Помер перший президент Молдови Мірча Снєгур: чим він запам'ятався

Читать на русском

Політикові було 83 роки, останнім часом він важко хворів

Читать на русском
Мірча Снєгур
Чим конкретно був хворий експрезидент, не повідомляється, однак скоріше за все це та чи інша форма раку

Політикові було 83 роки, останнім часом він важко хворів

В середу, 13 вересня, в 23:30 ночі за київським часом помер Мірча Снєгур. Він був першим президентом Молдови в період з 1990 по 1997 рік. Політику було 83 роки.

Цю звістку повідомив колишній молдовський віцепрем'єр Костянтин Тампіза. Він зробив пост у своєму акаунті в Facebook. 

"Це сумно, брате, це сумно... 13 вересня о 23:30 президент Республіки Молдова Мірча Снєгур здався у боротьбі з невиліковною хворобою. Нехай простить його Бог і упокоїть його з праведними", - написав ексвіцепрем'єр.

Допис-реквієм Костянтина Тампізи
Допис-реквієм Костянтина Тампізи

Від чого саме помер Снєгур - невідомо. Втім, в деяких ЗМІ раніше повідомлялося, що покійний боровся з якоюсь важкою формою онкології. Однак наразі це лише припущення. 

Нагадаємо, що лідером Молдови він став ще за часів формального існування Радянського Союзу, в 1990 році. Офіційно Кишинів проголосив незалежність лише за рік, 27 серпня 1991 року - через три дні після того, як це зробив Київ. 

Міжнародне визнання, війна, авторитаризм: чим запам'ятався Мірча Снєгур

Політичну кар'єру майбутній молдовський лідер почав, природньо, ще за часів СРСР. Він працював чиновником, потім почав рухатися "партійною лінією". Перемогу на виборах отримав в 1990 році - щоправда, з оговоркою на те, що вибори були безальтернативні. Тобто Снєгур, власне, був єдиним кандидатом, тож особливого вибору мешканці Молдови не мали. Вже в 1991 політик знову формально переобрався через внесення змін до конституції та проголошення незалежності республіки.

За своїми політичними поглядами Снєгур був великою мірою націоналістом. Це викликало суспільний спротив окремих верств населення Молдови. Взагалі історія цієї країни багато в чому нагадує нашу: соціум мав різні думки щодо майбутнього держави, що призводило до внутрішньої напруги та конфліктності.

Народний фронт Молдови (популярна в дев'яності роки політична партія) бажала негайного воз'єднання з Румунією в рамках іредентистської та уніоністичної політики. Однак Снєгур виступив проти цього, адже бачив Молдову саме незалежною окремою країною. В той же час президент активно боровся з проросійською частиною суспільства. Зокрема, він жорстко виступав за ліквідацію самопроголошеної автономії Придністров'я, що врешті вилилося в знаменитий Придністровський конфлікт. В результаті невизнана Придністровська молдавська республіка (ПМР) існує й донині, вона є молдавським аналогом "ДНР" та "ЛНР", однак з тією різницею, що вже більше ніж чверть століття Тірасполь та Кишинів живуть у мирі та навіть торгують між собою.

В якості висновків можна стверджувати, що період правління Снєгура був неоднозначним. З одного боку, його звинувачували в корупції, авторитаризмі, війні в Придністров'ї тощо. За часів його президентства країна стрімко деіндустріалізувалася, посилились тренди на безробіття, масову міграцію, розгул бандитизму тощо.

З іншого боку Снєгур був, власне, архітектором та творцем сучасної Молдови в її нинішньому виді. За його безпосередньої участі в короткий термін нову країну визнали понад 130 світових держав. Молдова стала членом ООН і понад 40 інших міжнародних структур, в неї почали заходити великі транснаціональні корпорації, активно розвивалася співпраця з заходом.

До речі, Молдова однією з перших визнала незалежність України. Те ж саме зробив і Київ наприкінці 1991 року. Вже взимку 1992 року наші країни встановили міцні партнерські дипломатичні відносини. А останніми роками, коли Снєгура питали, про що він шкодує найбільше, політик завжди називав те, що йому не вдалося запобігти Придністровській війні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.