Мати хлопця розповіла, що директорка і заступниця директорки Тернопільської обласної бібліотеки для дітей побоюються, що її син Святослав може написати в бібліотечних книжках "слава росії"
У місті Тернопіль розгорівся скандал навколо того, що 7-річному синові української журналістки Катерини Посохової відмовили у безоплатному користуванні книжками у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей. За словами мами хлопчика, підставою для вимоги застави у 600 грн за дві крижки стало побоювання, що маленький користувач бібліотеки зіпсує книжки написами "слава Росії". При цьому родина є переселенцями з Харкова і зареєстрована в цьому місті, хлопець відмінно вчиться у школі, а мати - працює. Нарікань раніше стосовно книжок, які брали в шкільній бібліотеці, не отримували.
Мати Святослава Катерина Посохова розповіла неприємну історію у себе в Facebook. Вона додала також пару світлин: на першій фотографії - її син Святослав, який відомий своєю пристрастю до книг, читає улюблену книгу. Наступне фото зроблене під час відвідування Тернопільської обласної бібліотеки для дітей.
Відповідно до розповіді Катерини, директорка та заступниця директорки бібліотеки висловили побоювання, що Святослав може "написати "слава Росії" у бібліотечних книжках, і, внаслідок цього, вони відмовилися видавати хлопцю книги без застави. Така поведінка шокувала Катерину, оскільки протягом двох років в місцевій бібліотеці ніяких претензій не було.
Згідно з розповіддю матері, бібліотека виставила рахунок у 600 гривень як заставу за дві обрані книги, вважаючи їхню сім'ю "не своєю". Після годинної розмови про неприпустимість дискримінації та апеляції до Конституції, їм відповіли, що або платіть, або залишайтеся без книг, або викликайте поліцію. Ситуація викликала обурення у Катерини та її сина, який засмутився через таке ставлення. Вони почули також неприязні коментарі щодо переселенців, яким жителі міста не можуть довіряти навіть після тривалого перебування в Тернополі.
Скандал набув розвитку, адже цей інцидент став приводом для обговорення питання дискримінації та прав громадян на доступ до культурних ресурсів у місті. Згодом в обласній бібліотеці пояснили виданню Гал-інфо, що інструкція їхнього закладу передбачає заставу за цінні книжки, тож права 7-річного хлопчика, який переїхав у Тернопіль з Харкова, ніхто не порушував. Про це повідомила заступниця директора Тернопільської обласної бібліотеки для дітей Надія Чайківська. За її словами, постійні жителі Тернопільської області теж повинні вносити заставу у випадку, коли книжка цінна, або якщо у бібліотеці є всього один чи два примірники.
"Це є наша матеріальна відповідальність. І якщо людина приїхала до нас тимчасово і через деякий час поїхала, а книжку не повернула, то ми мусимо це відшкодувати", – пояснила заступниця директора бібліотеки.
Отже, згідно з правилами обласної бібліотеки, якщо людина не є зареєстрована у місті, вона повинна залишати заставу, щоб користуватися цінними книгами. Але насправді журналісти, не знайшли жодної згадки про заставу, коли перевіряли правила користування книгами на сайті бібліотеки. Інформація про це також не була знайдена в розділі про платні послуги, надавані бібліотекою.
Заступниця директора бібліотеки також відкинула звинувачення, що вони вимагали конкретну заставу у розмірі 600 гривень за дві старенькі книжки. З її слів, її здивувало саме те, що мати хлопця вже заздалегідь знала суму, яку треба внести, не дочекавшись жодних пояснень.
І ось деталь, яка робить цю історію ще цікавішою: вказується, що навіть наказ Мінкультури, який регламентував заставу за книги, втратив чинність у 2011 році. А відповідно до ст. 22 закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" користування бібліотечними фондами є безоплатним. Отже, питання про те, на яких підставах бібліотека вимагала цю заставу, залишається риторичним. І коли ця історія стала відома у соціальних мережах, директор мережі книгарень "КнигоЛенд" Ігор Зарудько обіцяв надіслати хлопчику добірку книжок, виражаючи свою підтримку переселенцям.
"У квітні-червні 2022 року ми спільно з видавництвом "Ранок" дуже активно надавали книжки людям в бомбосховища в Харкові, Києві, Дніпрі, Одесі. Ми передавали книги для переселенців в Кременчуці, Ужгороді, Чернівцях, Рівному, Житомирі і інших містах. Ми продовжуємо підтримувати переселенців, тому що ми з Харкова, ми знаємо, як це жити не вдома", - написав він.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до співгромадян, які залишили країну через російське вторгнення, з проханням повернутися та долучитися до оборони батьківщини. За його словами, українці можуть повернутись та допомогти захистити країну від ворога. При цьому Кулеба підкреслив важливість кожного внеску у боротьбу за незалежність України.
Нагадаємо, що з початку війни близько шести мільйонів українців знайшли притулок у країнах Європейського Союзу, зіткнувшись із викликами еміграції та адаптації. Нещодавно агентство ООН у справах біженців провело дослідження та з’ясувало, скільки українців хочуть повернутися додому через два роки повномасштабного вторгнення. У майбутньому приїхати назад в Україну збираються майже дві третини біженців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.