Водночас поки що офіційні особи США публічно відмовляються обговорювати деталі тексту перед самітом, який стартує сьогодні
У вівторок, 9 липня, у Вашингтоні стартує саміт НАТО. Однак вже є проєкт спільного комюніке цієї зустрічі. У ньому, як зазначається, шлях України до вступу в Альянс охарактеризований як “незворотній”.
Про це повідомляє видання CNN з посиланням на власні джерела. Водночас публічно офіційні особи США поки відмовляються обговорювати деталі комуніке.
За словами одного з американських чиновників, Білий дім підтримує використання слова “незворотній” у підсумковому комюніке. Але документ має також затвердити, що робота України над демократичними реформами має продовжуватися. Він зауважив, що остаточна версія міститиме цей термін.
Водночас європейці наголошують на необхідності жорсткіших формулювань щодо майбутнього України в Альянсі. Офіційні особи Німеччини та США також пропонують використати слово “міст” щодо шляху нашої держави.
Чиновники також наголосили на важливості “відчутних заходів” для підтримки продовження боротьби Києва з Росією. А високопосадовець американської адміністрації у п’ятницю заявив, що будуть зроблені “нові важливі заяви про те, як ми збільшуємо військову, політичну та фінансову підтримку України з боку НАТО” в рамках “мосту до НАТО”.
Під час дебатів між усіма членами Альянсу ключовою темою було те, наскільки сильними є гарантії, які Україна має надати щодо свого майбутнього членства. В остаточній версії проєкт комуніке може змінитися. Втім, формулювання “незворотній” буде важливим сигналом.
“Існує обґрунтована значна увага до того, що союзники скажуть про шлях членства України у декларації саміту. Мова буде чіткою та переконливою. Вона визнає життєво важливі поточні реформаторські зусилля України та продемонструє підтримку союзників Україні на її шляху до членства в НАТО”, - зазначив на брифінгу у понеділок старший радник Європи у Раді національної безпеки США Майкл Карпентер.
Американський чиновник заявив, що описане у тексті “з точки зору переходу до членства та результатів, які НАТО оприлюднить для України, є досить суттєвим”. Він назвав це дуже серйозними зусиллями, “щоб привести Україну в положення, коли вона буде готова взяти на себе свої ролі та обов’язки в Альянсі з першого дня”.
“Ми говоримо про підтримання цілого командування у Вісбадені, і ми розглянемо, як ми робимо ці різні частини, про які я згадував раніше – навчання, координація, оснащення, координація, матеріально-технічне забезпечення, розвиток сил”, – додав він.
Лідери збираються у Вашингтоні 9-11 липня на саміт Організації Північноатлантичного договору, який також відзначатиме 75-річчя військового альянсу. Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що основний акцент саміту буде зосереджений на підтримці України у довгостроковій перспективі. Він також нагадав про нещодавно укладену двосторонню безпекову угоду між Україною та США, до якої приєдналися ще 16 країн-партнерів, а також висловив надію, що до саміту цей список зросте.
Напередодні стало відомо, що союзники оголосять нові пакети допомоги. Вони включатимуть засоби протиповітряного захисту та боєприпаси. Всі члени Альянсу погодилися збільшити підтримку України через нові тренування військових та довгострокові зобов'язання.
Водночас про членство України в НАТО мова не йтиме на саміті. Однак там зосередяться на трьох ключових аспектах, які мають пряме відношення до України. Йдеться про наближення України до членства в Альянсі, фінансування військової допомоги Україні та створення спільного аналітичного та тренувального центру України й НАТО в Польщі.
Нагадаємо, раніше МВФ схвалив рішення про новий грошовий транш для України. Також повідомлялося, що США готують новий пакет військової допомоги Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.