У новому законопроєкті про мобілізацію немає норми про ротацію військових - нардеп Завітневич

За його словами, на законодавчому рівні має бути обов'язково хоч якась норма про ротацію, про її термін, а зараз цієї версії немає

Нардеп, Верховна рада, закон про мобілізацію, ротація
Нардеп проаналізував деякі норми нового законопроєкту про мобілізацію

Голова парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич висловив свою занепокоєність тим, що у новому законопроєкті про мобілізацію, який запропонувало Міноборони відсутні норми про ротацію особового складу ЗСУ. Він наголосив, що необхідно закріпити цей принцип на законодавчому рівні. Це гарантуватиме чіткі терміни ротації військовослужбовців. Крім того, Завітневич критично висловився про ідею мобілізації засуджених. Він нагадав, що у минулому така практика призвела до поширення "дідівщини" в армії.

Про це Завітневич розповів у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна". Він вважає, що мають бути терміни у питанні ротації в новому законопроєкті.

"На законодавчому рівні має бути обов'язково хоч якась норма про ротацію, про її термін. Зараз цієї версії немає, хоча ми на комітеті про неї багато говорили", - заявив Завітневич.

За його словами, мід першим та другим читанням депутати пропонуватимуть внести цю правку. Також він розкритикував пропозицію мобілізувати засуджених. За його словами, військові також не поділяють цієї ідеї в законопроєкті.

"Я не проводив би мобілізацію засуджених. Це моя особиста думка. Я проти цього. Чому? У 50-х роках минулого століття, коли до Збройних сил СРСР потрапили колишні ув'язнені, які відбули покарання, то, як багато військових кажуть, відтоді й почалася "дідівщина"", - зазначив Завітневич.

Про інші зміни законопроєкту

Голова комітету розповів, що законопроєкт містить близько 150 змін до чинних законів. Він містить положення про звільнення з військової служби осіб з інвалідністю під час мобілізації та надає право на звільнення військовополонених, які не бажають продовжувати службу після звільнення з полону. Завітневич добре відгукується стосовно норми про дозвіл на звільнення військовослужбовців після 36 місяців безперервної служби в умовах воєнного стану, та про заміну строкової служби базовою підготовкою для всіх громадян.

"Дуже важлива норма про 36 місяців (можливість звільнення військовослужбовців після 36 місяців безперервної служби в умовах воєнного стану - ред.), про яку говорили й військові. Щодо строковиків також вирішено, що вони будуть звільнені. А строкова служба буде замінена, про що ми давно говорили, початковою базовою підготовкою. Військовий бейсик - ми її можемо так називати. І цю підготовку мають пройти всі громадяни", - додав Завітневич.

Також він висловив підтримку ініціативі про надання додаткової 90-денної відпустки зі збереженням грошового забезпечення для військовослужбовців, звільнених з полону. При цьому Завітневич зазначив, що парламент має 14 днів для подання альтернативних законопроєктів, але не виключив можливість скорочення цього терміну для прискорення процесу ухвалення закону.

"Якщо Верховна Рада проголосує за скорочення термінів подання альтернативних до 7 днів, то можна і наступного дня голосувати в першому читанні. Усе залежить від зали", - резюмував Завітневич.

Новий закон про мобілізацію

30 січня Кабінет Міністрів України схвалив і передав до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію (№10449). Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко у своєму телеграм-каналі.

"Кабмін затвердив новий проект закону про мобілізацію та направив його в Верховну Раду. Тексту законопроєкту ще немає", - розповів парламентар.

Також Інформатор повідомляв про те, які основні положення містяться у новому законопроєкті. Основними нормами є:

  • Зміна призовного віку з 27 на 25 років.
  • Місцеві адміністрації, місцеві органи влади "забезпечують прибуття" призовників до ТЦК.
  • Для виїзду за кордон усім особам чоловічої статі від 18 до 60 років (хто входить до дозволених категорій) необхідно додатково пред'являти військовий квиток з відміткою про зняття з обліку (норма не поширюється на дипломатів і членів їхніх сімей). Це те, що вже де-факто ввели на кордоні.
  • Громадяни зобов'язані реєструвати електронний кабінет, куди надсилатимуть повістки.
  • З'явитися до ТЦК слід або в строк, зазначений у повістці, або протягом 60 днів від початку проведення мобілізації, щоб уточнити свої дані через ЦНАП, або електронний кабінет призовника, або в ТЦК.
  • Громадяни, які перебувають у запасі, можуть залучатися до робіт оборонного характеру.

Суд може накласти обмеження на ухилянтів:

  • накладення арешту на банківські рахунки та цінності, які зберігаються в банках
  • обмеження на виїзд за кордон
  • обмеження на дію водійських прав

Обмеження вводяться на строк виконання призовником вимог ТЦК:

  • накладення арешту на банківські рахунки та цінності, які зберігаються в банках
  • обмеження на виїзд за кордон
  • обмеження прав на водіння машини
  • обмеження вводяться на строк виконання призовником вимог ТЦК.

Не підлягають призову на військову службу, крім минулих норм, також:

  • Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, (за винятком тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів).
  • Жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) до 18 років, якщо другий з батьків помер/позбавлений прав/визнаний зниклим безвісти. Раніше такі жінки звільнялися від служби, якщо вони просто самі виховували дитину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube