У Раді хочуть заборонити знесення історичних будівель, аби не розчаровувати українців

Аргументами до схвалення проєкту закону №11481 стали втрата ідентичності населених пунктів, руйнування історичної спадщини й розчарування українців

Історчна пам'ятка, Верховна Рада
Раді пропонують заборонити зносити історичні будівлі

Депутатам Верховної Ради пропонують раз і назавжди поставити крапку у питанні заборони знесення історичних пам'яток в Україні. Відповідний проєкт закону за номером 11481 рекомендують ухвалити одразу й за основу. У переліку аргументів за ухвалення цього документа, поряд з втратою культурної спадщини, історичної цінності та ідентичності населених пунктів, стоять небажання викликати в українців розчарування, психологічні травми й протести. 

Проєкт закону розробив Комітет ВР з питань організації державної влади. Автори нової ініціативи пояснюють, що зафіксували за війну різке збільшення кількості випадків, коли місцева влада дозволяє забудовувати земельні ділянки, на яких розміщені історичні будівлі. При цьому забудова часто передбачає знесення, реконструкцію або ж докорінну перебудову самої історичної будівлі. Передовсім мова йде про ті споруди, які мають історичну цінність, але не належать до об'єктів культурної спадщини. 

Автори проєкту закону пояснюють доцільність ухвалення документа кількома аргументами, де поряд із втратою самобутності населених пунктів, стоять небажання дратувати українців та провокувати їх на протести. Важливими підставами до ухвалення цього законопроєкту також є:

  • втрата унікальності населених пунктів, зокрема й міста Києва,
  • руйнування традиційного історичного середовища,
  • розчарування громадян, їхні протести та ймовірні психологічні травми у мешканців.

Як додаткові аргументи наводяться Міжнародна хартія з охорони й реставрації нерухомих пам'яток і визначних місць (Венеціанська хартія) та ряд інших ухвалених  Україною хартій щодо збереження культурного надбання людства.

Що змінить цей проєкт закону, якщо його буде ухвалено?

Якщо депутати ухвалять проєкт закону, то в Україні зможуть визначити правові засади щодо заборони знесення історичних будівель. Передбачається, що їх не зможуть руйнувати, перебудовувати чи реконструювати, навіть якщо такі будівлі не є об'єктами культурної спадщини, але мають історичну цінність для кожного конкретного населеного пункту. Місцева влада зможе:

  • визначати цінні об'єкти для громади - з огляду на їх історико-культурний, природний, архітектурний, археологічний, мистецький і суспільний статус та потенціал.
  • встановлювати порядок використання цінної історичної забудови та значних історичних будинків, будівель і споруд (які формують цінну історичну забудову і традиційний характер середовища).
  • встановлювати особливі вимоги щодо зміни/перебудови/заборони на знесення/зміни функції об'єкта цінної історичної забудови.

Місцева влада також зможе обмежувати дії власників та користувачів об'єктів цінної історичної забудови, щоб забезпечити справедливий баланс між розвитком населеного пункту та збереженням його історичного середовища.

Це повинно покращити інвестиційний клімат у містах і зміцнити їхню ідентичність, що є особливо важливим у контексті збройної агресії проти нашої країни.

Скандали зі знесенням історичних пам'яток

У Києві під загрозою знесення опинилася історична будівля на вулиці Володимирській, 21 / Софіївській, 20. Як вважається, тут Михайло Грушевський виступив з балкона та проголосив Четвертий Універсал Центральної Ради Української Народної Республіки. Натомість забудовники на цьому місці хочуть звести офісний центр.

Також на сайті місцевих петицій зареєстроване звернення до міського голови Віталія Кличка, в якому просять відремонтувати будинок на вулиці Жилянській, 116-А. Ця історична будівля у Шевченківському районі була частково знищена внаслідок терористичної атаки іранськими дронами-камікадзе. Натомість за словами Кличка, ця будівля у центрі міста не підлягає ремонту, а мешканців розселять по гуртожитках і готелях. Люди не згодні та створили петицію, щоб будинок відновили.

Крім того, в Києві на вулиці Турівській, 29, а руйнують чергову історичну пам’ятку. Будинок є зразком промислової архітектури кінця ХІХ.  Споруда потрапила до списку цінної історичної архітектури, що потребує додаткового захисту, але забудовника це не зупинило. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube