У Молдові пройдуть загальнонаціональні дебати щодо вступу до ЄС

Молдова на чолі з проєвропейським президентом Мая Санду є однією з найбідніших країн Європи

Молдова до ЄС, Санду
Кульмінський: Якщо Молдова зійде з європейського шляху, країна може зануритися в безлад

У суботу, 30 вересня, у Молдові закликали до загальнонаціональних дебатів щодо можливості членства в Європейському Союзі. У дискусії взяли участь високопосадовці та науковці, які закликали своїх співгромадян докласти всіх зусиль, щоб приєднатися до блоку, попереджаючи, що якщо цього не зробити, то країна може залишитися позаду або зануритися в хаос.

Про молдовські загальнонаціональні дебати щодо вступу до ЄС йдеться у повідомленні Reuters. Молдова наближається до європейської мрії по-кіпрському сценарію.

У виданні пишуть, що Молдова на чолі з проєвропейським президентом Мая Санду є однією з найбідніших країн Європи. Однак у червні 2022 року вона отримала офіційне визнання з боку ЄС як кандидат на вступ до блоку, що складається з 27 країн.

Наразі Молдова постає перед труднощами, в тому числі з наслідками 19-місячного повномасштабного вторгнення Кремля до України, яке регулярно засуджує президентка Санду. Крім того, Молдова додатково стурбована присутністю проросійського сепаратистського анклаву Придністров'я на своєму східному кордоні.

У п'ятницю, 29 вересня, міністр закордонних справ Ніку Попеску ініціював переговори щодо членства в ЄС, підкресливши, що участь громадськості має вирішальне значення для створення успішного майбутнього в рамках європейської спільноти.

"Якщо Молдова зійде з європейського шляху, країна може зануритися в безлад", - сказав Влад Кульмінський, директор Інституту стратегічних ініціатив.

Кульмінський, колишній віцепрем'єр-міністр, підкреслив, що необхідно діяти негайно, оскільки союзники Санду наразі контролюють парламент. Він заявив, що "прагнення до європейської інтеграції вимагає колективних зусиль, оскільки воно виходить за рамки особистих цілей". Тим часом опозиціонери, які симпатизують Москві, були усунуті від влади після перемоги Санду на виборах 2020 року і мають сумніви щодо членства в ЄС.

Підтримка молдован європейського майбутнього

Однак молдовани, розташовані між Україною та членом ЄС Румунією, продемонстрували палку підтримку такої інтеграції. Десятки тисяч людей взяли участь у травневому мітингу на підтримку зусиль Санду, які включають тривалі переговори щодо приведення законодавства у відповідність до стандартів ЄС та реформування системи правосуддя.

 Санду та інші посадовці пропонують Молдові просуватися у своїй заявці на членство в ЄС. За їх задумом можна ігнорувати сепаратистське Придністров'я, подібно до того, як Кіпру було дозволено приєднатися до ЄС, попри турецьку окупацію його північних територій, що триває з 1970-х років.

 Зауважимо, що Придністров'я за допомогою російських сил відокремилося від Молдови під час розпаду Радянського Союзу. Це призвело до короткочасного конфлікту з новоствореною молдовською армією 1992 року.

"Ми не можемо витримати ще 30 років у такому стані, без консолідованої демократії і високого рівня життя", - підсумувала Санду.

Всупереч присутності 1500-тисячного контингенту "російських миротворців" у цьому регіоні, впродовж останніх трьох десятиліть там майже не було насильства, що дозволило розвиватися діловим та іншим зв'язкам між сусідніми регіонами. "Це не потягне за собою покидання Придністров'я і може відбуватися поступово", - нещодавно прокоментував Санду в ефірі національного телебачення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube