, які будуть на території України", – пояснив депутат.

На запитання про можливі зміни до Конституції для забезпечення правового регулювання цього питання, Веніславський уточнив, що зміни не потрібні.

"Конституція забороняє розміщення на території нашої країни іноземних військових баз. Але про іноземні військові формування йдеться у статті 85, яка передбачає, що дозвіл на їх розміщення ухвалює Верховна Рада", – заявив він.

Водночас депутат наголосив, що наразі обговорення цього питання відбувається лише на рівні гіпотетичних дискусій.

"Виключно на рівні таких дискусій про гіпотетичні можливі сценарії. Але конкретних варіантів на сьогоднішній день у нас в парламенті немає", – підсумував Веніславський.

Миротворці в Україні

Міністерка закордонних справ Німеччини Анна Бербок заявляла, що уряд країни розглядає можливість відправити своїх військових в Україну. Це може статися тоді, коли наша країна та Росія домовляться про припинення бойових дій. Німецькі військові таким чином можуть приїхати в країну в рамках міжнародній місії з контролю за дотриманням припинення війни в Україні.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявляв, що Варшава не планує приєднуватися до таких сил. Польща не відправить своїх військових в Україну навіть із навчальною метою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube