Хто буде судити суддю Князєва та скільки років у тюрмі йому загрожує

Читать на русском

Князєв – не перший суддя, якому загрожує тюрма. Якщо ексголову Верховного Суду визнають винним, то він може зустріти за ґратами своїх колег. Проте деякі з них отримували строки у в'язниці за хабар у 500 гривень. Не те що 2,7 мільйона доларів

Читать на русском
хабар голові Верховного Суду
На суддю Князєва чекають важкі месяці

Князєв – не перший суддя, якому загрожує тюрма. Якщо ексголову Верховного Суду визнають винним, то він може зустріти за ґратами своїх колег. Проте деякі з них отримували строки у в'язниці за хабар у 500 гривень. Не те що 2,7 мільйона доларів

16 травня 2023 року стало відомо, що ексголова Верховного Суду Всеволоду Князєву та адвокату, яких піймали на хабарі у 2,7 мільйона доларів, повідомили про підозру. Після цього події почали розвиватися дуже швидко.

У соцмережі припускають, що адвокатом може бути Олег Горецький. Нібито саме його адвокатське об’єднання була «бек-офісом», через який «вирішували» питання у Верховному Суді.

'
Разом з Князєвим міг бути затриманий адвокат Олег Городецький. Скін з коментів інформаційної агенції «Судовий репортер»

 

17 травня у Вищому антикорупційному суді (ВАКС) відбулося засідання щодо законності затримання ексголови Верховного Суду. 

 

За словами одного з адвокатів Князєва, його не могли затримувати без рішення Вищої ради правосуддя. Проте у цьому правилі є виключення. Наразі, такого рішення ради не має, а є тільки подання, яке Князєв з адвокатами отримали перед засіданням у ВАКС.

Якраз на виключення спирався прокурор, коли обґрунтовував необхідність затримання Князєва «не за процедурою». Закон дозволяє затримувати суддю без дозволу ради правосуддя під час або після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, якщо таке затримання є необхідним для збереження доказів.

«Під час проведення обшуку були певні перешкоди зі боку Князєва, які вже покладені прокурором в подання до Вищої ради правосуддя щодо утримання під вартою судді Князєва. Якби Князєв видав решту суми в повному обсязі неправомірної вигоди, можливо тоді б не існували підстави для його затримання та утримання під вартою», - заявила під час судового засідання сторона обвинувачення.

Виявилося, що під час обшуку окрім грошей у Князєва забрали два телефони. До одного з них він не надав пароль, а з другого намагався видалили інформацію.

Слідчий суддя ВАКС постановив, що затримання Князєва було законним. Ця ухвала вже набрала законної сили та оскарженню не підлягає. Наступний крок прокуратури – домогтися утримання Князєва під вартою.

Що трапилося у Верховному Суді

Нагадаємо, що НАБУ і САП викрили можливу схему підкупу керівництва Верховного Суду. Нібито 2,7 млн доларів передавали голові ВС в обмін на рішення начебто на користь Костянтина Жеваго. 

Жеваго, який перебуває за межами України, розіслав в українські редакції та інформаційні агенції листа, що він не причетний до рекордного хабаря найголовнішому судді України. 

«Велика палата ВС ухвалила свою квітневу ухвалу не в моїх особистих інтересах, а в інтересах великої, публічної компанії з поважними акціонерами, яка торгується на основному майданчику Лондонської фондової біржі», - йдеться у заяві Жеваго, яка опублікована на сайті «Інтерфакс-Україна».

Проте на брифінгу директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос наполягав, що версія про Жеваго та акції Полтавського гірничо-збагачувального комбінату є основною.

За словами Жеваго, це «безпідставний зв'язок і явне підтасовування». 

«Було припинено спробу сумнівних офшорних компаній, пов'язаних із фігурантами санкційних списків США і Європи, зокрема громадянами Росії, здійснити рейдерське захоплення великого промислового активу. Ми з іншими акціонерами переконалися, що саме у вищій судовій інстанції України можна домогтися захисту своїх законних прав», - зазначив співвласник Ferrexpo.

Як звільнятимуть Князєва з посади та хто має його судити

За словами адвоката Віталія Погосяна, процес звільнення розпочався, але поки не завершився. Таємним голосуванням більшістю голосів Пленум Верховного Суду достроково припинив  повноваження голови Верховного Суду Всеволода Князєва з 16 травня 2023 року

Колеги Князева заявили, що день, коли їх керівника спіймали на хабарі - це «чорний день в історії Суду». До обрання нового голови керувати ВС буде суддя з найдовшим стажем на посаді судді цього суду.

За словами адвоката Погосяна, Князєв втратив посаду голови суду, проте залишився суддею. Остаточно його може звільнити лише Вища рада правосуддя на своєму засіданні. Проте й це не відбудеться одразу. Спочатку ще буде відсторонення від здійснення правосуддя, а якщо суд визнає Князєва винним, тоді його викреслять з системи та позбавлять суддівських пільг.

Як пояснив адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов, судити Всеволода Князєва буде Вищий антикорупційний суд.

«Процедура притягнення Князєва до кримінальної відповідальності передбачена КПК України, що передбачає повідомлення про підозру, складання обвинувального акту та передача його до суду. Далі вже відбувається судовий розгляд кримінального провадження ВАКС, який або виносить обвинувальний або виправдовуваний вирок», - сказав Євген Воробйов.

Разом з тим притягнення судді до відповідальності має деякі особливості.

«Повідомлення про підозру можливе лише Генеральним прокурором або його заступником (Керівник САП)», - заявив адвокат.

Захисники сходяться на думці, що за попередньою кваліфікацією злочину ексголові ВС загрожує до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна. Проте в ході розгляду справи тяжкість злочину може бути змінено.

Чи засуджували суддів до тюрми в Україні

Адвокат Сергій Погосян пригадав справу судді з Дніпра Наталії Овчаренко, яка ходила до екскерівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назара Холодницького разом з колишнім головою Кіровського райсуду Геннадієм Підберезним. Вони намагалися дати керівнику САП частину хабаря у 50 тис. доларів. Весь хабар повинен був скласти 300 тис. доларів.

В такий спосіб судді намагалися «відмазатися» від звинувачень в отриманні хабаря за незаконне виділення землі у курортному селі Орлівщина на Дніпропетровщині. 

Хто буде судити суддю Князєва та скільки років у тюрмі йому загрожує 2

'
Правоохоронці розкладають долари на диванах та килимах. Фото - сайт Інформатор Гроші

В результаті, суддя Овчаренко отримала 10 років тюрми, але це рішення можуть змінити

Дніпро також «прославився» скандалом з іншим суддею Андрієм Леоновим. Хабар Леонову в 15 тисяч доларів правоохоронці сфотографували не на красивому дивані, як у випадку з Князєвим, а на підвіконні.

хабар
Хабар, давали у справі про фермерське господарство. Фото – сайт Інформатор Гроші


Колишнього суддю Леонова засудили до 11 років тюрми, проте й у цьому випадку це рішення можуть переглянути. 

Юрист Центру протидії корупції Вадим Валько у колонці для «Української правди» пише, що Верховний Суд захищав від тюрми своїх колег, засуджених Антикорсудом за хабарі.

«Подбіне мало місце зі скасуванням вироків щодо судді Івана Тулика із Закарпаття та Володимира Пономаренка із Черкас. Першого ВАКС засудив до 5 років в’язниці з конфіскацією майна, а другого – відправив на два роки до в’язниці. Верховний Суд ці вироки скасував і закрив провадження», - заявив Валько.

Аналізуючи перші 100 вироків ВАКС юрист згадав, за що були засуджені судді:

  • Павло Меденцев (суддя Господарського суду Одеської області) – 9 років з конфіскацією (заочно). За що: хабар у 570 тис. грн. Суд конфіскував 250 тис. грн.
  • Андрій Новак і Олександр Білик (колишні судді Голосіївського суду Києва) – 7 та 7,5 року ув’язнення з конфіскацією майна. За що: хабар у $8 тис.
  • Ганна Білик (суддя Броварського суду Київщини) – 6 років з конфіскацією авто і земельної ділянки. За що: хабар у 1 тис. євро.
  • Анатолій Целух (суддя Малиновського суду Одеси) – 5 років з конфіскацією. За що: хабар у $2,5 тис.
  • Антон Гайдур (голова Міжгірського райсуду Закарпатської області) – 5 років з конфіскацією. За що: хабар у 15 тис. грн.
  • Олег Василюк (екссуддя Ковельського суду Волинської області) – 2 роки. За що: хабар у 3 800 грн.
  • Руслан Юхимук (суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області) – 10 років з конфіскацією майна (заочно). За що: хабар у $4 тис. (справа слухалася в апеляції)
  • Сергій Лазюк (суддя Дзержинського райсуду Харкова) – 7 років з конфіскацією майна. За що: хабарі у 75 тис. грн та $500.
  • Сергій Кононенко (суддя Ленінського райсуду Полтави) – 7 років з конфіскацією. За що: хабар у 500 грн (прокуратура звинувачувала у двох епізодах на 3 і 5 тис. грн.).
  • Михайло Кренцель (голова Козівського райсуду Тернопільської області) – 6 років з конфіскацією. За що: хабар у $2 тис.
  • Ігор Мінаєв (суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області) – 5,5 років з конфіскацією. За що: хабар у 6 тис. грн.
  • Олена Живцова (голова Каланчацького райсуду Херсонської області) – 5,5 років з конфіскацією майна. За що: хабар у 5 тис. грн.
  • Ольга Панченко (голова Харківського окружного адмінсуду) – 5 років. За що: висловлення пропозиції та надання хабаря у $3 тис.
  • Олег Ющук (ексуддя Луцького міськрайонного суду) – 3 роки. За що: пообіцяв вплинути на іншого суддю за $500.
  • Вадим Галічий (суддя Жовтневого районного суду Дніпра) – 2,5 роки. За що: пообіцяв вплинути на поліцейських за $10 тис. (це був перший суддя, якого затримали після змін до Конституції про суддівську недоторканність). 

Звісно, що в українській історії ще не було затримань та вироків, які б стосувалися найголовнішого судді України. Ми не порушуватимемо закон та до вироку не будемо заявляти хто винний, а хто ні. Проте будемо уважно слідкувати за історією судді Князєва.

Інформатор писав, що відомо про хабар та затримання ексголови Верховного Суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.