В уряді претензії до бронювання виникли через списки, поданими обласними військовими адміністраціями (ОВА)
В Україні за дорученням президента Володимира Зеленського триває перевірка всіх підприємств, які отримали бронь від мобілізації, чи щодо того, чи вони дійсно критичні для економіки. За результатами аудиту обласні військові адміністрації (ОВА) можуть позбавити права на бронювання підприємств. Цим питанням займатимуться тільки деякі міністерства. Також ті компанії, яка не пройдуть аудит, більше не зможуть бронювати своїх працівників.
Про це пише Forbes Ukraine з посиланням на заяви співрозмовників в Офісі президента. З їхніх слів, на початку жовтня у Зеленського відбулася нарада, на якій обговорювалися питання мобілізації.
"Військові наголосили, що нинішня модель бронювання зриває мобілізаційні процеси", - сказав співрозмовник видання.
Річ у тому, що 17 липня уряд запустив новий механізм бронювання через "Дію", що прискорило процес, і зараз понад 1,5 мільйона людей мають бронь. На тлі цього, Міноборони ініціювало аудит критичних для економіки підприємств. Президент доручив перевірити, чи всі підприємства, які отримали бронь, дійсно критичні для економіки.
Претензії до бронювання виникли зі списками, поданими обласними військовими адміністраціями (ОВА). Крім основних семи критеріїв, кожна ОВА має свій окремий перелік вимог для визнання критичних підприємств.
У Дніпровській ОВА, наприклад, встановили ще вісім додаткових критеріїв, виконавши один із яких компанія може вважатися критично важливою, пише Forbes. Деякі місцеві адміністрації взагалі мають переліки з декількох десятків додаткових критеріїв.
Два співрозмовники видання в ОП та уряді очікують, що після аудиту ОВА можуть втратити право подавати критичні підприємства, і це буде робити лише кілька міністерств. Підприємства, які не пройдуть аудит, втратять статус критичних і не зможуть бронювати співробітників.
Уряд 8 жовтня ухвалив протокольне рішення, яким частково зупинив дію критеріїв для бронювання до 15 листопада 2024 року. Так, можливість надалі визначати критичні підприємства та громадські організації поки залишиться у міністерств, але буди зупинене для інших суб’єктів. Судячи з витягу, пропозицію вніс перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк.
Економічна правда назвала причину призупинення процесу бронювання від мобілізації працівників підприємств України. Видання пише, що це сталося через те, що президент України Володимир Зеленський обурився, дізнавшись про актуальну кількість заброньованих (1,5 мільйона).
Тепер до 15 листопада планується провести аудит рішень про визначення критично важливих підприємств та організацій. Про це йдеться у документі з рішення уряду за підсумками наради, яке є у розпорядженні ЕП.
Посилаючись на документ, видання пише, що Мінекономіки має проаналізувати результати й до 20 листопада поінформувати Кабінет Міністрів. Також Мінекономіки разом з Міноборони мають підготувати та презентувати уряду проєкт у якому, зокрема, передбачено розробка рішення щодо перевірки обґрунтованості бронювання військовозобов'язаних та можливого скасування відстрочки від призову в разі виявлення необґрунтованих випадків.
Забронювати військовозобов’язаного - означає надати йому відстрочку від мобілізації. Останні зміни в порядок бронювання були внесені 5 червня 2024 року. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка вносить зміни в порядок бронювання військовозобов’язаних працівників, затверджений у січні 2023 року. Інформатор розписав, як працює бронювання працівників в Україні станом на початок жовтня 2024 року. Однак щонайменше до 15 листопада ця інформація, як і сам процес, "заморожена".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.