У справі про мільйони хабаря судді Князєва майже 130 тисяч доларів буде повернуто - як таке сталося

Рішення суду: кошти, що були вилучені в травні 2023 року під час обшуку квартири колеги Князєва судді Жанни Єленіної, мають бути повернуті

справа Князєва
Вироку по рекордному хабарю екс-голові ВС ще не має.

У справі про мільйон хабаря судді Князєва, що очолював Верховний Суд, обшуки проводилися у ще у трьох суддів. Загалом під час обшуку в одного з колег Князєва знайшли 177 750 доларів та 10 тисяч євро. З цієї суми слідчий суддя Вищого антикорупційного суду погодився арештувати лише 50 тисяч доларів. Тож апеляційна палата Вищого антикорупційного суду прийняла відповідну ухвалу. 

Ухвала апеляційної палати Вищого антикорупційного суду вже оприлюднена. При цьому прокурор САП наполягав, що інші гроші теж «брудні» й потрібно знайти весь хабар. 

У справі судді Князєва повернуть понад 127 тисяч доларів та 10 тисяч євро 1

Велику кількість грошей у доларах та євро знайшли 16 травня 2023 року у квартирі судді Верховного Суду Жанни Єленіної. Гроші знаходилися у рюкзаку в різних конвертах. 

суддя Єленіна
Суддя Жанна Єленіна

«Зокрема, у чорному конверті формату А4 було відшукано грошові кошти у сумі 17 100 доларів США та 25 000 доларів США, в інших аналогічних конвертах формату А4 віднайдено 10 000 євро та 35 000 доларів США. Також у приміщенні кухні за кутком у шафі виявлено чорну папку для паперу формату А4, в якій виявлено грошові кошти у сумі 50 000 доларів США та у сумці на кухонному столі було виявлено 650 доларів США», - йдеться в матеріалах справи з судового реєстру.

Загалом у судді знайшли, за матеріалами з судового реєстру, «127 750 доларів США, 10 000 Євро та 50 000 доларів». Прокурор САП звернувся до Вищого антикорупційного суду (ВАКС), щоб той арештував ці гроші. Там послухали та визнали підозрілими лише 50 тисяч доларів. Прокурор таке рішення не прийняв та намагався його оскаржити.

Нагадаємо, що суддю Всеволода Князєва підозрюють в отриманні хабаря у 2,7 мільйона доларів. На брифінгу директор НАБУ Семен Кривонос розповідав, що гроші передавали у два етапи. А тепер виявляється, що їх не можуть знайти та арештувати?

 

В прокуратурі зізналися, що не можуть знайти весь рекордний хабар. В прокуратурі заявили, що «є достатні підстави вважати» що інші знайдені гроші і є ця «взятка». Хоча доказів цього у слідства не було.

Судді в апеляції послухали такі заяви та спустили прокурора «з небес на землю». Там пояснили, що без достатніх доказів арештовувати гроші тільки тому, що хабар добре сховали, не вийде.

Рахуйте гроші правильно

Щоб довести свою позицію, обвинувачення заявляло, що судді неправильно порахували доходи Єленіної. Тому в неї не могло бути стільки чесно зароблених доларів та євро.

Суддя теж не осталася осторонь та спочатку попросила зняти арешт з тих 50 тисяч. Проте потім відмовилася від цієї скарги.

Виявилося, що за період з 2019 по 2022 рік Жанна Єленіна мала готівкою 400 тисяч гривень, а на рахунках у банках в неї було 1 мільйон 007 тисяч 226 гривень. Тобто рух коштів по банківських картках та зняття готівки свідчили, що гроші, знайдені у неї при обшуку, можуть бути законними. До того ж на той час суддя проходила по справі як свідок та у прокурора не було доказів, щоб її підозрювати.

«Доводи, що такі кошти можуть бути неправомірною вигодою ґрунтуються на домислах, оскільки здійснений огляд під час обшуку свідчив, що лише частина грошових коштів відповідає ознакам неправомірної вигоди», - йдеться у висновку суддів.

Тому бажання прокурора арештувати всі знайдені у судді Єленіної гроші не виправдалися. 

Нагадаємо, що Жанна Миколаївна починала працювати суддею в районному суді Києва з червня 1997 року. Суддею ВС вона стала у травні 2019 року. 

В кого ще шукали рекордний хабар

Судячи з даних судового реєстру, у травні 2023 року в будинку іншої судді ВС Ірини Григор’євої в Обухівського району Київщини теж шукали гроші. 

У справі судді Князєва повернуть понад 127 тисяч доларів та 10 тисяч євро 3

Тоді теж знайшли та арештували майже 70 тисяч доларів. Адвокати просили повернути гроші судді, проте та «відкликала» їх скаргу.

У справі судді Князєва повернуть понад 127 тисяч доларів та 10 тисяч євро 4

За офіційними даними, Ірина Вікторівна обіймає посаду судді ВС з листопада 2017 року. На початку своєї кар’єри вона працювала стажисткою у різних районних прокуратурах Києва. Була адвокатом, а з листопада 2003 року стала суддею. 

Крім цього, у колишнього судді Верховного Суду Сергія Стороженка по справі рекордного хабаря арештували телефон iPhone 13

У справі судді Князєва повернуть понад 127 тисяч доларів та 10 тисяч євро 5

В гаджеті знайшли чати з видаленими повідомленнями в Viber та Telegram. Слідство вважало, що в переписці можуть бути відомості про нібито розподіл коштів за ухвалення потрібного рішення.

Адвокат Стороженка намагався повернути телефон, але нічого не вийшло. Пристрій відправили на експертизу, щоб побачити, що саме обговорювали у видалених повідомленнях.

У справі судді Князєва повернуть понад 127 тисяч доларів та 10 тисяч євро 6

Цікаво, що обшук у Стороженко проходив у травні 2023 року. Приблизно в той же час суддя попросив про відставку (з виплатами як суддям ВС), і вже 8 червня цього року Вища рада правосуддя його звільнила

Відомо, що до ВС Стороженко прийшов разом із суддею Григор’євою у листопаді 2017 року. 

Нагадаємо, що хабар у $2,7 мільйона був начебто пов’язаний з рішеннями на користь бізнесмена Костянтина Жеваго у справі про Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.

Раніше Інформатор розповідав деталі скандалу щодо звільнення прокурора по «справі Князева».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube