Київ готується до візиту Ентоні Блінкена та добрих новин щодо використання американської зброї по території Росії, уряд обіцяє найскладнішу зиму в історії, інтрига навколо отруйної плями, що наближається до столиці
Українські дрони накрили Москву, експерти кажуть, що таке траплятиметься лише частіше. Битва з окупантом триває, і вже завтра в Київ збирається завітати голова Держдепа США Ентоні Блінкен. Кажуть, приїде з добрими новинами, що прискорять перемогу. Тим часом у прем’єра Деніса Шмигаля - власна битва, з непередбачуваним результатом. Саме такий висновок можна зробити з великої пресконференції прем’єра, що відбулася сьогодні. Інформатор підводить підсумки вівторка, 10 вересня 2024 року. Ось головні події, про які варто згадати на цей час.
В мешканців Москви та області ранок почався не з кави, а з оцінки наслідків повітряної тривоги, що її спричинила атака українських дронів. Під удар потрапили декілька областей. Також безпілотники вдарили по Москві - один з них влетів у два житлових будинку у місті Раменське, у Підмосковʼї. Були руйнування та поранені. Загинула 46-річна жінка. Російські пабліки повідомляли, що пошкоджені щонайменше 20 квартир у будинку. Як мінімум 6 балконів згоріли повністю, ще шість залишилися без скла, віконних рам.
Московська влада стверджувала, що цієї ночі російська ППО збила 14 безпілотників у міських округах Подольськ, Раменське, Люберці, Домодєдово і Коломна. Аеропорти "Домодєдово" та "Жуковський" були зачинені, також перекривали рух Каширським шосе в сторону Москви через уламки БПЛА.
У той же час під удар попали окремі об’єкти в Липецьку, Тульській, Калузьській та Брянській областях. На Тульщині уламки БПЛА прилетіли на паливно-енергетичний об'єкт, але, зі слів росіян, нібито обійшлося без наслідків. За даними Міноборони РФ, Росію вночі 10 вересня загалом атакували 144 українських БПЛА.
Докладніше >>>
Не варто вважати, що ЗСУ обирали цілями житлові будинки чи мирних мешканців, коментує ці події військовий експерт Михайло Жирохов. Скоріше влучання по житловій забудові у Раменському відбулися через роботу російської РЕБ. Жирохов доводить це, спираючись суто на прагматичні розрахунки:
"У нас немає стільки дронів для того, щоб працювати по цивільних об'єктах, як це роблять росіяни, а, по-друге, все ж таки потрібно [вражати] військові об'єкти, а потім вже займатися іншими", - каже експерт, додаючи, що велика кількість БПЛА теж є вимушеним явищем. Бойова частина українських дронів набагато легше, ніж у Шахедів.
У свою чергу військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, представник групи "Інформаційний спротив" підкреслює, що атака мала не лише військове значення. Вона також демонструвала нездатність російського ППО протистояти таким самим масштабним загрозам, яким Росія майже кожну ніч піддає Україну.
"У той час як російські ЗРК мають низьку ефективність, їх посилюють РЕБ, але російський РЕБ не забирає контроль на себе або відводить ціль убік, він тупо пригнічує, позбавляє контролю оператора. Саме тому російські РЕБ небезпечніші для самих росіян, ніж для українських дронів", - каже Коваленко.
Він також зазначає: наслідки руйнувань житлового будинка в Раменському вказують не на влучання дрона, а протиракети ППО. Дрон залишив би значно менші пошкодження. Докладніше >>>
Мирні переговори з Росією замість військових дій, що в цілому вказують на нездатність будь якої із сторін досягти суттєвої переваги, сьогодні теж обговорювали. Причому у незвичному та навіть неприємному ключі.
Секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу дав інтерв’ю російським пропагандистам. Він розповів, що російський правитель Володимир Путін нібито погодився не бити по українській енергетиці: про це домовлялися під час переговорів за посередництва Катару (чи Туреччини). Але, за словами Шойгу, українська влада все зруйнувала: відмовилася від угоди, а потім почала військову операцію на Курщині. Тож виходить, українці приречені на найважчу в історії зиму через воєнні амбіції влади?
Це буде правдою, лише якщо вірити Шойгу. Експерти, опитані Інформатором, підказують: справжні переговори з Росією лише попереду. Зараз обидві сторони до них готуються. Спіч Шойгу теж є частиною цієї підготовки, тобто це заява, що підігріває увагу та викликає зацікавленість. І щодо переговорів, в України є власний план.
“Це намагання вплинути на західну громадську думку, на політиків, що Москва нібито хоче переговорів, але Київ їх зриває. Це не відповідає дійсності – жодних домовленостей не було. А заяви Шойгу – це ІПСО. З боку Катару була спроба організувати переговори, але це було скоріше спробою з’ясувати, чи можливі взагалі мирні переговори у подальшому. Або РФ знову б ставила невигідні для нас ультиматуми”, – зауважив політолог Володимир Фесенко у коментарі Інформатору.
Але пікантність ситуація надає те, що відомі західні медіа ще напередодні інтерв’ю Шойгу розповідали майже про те саме: переговори, енергетика, Катар. Щоправда заголом із посиланням на анонімні джерела. Про що це свідчить?
Чи майже про неймовірне: що Шойгу каже правду? Чи про те, що анонімними джерелами поважних західних медіа стають ті самі росіяни, що склали текст Шойгу... Докладніше в ексклюзивному розборі Інформатора >>>
До речі. Вже завтра в Київ завітає голова Держдепу США Ентоні Блінкен - в товаристві очільник британського МЗС Леммі. Очікується на добрі новини від них. Джерела в Конгресі США натякають на дозвіл використовувати американську зброю по території країни-агресора. Про те саме, згідно джерел у США, Байден говоритиме з британським прем’єром Киром Стармером під час зустрічі у п’ятницю. Докладніше >>>
Український прем’єр Деніс Шмигаль, який дуже рідко спілкується з пресою, дав цього вівторка розлогу пресконференцію. Яка увійде в історію через його вкрай сумний прогноз щодо цієї зими. Шмигаль прогнозує, що вона буде найскладнішою в історії України.
Ця коротка фраза прем’єра відштовхнула увагу від багатьох інших цікавих речей, що він розповів. Найцікавішими, на думку аналітиків Інформатора, виявилося те, як він оцінив перспективи транзиту газу з Азербайджану через українську ГТС. Власне Шмигаль заявив: до цих процесів уряд України не залучено.
"Ми не ведемо і не збираємося вести переговори з росіянами про нову угоду, або продовження існуючої угоди про транзит газу та нафти... Сьогодні український уряд, я, як прем'єр-міністр, ми не залучені до перемовин щодо транзиту російського газу або нафти", - наголосив Шмигаль.
Себто Шмигаль майже прямим текстом перекладає відповідальність у цих перемовинах на Офіс президента. Тобто доводить, що між прем’єром та Офісом є вкрай глибокі розбіжності. Власне це саме доводить і сам факт пресконференції - тобто заходу, якого прем’єр тривалий час наполегливо уникав. Бо відомо: такий піар не подобається Банковій.
Також на пресконференції Шмигаля народився інтернет-мем. Коментуючи курс гривні, Шмигаль протирічиво заявив, що емісії гривні у найближчий рік не буде - та додав, що з помірної емісії не треба робити трагедію.
Також під час пресконференції прем’єр пояснив, навіщо Україні "міністерство єдності" і зробив низку гучних заяв про гроші, війну та чистки в Кабміні. Докладніше >>>
У столиці у вівторок відбулося щось незрозуміле. Ще в понеділок представники місцевої влади бадьоро заспокоювали киян, щодо ситуації із забрудненям Десни. Вони казали: отруйна пляма, через яку у Десні та її притоку Сеймі відбувся мор риби, вже "накрила" Чернигів та за кілька днів досягне Києва. На відміну від Чернигова, який не використовує воду з Десни, Київ забезпечується саме цією водою на 70 відсотків. Проте хвилюватися нема чого: комунальники впораються - піддадуть воду додатковому очищенню.
Але у вівторок саме комунальники повідомили: ситуація з питною водою у Києві не така вже й контрольована, а у разі, якщо (чи, радше, коли) брудна пляма дійде до столиці, місто припинить забирати воду на Деснянській водопровідній станції. Це стане величезною проблемою для міста, тобто столицю чекає комунальна аварія великих масштабів.
Заяву зробив у вівторок, 10 вересня, заступник директора ПрАТ "Київводоканал" Володимир Костюк. Він повідомив в етері телеканалу Еспресо: через забруднення річки Десна місто Київ може перейти на альтернативні джерела водопостачання. А очікуваного процесу розбавлення забруднення водою, як прогнозували (і як писав Інформатор днями), не сталося.
Заява виявилася настільки дивною та неочікуваною, що її одразу ж почали спростовувати у тому ж Київводоканалі. Тобто підлеглі Костюка спростовували слова свого шефа. Здавалося б Костюк наговорив дурниць?
Може бути, що й ні. Хоча заява Костюка може й не відповідати дійсності, варто зауважити, що сам він є досвідченим та високопрофесійним експертом своєї справи. Та можливо він дослуховувся до свого безпосереднього керівництво. А хто володіє Київводоканалом - питання складне та заплутане. Воно торкається вже забутої історії часів Революції Гідності - так званої "Віденської змови". Тобто не доведеної достеменно угоди між Кличком, Порошенком та Льовочкіним, внаслідок якої Порошенко нібито став президентом, Кличко отримав управління Києвом, а Льовочкін, що був на той час набагато ближчим до злочинної влади Януковича, частково зберіг свій бізнес.
Цікаво, що Київводоканал, як і Еспресо ТВ, де Костюк зробив свою гучну заяву, через заплутану мережу довірених людей, має відношення до учасників тієї самої недоведеної Віденської змови. З деталями можна ознайомитися в спеціальному розслідуванні Інформатора.
І на останок ще декілька новин за вівторок, що здатні навести на роздуми: