У Європарламенті пропонують забрати в Грузії статус країни-кандидата на вступ до ЄС

Понад 30 депутатів Європарламенту вважають, що прийняття закону про так званих "іноагентів" в Грузії робить цю країну негідною членства в Євросоюзі

протести в Грузії, Європарламент
Попри масові протести людей, влада Грузі прийняла скандальний проросійський закон, відкинувши країну назад від перспективи членства у євросоюзі

У вівторок, 7 травня, понад 30 депутатів Європарламенту закликали забрати в Грузії статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. На їхню думку, спроби влади змусити замовкнути мирних демонстрантів і застосування сили під час прийняття закону про так званих "іноагентів" вийшли за межі елементарного уявлення про демократію. Відтак дії грузинської влади суперечать дев’яти крокам Єврокомісії, ігнорувати цей факт не можна. 

Як пише SOVA, 31 депутат Європарламенту підписав заяву до високого представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля призупинити для Грузії статус кандидата. Вони вважають, що спроби змусити замовкнути мирних демонстрантів і застосування сили владою є вагомим аргументом для цього. 

"Така поведінка ще більше посилила напруженість та поляризацію у грузинській політиці та суспільстві. Дії грузинської влади суперечать дев’яти крокам Єврокомісії і що це більше не можна ігнорувати. Поведінка уряду Грузії та керівної партії "Грузинська мрія" суперечать зобов'язанням країни-кандидата в ЄС. Відповідно, статус кандидата для Грузії має бути припинено без подальшого прогресу на шляху вступу", – йдеться у заяві.

Крім того, євродепутати хочуть переглянути фінансування ЄС державного бюджету та урядових програм Грузії. Вони готові працювали, щоб підтримати грузинський народ та його прагнення до євроінтеграції. Але є певні демократичні критерії, правила та закони, і вони єдині для всіх країн-кандидатів. На жаль, в Грузії їх не дотримуються. 

Проєвропейські настрої людей і проросійський уряд

Грузія подала заявку на членство в ЄС в один день із Молдовою 3 березня 2022 року та два дні після України. Це підтримала президент Грузії Саломе Зурабішвілі та прем'єр-міністр Іраклі Гарібашвілі під час пресконференції 2 березня 2022 року. Але 17 червня 2022 року Єврокомісія відмовила Грузії в рекомендації щодо отримання статусу кандидати, заявивши, що Грузія отримає його лише після виконання певних умов. Далі, 23 червня 2022 року, Європейський парламент  ухвалив резолюцію із закликом невідкладно надати статус кандидата на членство в Європейському Союзі для України та Молдови, а також підтримати європейську перспективу для Грузії. 

Проте влада Грузії, попри масові протести людей, прийняла антидемократичний пропутінський закон про так званих "іноагентів". І він може зачинити двері перед країною до ЄС або ж загальмувати цей шлях надовго. Грузинські спецпризначенці жорстко розганяли демонстрантів,  силовики застосовували силу проти протестувальників та розпилювали сльозогінний газ. Після цього німецька євродепутатка від партії "зелених" Віола фон Крамон запропонувала позбавити Грузію статусу кандидата на вступ до ЄС. Вона також закликала заморозити фінансування зі скарбниці ЄС спільних з Тбілісі проєктів. 

Нагадаємо, раніше заступник Єнса Столтенберга, румунський політик Мірча Джоане, припустив, до НАТО у найближчі роки доєднаються Грузія, Молдова та Україна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube