Аеропракт А-22 "Летюча лисиця" знову приніс бавовну до Росії
Для атаки 15 грудня на базу ОМОН у Грозному (Чечня, РФ) Україна, схоже, знову використала далекобійний безпілотник, створений на базі спортивного літака українського виробництва Аеропракт А-22. Про це 15 грудня повідомляє Forbes. Можливо, Україна модифікує не нові, а "секондхенд" - літаки, дійшло висновку видання.
За даними видання, удар по базі ОМОН у Грозному став ще одним випадком застосування Аеропракт А-22, який українська розвідка з початку цього року модифікувала в ударні безпілотники. Раніше ці дрони були використані для атак на такі цілі, як фабрика безпілотників (в Алабузі під Казанню), ракетний дослідницький центр та військово-морська база (в Каспійському морі), пише Forbes.
На відео, що потрапили до мережі після атаки у Грозному видно, що кабіна літака-дрону мала непрозорі заглушки замість стандартного прозорого скла, зазначає Forbes. Також журналісти звернули увагу на залишки фарби у хвостовій частині, де мав розміщуватись реєстраційний номер.
Це, на думку аналітиків, може свідчити про те, що українська розвідка бере літаки А-22, що були у використанні, для переробки в БПЛА, а не бере всі планери безпосередньо із заводу.
Внаслідок удару на базі ОМОН у Грозному стався вибух. Але при цьому не було характерної хвилі уламків, як це буває при використанні спеціалізованих боєприпасів далекобійних ракет, наприклад Storm Shadow. Висновків про характер закладеного в А-22 боєприпасу Forbes на підставі цього спостереження не робить.
А-22 "Летюча лисиця" - двомісний надлегкий літальний апарат із високорозташованим крилом, розроблений в українській компанії Аеропракт. Випущено не менше 1000 екземплярів А-22. Його вантажність – близько 150 кг, максимальна тривалість польоту – 4,5 год.
Цікаво, що дальність польоту для серійного А-22 обмежена 580 км, тоді як Грозний перебуває майже вдвічі від України. Але, за інформацією Forbes, українська розвідка з початку 2024 року переробляючи ці літаки на безпілотники, оснащує їх системами дистанційного керування, додатковими паливними баками та вибуховими зарядами. Такий дрон має дальність польоту до 1300 кілометрів і коштує близько 90 тисяч доларів.
Після кожного удару дронів по Чечні (а таких останнім часом було вже кілька) глава Чечні Рамзан Кадиров на словах дуже грізно відповідає ЗСУ (а насправді – ні). Українські сили заяви Кадирова ігнорують та продовжують завдавати ударів.
Про перший подібний удар стало відомо 29 жовтня. Двічі ціллю атаки ставала територія спеціального полку поліції імені Ахмата Кадирова у Грозному, розташована за чотири кілометри від резиденції Рамзана Кадирова. Під час атаки безпілотника 12 грудня поранення отримали четверо чеченських поліцейських.
У Грозному вранці 15 грудня знову було неспокійно. Над містом пролунала серія вибухів, спричинених атаками безпілотних літальних апаратів. Це третя атака дронів на Чечню за війну. За попередніми даними, один із дронів атакував базу ОМОНу. Кадиров стверджує, що постраждалих немає.