Польські урядовці планують запровадити кардинальні зміни в порядку отримання, використання та відновлення PESEL UKR для українців у Польщі
Польський уряд представив зміни до спецзакону про допомогу українським мігрантам в Польщі, які планується запровадити з 1 липня 2024 року. Одними із надважливих оновлень є зміни щодо отримання та використання номера PESEL UKR, який встановлює та підтверджує тимчасовий захист українців. Про це пише Rzeczpospolita.
Як повідомив заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Польщі Мацей Дущик, українці із PESEL UKR зможуть змінити свій статус із тимчасового захисту на тимчасове проживання, який надається на три роки. Для цього біженцю доведеться пройти перевірку в Агентстві внутрішньої безпеки, прикордонній службі та поліції.
«Надаючи таким людям тимчасове проживання, ми повинні перевіряти їх, у тому числі й для безпеки держави», – пояснив чиновник.
Отримати дозвіл на тимчасове проживання зможуть усі біженці, незалежно від того, працюють вони чи ні, пенсіонери чи студенти, діти до 6 років чи старші.
Українці, які захочуть змінити статус, повинні будуть із 1 липня 2024 року до 30 вересня 2025 року зареєструватися на новому електронному порталі, а також відвідати управління міст чи гмін, аби подати необхідні документи. Перші дозволи на тимчасове перебування почнуть видавати з 2025 року. Вони діятимуть 3 роки. Новий статус почне діяти тоді, коли людина забере свої нові документи.
Отже, з 1 липня 2024 року для українців у Польщі:
Ініціатори змін до спецзакону переконані, що наразі громадяни України у 2024 році не мають проблем з отриманням українських паспортних документів за кордоном. Відповідно це дозволяє польській владі відчутно посилити процес їх ідентифікації та перевірки.
Надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Польща Василь Зварич повідомив, що Міністерство закордонних справ очікує пояснень від Міністерства оборони щодо виконання положень нового Закону. Але наразі можна сказати, що наміру видачі повісток за кордоном немає.
За словами Зварича, загальна стратегія Сил оборони полягає в ідентифікації всіх військовозобов'язаних, встановленні їх кількості та місцеперебування. Наразі також немає планів залучення українських територіальних центрів за кордоном для здійснення повноважень щодо оповіщення українців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.