Удар по Львову, аварія на АЕС та судний день уряду - головні новини 4 вересня

Однією з причин відставок в уряді експерти називають втому чиновників та вигоряння, Верховна Рада поновить розгляд кадрових питань у четвер: між тим Україна оговтується після ракетних ударів по Львову, Кривому Рогу, спливають шокуючі деталі трагедії в Полтаві

Головні події 4 вересня
Де тут вихід? Головні події 4 вересня - колаж: Інформатор-Україна

Кожен день нова трагедія. Сьогодні це був Львів, там ракети влучили прямо у середмістя, житлові будинки. Наслідок - 7 людей загинуло, 64 поранено, всі мирні мешканці. Прогнози експертів невтішні, вони вважають - це нова тактика Путіна. У найближчі два місяці ракетні удари по містах України лише посиляться. Інформатор підсумовує події середи, 4 вересня 2024 року. Головними темами дня були ракетні удари по цивільним та перезавантаження уряду.

 

Трагедії, що стають нормою

Вранці Росія вдарила Кинджалами по Львову - ракети прямували у центр міста. Там немає значних військових об’єктів - житлові райони. Більш ніж 50 будинків пошкоджені, деякі мали неабияку історичну цінність.

«Це серце нашого міста, історична спадщина. Точно розуміємо, що з шести будинків людей виселяємо», - казав з цього приводу мер Андрій Садовий.

Загинули люди. 5-річна дівчинка загинула уві сні. Є кадри, як її тіло рятувальники дістають з-під завалів. Ми не будемо їх оприлюднювати.

Ярослав Базилевич
Тільки що втратив усю сім’ю: Ярослав Базилевич, щойно його дістали зі зруйнованої будівлі. Фото: REUTERS

Мабуть, найприголомшливішою є історія Ярослава Базилевича, родина якого - дружина та троє дітей - збиралася до бомбосховища. Забули воду, Ярослав повернувся по неї до квартири саме у момент прильоту. Світлина, від якої одразу моторошно: він втратив всю сім’ю, сам вижив.

Докладніше >>>

Вибухи у Львові чули Ірина Федишин, Наталка Карпа та ще деякі представники українського шоу-бізнесу. Кажуть, молилися та плакали.

Зірки висловили у соцмережах підтримку жителям міста та засудили терористів. Взагалі від вівторка, 3 вересня, коли росіяни завдали удару по Полтаві, більшість сторінок знаменитостей саме про ці трагедії.

Докладніше >>> 

Тому Польща готова допомогти у відновленні пошкоджених унаслідок російської атаки у Львові будинків. Про це у соцмережі Х 4 вересня заявив польський прем'єр-міністр Дональд Туск.

Докладніше >>>

Рятувальні роботи у центрі Львова завершилися в середині дня. Стан принаймні 11 поранених, яких доставили у лікарні, за словами фахівців Першого медоб’єднання Львова, критичний.

Докладніше >>>

Ракетний удар по середмістю Львова
Ракетний удар по середмістю Львова

Прогнози експертів невтішні. Ексрадник колишнього міністра оборони Олексій Копитько вважає, що кількість обстрілів українських міст буде збільшуватись у найближчі місяці. Він пов'язує цей прогноз зокрема з тим, що в США починається передвиборча кампанія. Напередодні виборів будь-яка зміна обраного курсу адміністрації США буде вважатися за поразку. Тож ані президент, ані Держдеп нічого не можуть вдіяти. Їм залишається лише робити гучні заяви. Через це руки у Росії розв’язані. Копитько попереджає, що найближчі два місяці можуть стати критичними для України.

Докладніше >>>

 

Судний день для уряду та гріхи чиновників

Гучні відставки в уряді, що їх було анонсовано напередодні, відбулися лише частково. Рада не проголосувала за деяких високопосадовців. Зокрема їй не вистачило голосів, щоб відправити у відставку Ірину Верещук, віцепрем'єр-міністра — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Кажуть, це розлютило Зеленського, тож увечорі він зібрав фракцію Слуг народу на таємну зустріч, де обговорив, кого на кого він збирається змінювати та можливо, навіщо це все. Докладніше >>>

У решті решт Рада погодила звільнення:

  • Олександра Камишіна, міністра з питань стратегічних галузей - він стане радником керівника Офісу Президента з питань економіки та енергетики замість Ростислава Шурми, звільненого напередодні.
  • Ольги Стефанішиної, віцепремʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
  • Руслана Стрільця, міністра захисту довкілля та природних ресурсів.
  • Дениса Малюськи, міністра юстиції.

Раніше пішли з кабінетів влади очільник Укренерго Володимир Кудрицький та заступник голови Офісу Президента Ростислав Шурма. Інші звільнення заплановані на 5 вересня. Експерти, знайомі з процесом, прогнозують: норовливість, що депутати продемонстрували, під час першого голосування - вже у минулому. У четвер Рада має проголосувати, як по писаному.

Володимир Зеленський, президент України

"Будуть зміни в Офісі та Уряді. Розраховую і на зміни напрямків як внутрішньої так і зовнішньої політики. Треба більше взаємодії між громадами та центральною владою, особливо перед зимовим сезоном"
Image

Зеленський анонсував перезавантаження влади на всіх рівнях

Наразі вже відомо, хто збирається обійняти нові посади в переформатованому уряді. Саме це обговорювали на вечірній зустрічі фракції СН із президентом:

  • Міністр закордонних справ: Андрій Сибіга (нинішній заступник Дмитра Кулеби)
  • Віцепрем'єр-міністр – міністр розвитку громад і територій: Олексій Кулеба. Він керуватиме міністерством до його розподілу на два окремих відомства - за напрямками інфраструктури та регіональної політики.
  • Міністр юстиції, віцепрем'єр-міністр з євроінтеграції: Ольга Стефанішина.
  • Міністр у справах ветеранів: Наталія Калмикова.
  • Міністр культури та інформаційної політики: Микола Точицький, який має міжнародний досвід для боротьби з дезінформацією.
  • Міністр аграрної політики: Віталій Коваль.
  • Міністр молоді та спорту: Матвій Бідний.
  • Міністр захисту довкілля: Світлана Гринчук.
  • Міністр стратегічної промисловості: Герман Сметанін, тоді як Олександр Камишін перейде до Офісу Президента для роботи над питаннями озброєння та інфраструктури.
  • Ірина Верещук також приєднається до Офісу Президента, де обійматиме посаду заступниці керівника з профільних питань.

Проте залишається питання, точно відповісти на який важко навіть експертам. Навіщо це все? Володимир Фесенко, поважний політолог, з яким консультуються представники влади, відставку міністра зовнішніх справ Кулеби, який був дуже близьких як до особисто президента, так й до голови його Офісу, пояснює втомою та вигорянням. Інформатор також зібрав інші версії, щодо одномоментної відставки такої значної кількості представників влади.

Докладніше >>>

Як ви ставитесь до кадрових змін у владі?

 

Аварія на АЕС та можлива корупція в Укренерго

Навіть якщо причини відставки більшості членів уряду не є наразі прозорими та зрозумілими, то з деякими посадовцями простіше. Через відставку голови Укренерго навіть спалахнув скандал: його підтримали деякі члени наглядової ради цієї держкомпанії, які в решті решт пішли з роботи за ним.

Хоча публічно влада не коментувала причини відставки Кудрицького, скласти уявлення можливо. Укренерго у 2023 році замовило будівництво захисних споруд на електричних підстанціях на 4,3 млрд грн. Роботи мали завершити наприкінці 2023 - на початку 2024 року, але вони не завершені досі. А метою цих робіт був якраз захист трансформаторних підстанцій - саме тих, що були знищені під час минулої ракетної атаки.

Як йдеться у розслідуванні Інформатора, НЕК "Укренерго" уклало впродовж 2023 року 63 однотипні угоди на реконструкцію трансформаторних підстанцій з різними підрядниками у регіонах. Тендери не проводилися, "Укренерго" самостійно обирало підрядників. Це дозволено в умовах війни. У решті більшість підрядників навіть не почало роботи, хоча відтоді минув рік.

Докладніше >>>

Південноукраїнська АЕС
Укренерго спростовує, що на одному з реакторів Південноукраїнської АЕС сталася аварія.

У скандал 4 вересня також потрапив ще один державний енергетичний монстр - Енергоатом. Очільник Центру досліджень енергетики Олександр Харченко з посиланням на два незалежні джерела повідомив про нову аварію на Південноукраїнський АЕС. На його думку, вона спричинила дві зайві черги відключень від Укренерго 3 вересня, тому що енергоблок на 600 МВт знизив видачу. На думку експерта, скоріш за все, наступного тижня піде в ремонт, тож, ситуація в енергетиці не покращиться. Енергоатом інформацію про аварію на Південноукраїнській АЕС спростовує.

Докладніше >>> 

Національний кешбек із приколом

Вже третій день українці цікавляться деталями програми Національний кешбек. 10 відсотків грошей, витрачених на товари українських виробників держава обіцяє повертати у якості кешбеку на картку банка, що долучиться до акції. Виявляється, не все тут просто. Ті, хто бажають взяти участь, мають надати доступ до банківської таємниці. Це вказано в умовах договору на обслуговування відповідної банківської карти. Інформатор розбирався, чи це є небезпечним та хто може неочікувано отримати доступ до ваших фінансових операцій.

Докладніше >>> 


І на останок ще декілька новин 4 вересня, які спонукають замислитися:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube